Anasayfa / ANALİZ / 2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

Bu yazımızda 25 Martta açıklanacak puan ve sıraların nasıl olabileceği ile ilgili bir tahminde bulunacağız. 2016 YGS geride kaldı. Öğrenciler büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Tahmin edildiği gibi geçtiğimiz yıla göre daha kolay bir sınav oldu.

Öncelikle ders bazında analizini yapalım:

TÜRKÇE TESTİ

Türkçe testi geçtiğimiz yıldan en fazla ayrışan test oldu. 2016 Türkçe net ortalaması YGS tarihinin en düşük neti oldu ve 15,9 olarak gerçekleşti. Adaylar bu sene beklendiği gibi geçen yıldan daha kolay bir Türkçe testi ile karşılaştı. Daha kısa ve anlaşılır paragraflar, daha net ifadeler sınavı kolaylaştırdı.

Elimizdeki verilere ve öğrencilerimizin yorumlarına bakıldığında Türkçe testi konusundaki beklentim 19-21 arası bir Türkiye ortalaması, 20 netin altında yapan adayların daha dezavantalı olmak üzere, tüm adayların 2015 verilerinden daha geride olacağı yönündedir.

SOSYAL BİLİMLER TESTİ

Sosyal Bilimler testinde zorluk seviyesi olarak geçtiğimiz yıla göre çok büyük bir fark olmamakla birlikte; Felsefe ve Din Kültürü sorularının öğrencileri daha fazla zorladığını gördük. Tarih-Coğrafya-Felsefe ve Din Kültürü testlerinin her birinin puan türlerine katkısının aynı olduğunu düşündüğümüzde, Tarih ve Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü testlerindeki düşük ortalamaları dengeleyecek ve geçen yıl 10,40 olan Sosyal Bilimler test ortalamasına yakın bir ortalama gelecektir. Tahminimiz Türkiye ortalamasının 10-12 arası olması ve yığılmanın daha aşağılarda olacağını düşündüğümüzden 30 üzeri net yapan adayların geçtiğimiz yıla göre daha avantajlı olacağı yönündedir.

MATEMATİK TESTİ

Matematik testinin zorluk seviyesini 2015’e göre bir seviye daha düşük olarak tahmin ediyoruz. Arada çok büyük bir fark olmasa da 2016 Matematik testinin 2015’e göre bir nebze daha kolay olduğunu ve ortalamanın yükseleceğini tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 2016 Matematik testi ortalamasının 2014 Matematik testine çok yakın olacağı yönündedir. 6-7 arası bir Türkiye net ortalaması beklediğimiz Matematik testinde, ayırt edici soruların az olması sebebiyle, çalışan adayların kazanımı daha düşük olacaktır.

FEN BİLİMLERİ TESTİ

Fen Bilimleri testinin 2015’e göre bir seviye daha zor olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 4-5 nettir. Bu da geçtiğimiz yıla göre Fen Bilimleri testinin etkisinde önemli bir değişiklik olmayacağını göstermektedir.

SORU İPTALLERİ

Analize geçmeden önce iptal olma ihtimali olan sorulardan bahsetmeliyiz. Biz bu analizimizde yer alan tahminlerimizde iptal olan soru yokmuş gibi davrandık. Çünkü bu yazının yayımlandığı tarihte resmi olarak herhangi bir iptal duyurusu yapılmadı ÖSYM tarafından. İptal olması halinde tahminlerimize iptal sorusu kadar ekleme yapabilirsiniz. Örneğin bir matematik sorusu iptal edilirse, Matematik Türkiye ortalaması tahminimiz 7-8 arası olarak değişecektir.

GENEL ANALİZ ve TAHMİN

Tüm testleri genel olarak analiz ettiğimizde; 2015’e göre en büyük sapmanın YGS 3-4 sıralarında olacağını tahmin ediyoruz. Örneğin 2015’te YGS 3-4 Puan türlerinde 40 bininci olabilecek netleri yapan bir öğrenci, aynı netleri 2016 YGS’de yaptığında sıralaması 80 binlere gelebilir. Bunun en büyük sebebi 2016 YGS’nin geçtiğimiz yıla göre en kolay testinin Türkçe testi olmasıdır. YGS 3-4 kadar olmasa da; YGS 5-6 puan türlerinde de ciddi bir gerileme olacağını tahmin ediyoruz. YGS 1-2 puan türlerinde de bir miktar gerileme olacak. Ancak Fen ve Matematik testinin geçen seneye göre çok farkının olmaması nedeniyle, bu gerileme diğer puan türleri kadar olmayacak.

