Anasayfa / TABAN PUANLAR / 2 Yıllık / SAĞLIK ÖNLİSANS 2015-2016 KONTENJAN DEĞİŞİMİ

SAĞLIK ÖNLİSANS 2015-2016 KONTENJAN DEĞİŞİMİ

SAĞLIK ÖNLİSANS 2015-2016 KONTENJAN DEĞİŞİMİ

Geçtiğimiz yıla kadar önlisans (2 yıllık) kontenjanlarına öğrenci kabul edilirken, sınavsız geçişle başvuran tüm adaylar yerleştirilir, yer kalırsa ygs puanı ile diğer adaylar yerleştirilirdi. Bu nedenle de özellikle çok talep gören sağlık programlarına ygs puanına ya sıra gelmiyor veya gelirse de çok az kontenjan olduğu için taban puanlar çok yüksek oluyordu. Ancak geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle önlisans kontenjanları ikiye ayrıldı; %60 kontenjan sınavsız geçişe; %40 kontenjan ise ygs puanına ayrıldı. %60’lık kontenjanda yerleştirme geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sınavsız geçişle yapıldı, yine yer kalırsa ygs puanı ile de öğrenci alındı. Ancak %40’lık kontenjanda ise tek kriter ygs puanı oldu.

Bu sene ygs-sınavsız geçiş kontenjan ayrımı devam ediyor. Ancak Ösym bir değişikliğe giderek kontenjanları %50-%50 yaptı. Ygs kontenjanlarını %40’tan %50’ye çıkardı. Bu durumda önlisans kontenjanlarının %50’sine sınavsız geçişle; %50’sine de ygs puanı ile yerleştirme yapılacak. Ygs puanı ile öğrenci kabul eden kontenjanda hangi liseden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok, ygs puanı yüksek olan avantajlı olacak, yerleştirme ygs puanı dışında hiçbir kriter yok. Tabi bu sınavsız geçiş hakkı olanlar için kötü; olmayanlar için de iyi bir haber

İşte bu sene %40’tan %50’ye çıkartılan ygs kontenjanlarını, en çok talep gören sağlık programları için bir tablo haline getirdik. Tabi tabloda tüm önlisans programları yok. Hazırladığım tablodaki programlardaki ygs kontenjanı artışı 2015’e göre 8.763. Bu ciddi kontenjan artışı sağlık önlisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar için bu sene işlerin daha kolay olacağı anlamına geliyor.

Tüm önlisans programlarındaki ygs kontenjanı artışı ise 37.787. Yine tüm önlisans programlarında, Sınavsız geçişe ayrılan kontenjandaki azalış ise 51.103.

DEĞERLENDİRME

Bu rakamlardan ve tablodan çıkarılacak yorum: Sınavsız geçiş ile önlisan programlarına yerleşmek isteyen adaylar geçen seneye göre daha fazla zorlanacaklar ve taban obp’de artış yaşanacak. Ygs puanı ile önlisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar ise kontenjan artışından dolayı, geçen seneye göre daha kolay yerleşecekler ve taban başarı sıraları gerileyecek.

sağlık önlisans kontenjan değişimleri

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

185 yorumlar

 1. Ya hocam benim ygs2 siralamam 390 bin lerde okul puanim 42 geliyr acaba bana tibbi labaratuvar gelir min lutfen kisacikta olsa cevap bekliyorm tesekkurler hocam

 2. Selamün Aleyküm Hocam.Benim sorum şu açık öğretimden 4 yıllık sosyal hizmetler okumak istiyorum barajı geçmek dışında üniversiteye yerleşmek için puan gerekir mi ?

 3. Hocam RTEÜ ilk ve acil yardım kaç puanla kapattı bi sitede 260 yazıyor doğrumudur ?

 4. Hocam anadolu lisesinden tm okuyorum da ygs ile ilk ve acil yardım tercihi yapabılırmıyım yaparsam da gir me şansım düşük mü oluyor ek yerleştirmeden girebiliymyım ?

 5. Hocam Medipolün sayfasındaki taban puanları doğru değil mesela Medipol ağız ve diş sağlığı %50 burs 189 diyo ama siz 217 puan demissiniz o yüzden güvenmiyorum puanlara Medipol ilk ve acil yardım ücretli kaç puanla kapattı hocam ?

 6. Hocam Ygs ve Lys sinavinada girdikten sonra puanlar aciklaninca Ygs den tercih yapabilirmiyiz ?

 7. Hocam İlk ve Acil yardım ücretli kaç puanla kapattı ve hangi üniversite ?? Ben eğer kazanamazsam ücretli okumak istiyorum iki sene 15 milyar sizce mantıklı mı iki yıl o ücreti verdikten sonra atamalarida çok güzel ailecek öyle dusunuyoruz sicze mantıkli mi ?

 8. Hocam ağız ve diş sağlığı %50 burslu kaç puanla kapattı bu sene ?

 9. Puanımın üstünde yazdım 14 devlet üniversitesini 10 tanede özel yazdım burslulardan devlet üniversitesinin gelme ihtimali nedir

 10. Hocam ben saglık bölümünü bitirdim ygs292 obp 367 dir. 24 tercihimin 14ünü devlet geri kalan 10 yere kuzey kıbrıs a verdim bana bu tercihlerim arasından birinin gelme ihtimali nedir paremedik istiyorum hocam

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Puanları ile birlikte yazarsanız yardımcı olabilirim…

 11. Hocam ilk ve acil yardımda özel üniversitelerde en düşük puan ve başarı sıralamasıyla alan üniversite hangisi ve kaçla alıyor yardımcı olurmusunuz ? kktc dışındakilerden