Anasayfa / ANALİZ / TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

Tercih listesi hazırlanırken öncelikle puan değil başarı sırası dikkate alınmalı. Başarı sırası üzerinden hareket etmeyen adaylar hele bu sene çok üzülecektir. Puan üzerinden tercih listesi hazırlamak bu anlamda çok sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır.

TERCİH LİSTESİ TEKNİK ANLAMDA 3 PARÇAYA BÖLÜNEBİLİR

HAYAL TERCİH: Kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu, sürpriz kovalanan, hayali tercih listesine yazma arzusu ile yazılan 3-4 programdan oluşmalıdır. Tercih listemizin en üst kısmıdır, ilk tercihlerimizi bu kısımda yazarız. Bu kısımda başarı sıranızın çok üstünde olan programları yazabilirsiniz.

İDEAL TERCİH: Tercih listesinin en önemli kısmıdır. Bu kısımda kazanma ihtimalinin daha fazla olduğu programlara yer verilir. Listenin gerçekçi aralığı burasıdır. Dolayısıyla tercih listesinin önemli bir bölümü (15-16 tercih) bu kısımdan oluşur. Tercih listesinin gövdesi, orta kısmıdır.

GARANTİ TERCİH: Tercih listesinin en alt kısmıdır. Ne olur ne olmaz, sıralar çok yükselirse, açıkta kalmayayım (kazandığınızda üzüleceğiniz bir program asla tercih listenizde olmasın) gibi düşüncelerle, başarı sıranızın gerisinden yapılan 3-4 tercihten oluşur.

Somutlaştırmak adına başarı sırası 100 bin olan bir adayın tercih aralıklarını tablo halinde paylaşalım, tabloya bakarken sizin sıranızı oranlayın, örneğin sizin sıranız 200 bin ise aşağıdaki aralıklar; 80-140 bin, 140-220 bin, 220-300 bin şeklinde olmalı. Kısacası tabloda şu kadar bin geriden veya önden diye bir çıkarımda bulunmayın, yüzde olarak değerlendirin. Yüzde 30-60 önden yapacağınız hayal tercih. Yüzde 30 önden, yüzde 10 geriden yapacağınız ideal tercih ve yüzde 10-50 geriden yapacağınız garanti tercih diye yüzde olarak da tanımlayabiliriz.

Tamamını görebilmek için resme tıklayın:

TERCİH LİSTESİ

 

 

Özel durumu olan bazı programlarda bu yüzdelik ayrımların dışına çıkmanız gerekebilir. Örneğin ek puan kalktığı için ilahiyat sıralarında bu sene gerileme bekliyorum. Dolayısıyla ilahiyat tercihi yapacak adaylar daha esnek bir tercih listesi hazırlamalı. Bu gibi sıra değişimi beklenen programlarda bu tablonun dışına çıkılabilir. Bunun dışında bu tabloya göre tercih listesi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

59 yorumlar

 1. Merebalr hocam benim puanim 333.467 ygs 2 ilk ve acil yardım yazdım ek tercihte ilk başa 338 lik yeri yazdım gelme ihtimali veya nasıl yapmalıyım tercihini

 2. Merhaba hocam.bende maliye lisans ile sosyal guvenlik onlisans arasinda kaldim sizce atanma ve is konusunda hangisi mantikli..koyde orta halli bir ailenin cocuguyum.okuyup bosta kalmakta istemiyorum…tesekkur ederim..

 3. Hocam ek tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Lisans ise puanınız altındaki yerleri yazın, önlisans ise puanınızın üstünü de yazabilrsiniz. Mümkünse 24 tercihi doldurun. Başka sorunuz varsa yanıtlayayım…

 4. Hocam ben sosyoloji istiyorum 4 yıllık puanım 282 . 2. Tercihlere tutar mı

 5. Hocam ilahiyat puanım 331 2. Tercihlere kaldım nasıl bir yol izlemem lazım

 6. merhaba hocam ilahiyat istiyorum 169 bindeyim 158 bindekileri yazsam gelirmi

 7. Hocam çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkisi nasıl bir bölüm önerir misiniz? Lütfen bilgisi olan arkadaşlar da acil yazsın

 8. Merhaba hocam Mf3 sıralamam 44 bin sizce 38 bin ile alan yerleri yazsam hayali bir tercih mi yapmış olurum. cevaplarsanız çok sevinirim.

 9. hocam mf .3 sıralamam 44 bin 38 bin ile alan yerleri yazsam hayali bir tercih mi yapmış olurum. cevaplarsanız çok sevinirim.