Özetle geçtiğimiz yılların verilerine baktığımızda, 2016 YGS’nin, 2014 YGS ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Bu nedenle net-puan hesabı yaparken adayların puanza.com gibi sitelerin 2014 verilerine bakarak %10-15 gibi yanılma payı koymalarını tavsiye ediyoruz. 

Ayrıca öğrencilerin 2015 verilerine göre hesaplama yapan internet sitelerine girip, sıralamalarını ve puanlarını yüksek görerek umutlanması da doğru olmayacaktır. Bu sınavv açıklandığında hayal kırıklığını arttıracaktır. Bu yüzden 2015 verilerini baz almak doğru olmaz…

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

 

 

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

2.644 yorumlar

 1. Hocam beklediğimden cok daha düsük gelen sıralamamdan sonra hayalimden cok uzaklastıgımı düsünüyorum. Ygs2 200binden 50bine cekme ihtimalim var mi? Diyetisyenlik istiyorum okul puan ortalamam 80 kac getirir bilmiyorum?

 2. Sıralamam ygs 5 133 bin ilk 20 bine çekebilir miyim hukuk istiyorumda

 3. Hocam soru mu cevaplarsanız çok mutlu olurum lütfen cevaplayın

 4. Hocam benim YGS2 puanım okul puanıyla 330 geçen sene sivas 344 ile kapatmış bu seneki sınava göre gelme ihtimali var mıdır acaba ?

 5. Hocam nolur sorumu cevaplayın lütfen. Ben anadolu ihl lise kpssden 78 aldim ve her tercih donemi bankaya para yatiriliyor normalde ama bu tercihte yatmayacakmis bende sonradan ogrendim erzurum ataturk uni.memurluk tercih ettim gelme olasiligi nedir lutfen yardimci olur musun lutfen.

 6. Birsey sormak istiyorum lutfen cevap verirseniz cok mutlu olucam.. 2017 ygs giricez ya sistem degismesi bize etki yapicakmii.? Ben zihinsel engelli öğretmenligini ygs4 ile giricektim simdi benim lys yedemi girmem lazim?

 7. Hocam ben acıbadem att istiyorum kaç binlerde olmam gereklidir

 8. Hocam 400 binlerdeyim iskenderun teknik üniversitesi sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği gelirmi sizce

 9. merhaba hocam denemeden aldığım netler türkçe=28-32 net arası sosyal=23-29 net arası matematik=10-17 net arası. Biliyorum çok iyi değil hocam ama rica edicem bana yardımcı olun benim aklımda hiçbir yer yok öyle boşuna çabalıyormuşum gibi hissediyorum bu netlerle aşağı yukarı sıralama tahmininiz nedir o sıralamayla nereye gidebilirim önerdiğiniz yerlere gelecek varmıdır ? lütfen yardımcı olun çok karamsarım

 10. Meraba hocam diploma puanim 62 ve bu yil bi yere yerlestim ama tekrar sinava giricem ilk 20 bine girme sansim var mi

 11. Hocam ben bu senelektronik balıkesir Ayvalık MYO da pazarlama bölümüne yerleştim ama kayıt yaptırmadm okula çünkü bu sene tekrar hazirlanicam, puanım kesilir mi yani okul puanım ‘

 12. Hocam be bu sene marmara radyoloji ye yerlestim hem okuyup hem de tekrar sınava girmek istiyorum bu sene hemşirelik veya ebelik gelirse bu 2 yilliktan kaydımi sildirip 4 yıllık bolume kayıt yaptırabiliyor muyum ?

 13. Hocam hayırlı günler, tercih yaptım tuttu tıbbi sekreterlik sonradan kaydımi o sene icinde okullar başlamadan sildirdim bu sene 2017 ygs lys ye tekrar gidicem ve puanim kesilecek bana 20 puan gerçek ortalama herkese 40 ve ustu verirken şimdi bana 20 puan verirken diyelim benim sıralama 200 bindeyse ne kadar geriler 250 300 bine kadar geriler miyim cevaplarsaniz çok sevinirim çıkamadık su işin içinden

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Tabi ki geriler ama ne kadar geriler sorunuza şu an yanıt vermem mümkün değil maalesef…

 14. merhaba hocam ege diş hekimliği ilk kaç binden alıyor bilginiz varmı

 15. Hocam obp ile ek tercih yaptım. Benim OBP 380. 1. Tercihim Nişantaşı üniversitesi 351 puanla kapatmış 4 kişi alacak. 2. Tercihim bilim üniversitesi 342 puanla kapatmış 2 kişi alacak. 3. Tercihim gelişim üniversitesi 311 puanla kapatmış 3 kişi alacak sizce yerleşebilirmiyim ihtimal durumu nasıl?

 16. Hocam ygs4 puanim 355 islami ilimler ek yerlestirmede 351 ile kapatmis en son kontenjan sayisi 8 gelme olasiligi nedir

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Yanlış bir yerden baktınız sanırım, 351 puanlı islami ilimler İzmir Katip Çelebi ve 6 kontenjanı var 8 değil. Gelme durumu ise riskli…

 17. hocam ygs 1 puanım 279 ek yerleştirmelerde rize inşaat teknolojisine girme ihtimalim yüksek mi düşük mü

 18. hocam ek tercihi yaptım ama çok sabırsuzım.ümitsizim.ygs2 puanım 278.ek tercihlerse 275 olan tıbbı laboratuarı gelirmi.umutlanmalımıyım hocam en son suraya da garanti gibi olsun diye 258 puanlık optisyenliği yazdım.ek tercihimin gelme şansı ne kadar sizce hocam

 19. Hocam ikinci tercihe kaldim. Meslek lisesi bilisim mezunuyum, ek puanli siralama 18 bin puan 280 gazi bilgisayar ogretmenligi gelir mi

 20. Hocam ben ilk tercihle yerleşemedim.sıralamam 1 binle geçtiği halde olnadı ve hayallerim yıkıldı.ek tercih yapmak istiorum ama çok umutsuzum.sıralamam 416.000 ve ben karabük üniversitesindeki sıralaması 417.000 olan agız ve diş saglığı bölümünü yazdım.ek tercihte yine yazmak istiorum.sizce şansım varmı hocam.bilginize ihtiyacım var..

 21. hocam iyi çalışmalar
  Y-YGS-3 192,87429 1814337
  Y-YGS-4 204,94491 1639369
  Ben açıköğretim veya uzakta eğitim bi bölüm tercih etmek istiyorum sizce hangi bölümü yazsam kayıt yaptıra bilirim cevabınız için tşk

 22. Hocam bnm ygs2 puanm 296 siralamm 330bin sizce eklerde paramedik gelirmi

 23. sağlık meslek lisesi mezunlarına ‘ ön lisans ‘ programlarına ek puan var mı?
  Dipnot : ek puan aldım .

 24. merhaba sivas rize giresun anestezi 330 puanla yerleşti ben 335 le dışarı kaldım bunun sebebi nedir ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Demek ki buralar tercih listenizde yokmuş…

   • tercih listem de mevcut

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Mümkün değil, sonuç belgenizi ve tercih listenizi gönderirseniz yardımcı olabilirim…

    • teşekkür ederim yardımlarınız için yukarıda yazmışsınız ek puan anesteziye yok diye benim ek puanlı hali 335 ti . ek puansız 312 . bilseydim ona göre tercih yapardım ekler de ameliyathane hizmetlerini vermeyi düşünüyorum şansım var mı ?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Kılavuz açıklanınca bakalım…

    • hocam ben önlisans programlarına sadece sınavsız geçiş mi yapabiliyorum? ygs puanımla önlisans programına tercih yapamaz mıyım?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Sistem önce obp ile yerleştirmeye çalışır olmazsa zaten ygs puanınıza bakar…

 25. Hocam ilk tercihte bir yere yerleşeöedim ygs2 puanımız be başarı sırma 280, 402,902
  Mf3 242 puanımız,233.913 sıralamam ebelik yada veterinerlik ek tercihte geşirmi

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Maalesef puanlarınız yetmediği için ek yerleştirmede bu iki programı yazma hakkınız yok (devlet için)

 26. Hocam Acıbadem Anestezi istiyordum gelir dediler gdi çok mutluyum teskekurler

 27. Sz ebelim olmaz demistiniz ilk tercihi. Geldi hocam

 28. Mrb Hocam ULUDAĞ HUKUK A yerleştimm. Herşey için çok sağolun..

 29. Hocam benim ts2 sıralamam 48 bin artvin türkçe öğretmenliği 35 binle kapatmış geçen sene ,gelme olasılığı var mıdır? Şimdiden teşekkürler

 30. Hocam tm3 siralamam 367.895 firat universitesi sporby io 347.binle kapatmis. Gelmek olsasiliniyo var mi? Tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir