Anasayfa / ANALİZ / TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

Tercih listesi hazırlanırken öncelikle puan değil başarı sırası dikkate alınmalı. Başarı sırası üzerinden hareket etmeyen adaylar hele bu sene çok üzülecektir. Puan üzerinden tercih listesi hazırlamak bu anlamda çok sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır.

TERCİH LİSTESİ TEKNİK ANLAMDA 3 PARÇAYA BÖLÜNEBİLİR

HAYAL TERCİH: Kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu, sürpriz kovalanan, hayali tercih listesine yazma arzusu ile yazılan 3-4 programdan oluşmalıdır. Tercih listemizin en üst kısmıdır, ilk tercihlerimizi bu kısımda yazarız. Bu kısımda başarı sıranızın çok üstünde olan programları yazabilirsiniz.

İDEAL TERCİH: Tercih listesinin en önemli kısmıdır. Bu kısımda kazanma ihtimalinin daha fazla olduğu programlara yer verilir. Listenin gerçekçi aralığı burasıdır. Dolayısıyla tercih listesinin önemli bir bölümü (15-16 tercih) bu kısımdan oluşur. Tercih listesinin gövdesi, orta kısmıdır.

GARANTİ TERCİH: Tercih listesinin en alt kısmıdır. Ne olur ne olmaz, sıralar çok yükselirse, açıkta kalmayayım (kazandığınızda üzüleceğiniz bir program asla tercih listenizde olmasın) gibi düşüncelerle, başarı sıranızın gerisinden yapılan 3-4 tercihten oluşur.

Somutlaştırmak adına başarı sırası 100 bin olan bir adayın tercih aralıklarını tablo halinde paylaşalım, tabloya bakarken sizin sıranızı oranlayın, örneğin sizin sıranız 200 bin ise aşağıdaki aralıklar; 80-140 bin, 140-220 bin, 220-300 bin şeklinde olmalı. Kısacası tabloda şu kadar bin geriden veya önden diye bir çıkarımda bulunmayın, yüzde olarak değerlendirin. Yüzde 30-60 önden yapacağınız hayal tercih. Yüzde 30 önden, yüzde 10 geriden yapacağınız ideal tercih ve yüzde 10-50 geriden yapacağınız garanti tercih diye yüzde olarak da tanımlayabiliriz.

Tamamını görebilmek için resme tıklayın:

TERCİH LİSTESİ

 

 

Özel durumu olan bazı programlarda bu yüzdelik ayrımların dışına çıkmanız gerekebilir. Örneğin ek puan kalktığı için ilahiyat sıralarında bu sene gerileme bekliyorum. Dolayısıyla ilahiyat tercihi yapacak adaylar daha esnek bir tercih listesi hazırlamalı. Bu gibi sıra değişimi beklenen programlarda bu tablonun dışına çıkılabilir. Bunun dışında bu tabloya göre tercih listesi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

İlginizi Çekebilir

YKS UYARILARI(TESPİTLER)-TEST YÜZDELERİNİN YORUMLARI

     Dr. Erkan KAVAS’ ın Milliyet Blog’ta yayınlanan yazısında yeni sistem ile ilgili yapılan …