Anasayfa / EĞİTİM / 2016 ÖSYS KILAVUZU YAYINLANDI

2016 ÖSYS KILAVUZU YAYINLANDI

2016 ÖSYS KILAVUZU YAYINLANDI

2016 YGS-LYS süreci ile ilgili bütün detayları içeren, 2016 ÖSYS Kılavuzu Ösym’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. YGS-LYS sınavlarına katılmak isteyen adayların kılavuzu detaylı olarak incelemesi gerekiyor.

2016 ÖSYS KILAVUZU

YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR (videolu anlatım)

Kılavuzda dikkat çeken noktaların bazıları şunlar:

EK PUAN MEZUN ÖĞRENCİLERE VAR, SON SINIFLARA YOK

Kılavuzdaki ek puan ile ilgili madde:

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunlarının, Tablo 3A’da ve Tablo 3B.1’de belirtilen yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir. Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır. 2015-ÖSYS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2016-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 24.06.2015 ve 09.09.2015 tarihli toplantılarında, ortaöğretim kurumlarından mezun olamadığı için 2015-ÖSYS’de kayıt hakkı kazandığı programa kayıt yaptıramayanların 22 Ekim 2015 tarihine kadar kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir. Bu karar gereği; 2015-ÖSYS için lise son sınıf öğrenci durumunda eğitim bilgisi mevcut olup 2015-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde belirtilen tarihe kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, 2016-ÖSYS’ye başvuranların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir. Bu durumdaki adayların MEB e-okuldaki bilgileri dikkate alınacağından adayların ayrıca ÖSYM’ye dilekçe/belge göndermesi gerekmemektedir. Sınavsız geçiş hakkı ile 2015-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

SINAVSIZ GEÇİŞ

Kılavuzdaki Sınavsız Geçiş ile ilgili madde:

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir. 26 Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüzyüze eğitim aldığı son il olacaktır. Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır: 1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir. 2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. 4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir. 5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir. Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da sınavsız geçiş için tercih yapabilirler. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2016- ÖSYS puanları kullanılacaktır.

BAŞVURU ÜCRETİ

YGS Sınav Ücreti : 55,00 TL

Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 15,00 TL

LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için) : 35,00 TL

(Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2016-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)

Ek yerleştirme ücreti : 15,00 TL

Başvuru Hizmeti Ücreti : 3,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti : 10,00 TL

BARAJ PUANLARI

YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır.

YGS’de 150,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 150 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

2016 ÖSYS KILAVUZU

YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR (videolu anlatım)

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

93 yorumlar

 1. Hocam ben gecen sene meslek lisesinden mezun oldum bu sene ek puandan yararlanabilecek miyim ? Yararlanacaksam kac üzerinden yararlanacam diploma puanım 80 ?

 2. Hocam, ben gecen sene meslek lisesinden mezunun oldum bu sene sınava hazırlanıyorum ek puan alacakmıyım bu sene kalktı falan dediler herkes ek puan alacak diyolardı ? Bilgilendirirseniz cok mutlu olurum..

 3. Bu yıl ben üniversite kazandım fakat yanlış tercihten dolayı istediğim yer gelmedi benim seneye gircem sınavda okulun vereceği puan yarıya dusecek mi bu yıl bu kaldırıldı diye bir bilgi edindim de doğru mu

 4. Ben düz lise mezunuyum . İlahiyat seçmek istiyorum . Puanım diğer yazan kişilerden çok olmasına rağmen İmam hatip çıkışlı olanlar bizden önce mi yerleşebilecek ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Hayır, sınavsız geçiş kontenjanı ile ygs kontenjanı ayrı zaten…

 5. Hocam bu benim 2. Senem ve ben yine açıkta kaldım ben osym en az 5 kere aradim ilk zamanlar sıralma sonra puan sonra snra…hep bişi denildi ve benim ortada belli sıralamam yokken tercih yaptım ve yerlesemedim bana puanın Hangi sıralama ya gelcek onu bul ddiyorlar ben kimden nerden bulayim biz mezunuz nerden öğrenelim 12 leri is işten geçti kazanamadim peki bu hakkımı kim ödeyecek bu belirsizligi yasatanlar nasıl rahat olcak ( hocam sizden Allah razı olsun size çok danistim sizde elimizden geleni yaptiniz hakkınızı helal edin ve sözel son sörümcek ben şimdi ne yapcak ek yerlestirmede sıralamam yok tahmini rakam bilemiyorum ygs 4 te 35.000 deyim puanım ek 336 şimdi bana yardım eder misiniz hocam ek yerleşmeye açık kontejyan ilahiyat olursa nasıl yapayım ? Lütfen hocam.

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   335 ile kapattı aslında demekki yazmamışsınız Iğdır iö’ydü sanırım yazsaydınız gelirdi…

 6. Hocam merhaba ygs4 yerlesme siralamam 98.000 ozel egitim ogretmenligi istiyorum. Gecen yil 68.000 ile kapatmisti ama bu yil kontenjanlar artmis gelme ihtimali var mi

 7. merhaba hocam ben tıbbi görüntüleme tekniklerine obp ile tercih yapmak istiyorum ama sağlık kurumları işletmeciliği iş sağlığı ve güvenliği bölümlerine de ygs puanımla tercih yapmak istiyorum bu şekilde hem ygs hem de obp ile tercih yapabilir miyim hangi puan türüyle yerleştirme olacağına nasıl karar veriliyor

 8. Merhaba.benim ygs 4 ek puanlı siralamam 10.500 ve ilahiyat gelme şansı nedir.puanım 397 ve genel sıralamada 97.000 lerde oluyor diye biliyorum.kocaeli ilahiyat veye sakarya ilahiyat gelir mi.

 9. hocm ben bu sene 12. sınıfım bilgisayar öğretmenliği istiyorum başarı sıralamam 390.500 bana gelir mi?

 10. ögretmenlik için ek puan olmadıgından dolayı sıralama düşermi

 11. Hocam benim ygs 4 puanım 303 sıralamam 59300 ilahiyat olur mu ?

 12. Hocam merhaba ben mezunum ek puan geliyor. Ve ygs 5 de 32 bindeyim bi çok yer rahat geliyor geçen yila kadar ama bu yıl ek puan kalkti ve bize ne olur bilmiyorum ama gelme şansı var mı okul oncesi ogretmenligi. Lütfen yardımcı olun tsk ederim.

 13. Hocam iyi günler ben ek puanlı sıralamada ygs 5 24 bindeyim okul öncesi gelen yerler var ancak bu puanlarda bi artış olur mu yani 6-7 belki 98-9 bin civarı oynar mi

 14. hocam ben bu sene imam hatip mezunu oldum daha önce sınıfta kaldığım için ek puan almışım benim şu ygs4 puanm 314 ek puanlı başarı sıralamam 50545 ben bu başarı sıralaması ile ilahiyata gidebilirmiyim. Teşekkürler…

 15. Hocam, ek puanlı ygs6 sıralamam 61000 gazi bankacılık 57800 le kapatmış gelme ihtimali var mı?