Anasayfa / ANALİZ / LYS SON 5 YIL ORTALAMA ve YIĞINSAL DAĞILIMLARI

LYS SON 5 YIL ORTALAMA ve YIĞINSAL DAĞILIMLARI

LYS SON 5 YIL ORTALAMA ve YIĞINSAL DAĞILIMLARI

Gelecek Rehberim takipçileri bilir ki; her zaman, istatistiğin çok değerli olsa da; tek başına hiçbir şey olmadığını vurgularız.  Önemli olan verileri inceleyip bunları çalışmalarımıza motivasyon kaynağı yapabilmektir.  Gerçekten çalışmalarımızı artırabiliyorsak her türlü veri lehimize gelişmeye başlar.  Rusların dünyaca ünlü bir sözü vardır: “Şans her zaman hazırlıklı beyinden yanadır.”

Bu mantıkla hareket ederek netlerin(testlerin ham puanlarının) yığınsal dağılımlarını, testlerin ortalamalarını ve ilgili puan türlerinin kontenjanlarını aynı sayfada incelemenin faydalı olabileceğini düşündük.

İŞTE AŞAĞIDAKİ TABLODA HANGİ PUAN TÜRÜNDEN KAÇ KONTENJAN OLDUĞUNU GÖREBİLİRSİNİZ

YILLARA GÖRE MF KONTENJANLARI (2)

Test ham puanlarının yığınsal dağılımı bize o yılın başarı grafiği ile ilgili ipuçları verir.. çünkü tek başına net ortalamaları bazen yeterli bilgiyi vermeyebilir,  örneğin: 2015 yılında Matematik testinden bütün soruları doğru yanıtlayan öğrenci sayısı 31; 2013’te bunun yaklaşık 4 katı 118 iken; 45 net yapan öğrenci sayısı neredeyse aynı.

İŞTE LYS-1 TESTİ TÜRKİYE NET ORTALAMALARI ve YIĞINSAL DAĞILIM

LYS-1

LYS-2 TESTİ TÜRKİYE NET ORTALAMALARI ve YIĞINSAL DAĞILIM

LYS-2

LYS-3 TESTİ TÜRKİYE NET ORTALAMALARI ve YIĞINSAL DAĞILIM

LYS-3

LYS-4 TESTİ TÜRKİYE NET ORTALAMALARI ve YIĞINSAL DAĞILIM

LYS-4

 

Bu şekilde incelerken, full yapanların sayısının en az olduğu testlerin tarih, edebiyat ve coğrafya-1 olduğunu görüyoruz. Yine kullanım ile ilgili bir örnek verirken bu kez geometri testini kullanalım: 2015’te 30’da 30 yapan öğrenci sayısı=140, 30’da 29 yapan öğrenci toplam sayısı ise 182, bundan da 2015 yılında geometri testinde 30’da 29 ve üstü net yapan kişi sayısının 182 olduğunu öğreniyoruz..

Bu bilgileri ilgili testlerin oluşturduğu puan türlerindeki kontenjanlar bilgisi ile birleştirebiliriz.. tabii bu kontenjanların 180 barajını geçen her aday için geçerli olduğundan geniş bir başarı sırası aralığına yayılabildiğini gözden kaçırmadan.. Yükseköğretim Programlarını da her bir üniversite için YÖK ATLAS’ta yer alan çok faydalı değişik sihirbazlardan tek tek daha detaylı inceleyerek ilginç verilere ulaşabiliriz.

BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI YAPARKEN VE DERS ÇALIŞIR/TEST ÇÖZERKEN BİLMELİYİZ Kİ, ASLINDA KİMSENİN YA DA HİÇBİR VERİNİN BİZE KAZANABİLECEĞİMİZİ İSPATLAMASINA, İSTEDİĞİMİZ ŞEYİN DAHA ÖNCE BAŞARILMIŞ OLMASINA  İHTİYACIMIZ YOK !

Bu bilgileri işin magazin boyutu, eğlencelik-faydalı bilgiler olarak görmeliyiz..  BAŞARILAR…

( HasHüsHoca )

                                                                                                                                                                                          @hashus78

 

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

5 yorumlar

  1. Hocam Merhabalar.Ben şu an universitedeyim benim diploma notum 80 bana okuldan geçen yil 50 puan geldi.Bu yil tekrar sinava girdim okuldan bana 25 puan gelneyecek mi? Arkadaslar hayır aldığın puandan 25 puan kesilecek diyorlar anlamadım.Ham olarak 400 alsam 425 olmayacak mi?

  2. Hocam merhabalar.Ben lys ye çalışıyorum fakat aklıma bir şey takıldı.Geçen yılin Istanbul Universitesi hukuk fakültesinin kurumlararası yatay geçiş sonuçlarına bakarken şu durumu hiç anlayamadım.Mesela bir öğrencinin osys puani 408 ve Agnosu 3.90 iken kabul edilmiyor fakat başka bir öğrencinin osys puani 350 Agnosu 3.85 olup kabul ediliyor ve bunun gibi yine birçok ornek var.Bunun sebebi nedir hocam? Cevap için çok teşekkür ederim.

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

      Not ortalaması ve lys puanı dışında başka kriterler de oalbilir, bunu arayıp üniversiteye sormak lazım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir