Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

Tercih zamanı klasik sorularımızdan biri: “Taban puanlar düşer mi?” Gönül ister ki puanlar her sene düşsün ve bütün öğrencilerimiz istedikleri bölümlere yerleşsin. Ancak sınavların birer sıralama sınavı olduğu ve birilerinin elenmek zorunda olduğu unutulmamalıdır.

TABAN PUANLAR NASIL OLUŞUR?

Önce genel anlamda taban puanların nasıl oluştuğundan oferece bahsedelim. Ardından ilahiyat taban puanları ile ilgili öngörülerimizi paylaşalım.

Bazı öğrenciler taban puanların ÖSYM, üniversiteler veya devlet tarafından belirlendiğini sanırlar. Her sene bu konuda sorulara muhatap oluruz. Ancak gerçek çok farklıdır. Taban puanlar o sene tercihte bulunan öğrenciler tarafından belirlenir. Örneğin Hacettepe Tıp Fakültesi 2014 taban puanı 517,026 , kontenjanı Kom 211’dir. Türkiye’de Hacettepe Tıp’ı tercih listesinde bulunduran bütün öğrenciler bir havuzda toplanır. En yüksekten başlayarak bu havuzdan ilk 211 kişi Hacettepe Tıp’ı kazanmış cheap nba jerseys olur. İşte bu havuzda 211’inci sırada yer alan; yani bu bölümü son sırada kazanmış öğrencinin puanı o bölümün o yılki taban puanı olur.

Dolayısıyla taban puanları belirleyen en önemli faktörler; kontenjan sayısı ve tercih eğilimleridir.

İLAHİYAT TABAN PUANLARI NE OLUR?

Geçtiğimiz yıl 6000 civarında toplam kontenjana sahip Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü tamamen kaldırıldı. İlahiyat kontenjanları ise yaklaşık 4000 arttırıldı. Yani toplamda bu iki bölüm 16bin kontenjana cheap NFL jerseys sahipken, 2014’te 14bin civarına düşmüş oldu. Bu durumda ilahiyat puanlarının kontenjan düştüğü için yükselmesi beklenirdi, Новогодних ancak öyle olmadı. Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği seçmek isteyen ancak ilahiyat seçmek istemeyen önemli bir sayıda öğrenci grubu olduğu görüldü ve ilahiyatın puanları ciddi oranda düştü. Örneğin 2013’te en düşük 343 ile alan ilahiyat, 2014’te 331 ile aldı.

Ancak biz tercih danışmanları taban puanlara hiçbir zaman kıymet vermeyiz. Bizim için önemli olan sıralamalardır. Çünkü taban puanlar çok fazla değişir, ancak sıralamalarda çok büyük farklılıklar yaşanmaz. cheap MLB jerseys Ancak öğrenciler sıralamalarla değil de genelde puanlara baktığı için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Bu sene ilahiyat taban puanlarını etkileyecek birkaç durum söz konusu:

 • YGS ortalamalarının geçen seneye göre düşük olması. Özellikle YGS-4 (İlahiyat için gerekli puan türü) puanını en çok etkileyen Türkçe ve Sosyal Türkiye ortalamalarının düşmesi puanların sıra karşılığını olumlu yönde etkiledi. Örneğin geçen sene 269 YGS-4 puanının sıra karşılığı 376bin. Ancak aynı puanı bu sene alan öğrencinin sırası 288bin. Bir diğer ifadeyle bu sene alınan 269 puan geçen senenin 282 puanına karşılık geliyor.
 • Kontenjanlarda bu sene kısmi bir azalma var. Geçen yıl 14.364 olan ilahiyat kontenjanı, bu sene 14.191‘e geriledi. Ancak bu önemli bir azalma sayılmaz. Ayrıca ilahiyat ile aynı haklara sahip İslami İlimler programının kontenjanı bu sene 400 civarında arttırıldı.
 • Geçen sene kapanan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün şoku bu sene atlatıldı.
 • Her geçen sene ilahiyata talep artıyor. Toplumda şu anda ilahiyat wholesale MLB jerseys mezunları “kolay atanan” olarak bilindiği için tercih edenler sürekli artıyor. İmam-hatip mezunu olmayan ancak ilahiyat yazan öğrenci sayısı da yükseliyor.
 • Her ho? geçen sene imam hatip mezunlarının sayısı artıyor.
 • Ülkenin siyasi atmosferinin de ilahiyata olan talebi etkilediğini eklememiz gerekir.

Özet olarak ilahiyat başarı sıralarını etkileyen yukarıda yazmış olduğum 6 wholesale jerseys maddeye dayanarak tahminim şudur:

İlahiyat fakültelerinin başarı sıralarında ciddi bir oynama beklemiyorum, özellikle sıralama olarak geride olan üniversitelerde küçük gerilemeler olabilir Ancak yukarıda da belirttiğim gibi sıralamalar tahmin ettiğimiz gibi gelirse; bu taban puanların 5-15 arası düşeceği anlamına gelir…

Bu yazıyı okuyan her öğrencinin gönlünden geçen üniversiteye ve bölüme yerleşmesini dilerken; Amadeus yazımızın tamamen bir TAHMİN çalışması olduğunu hatırlatıyorum…

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

4.167 yorumlar

 1. İlahiyat sıralama si lys ye göre 60 binden falan alır mi mesela mardin ygs den 280 binden falan almış görünüyor lys ile kaç bin den alır hocam şimdiden çok teşekkürler

 2. Hocam ben ilahiyat istiyorum lysden alacağı için puanlar belli değil sizce geçen sene 260 binden alan bi universite lys ile kaç binden alır

 3. Ben imam hatipliym ilahiya ta gitmek istiyorum bana katkisi olmayacakmi imam hatibin ??

 4. Hocam ben suan bayburt üniversitede ilahiyat okuyorum. 2. Sinifim. 3. Sinifta formasyon verecekler ve ben 2019 da aksilik olmaz ise mezun olacagim. 2019 da memurluk atamalari kac ta olur lutfen soler misiniz.

 5. Hocam islami ilimlerde hazirlik kalkicak diyorlar dogru mu

 6. Hocam iyi akşamlar ilahiyat zorunlu hazırlık sınıfı okuyorum. Acaba güz dönemi sonunda hazırlık olmayan başka bir üniveristede ilahiyat 1.sınıfdan devam etmm mümkün mü? Cevaplarsanız çok sevinirim tercih zamanı da çok yardımınızı gördüm sağolun…

  • Slm mürsel hocam ben kars ilahiyat ikinci öğretim e yerleştim sadece e devlet te kayıt yaptım okul a gitmedim benim kaydim silindi mi yoksa ikinci dönem okuyabilir miyim lütfen cevap verin

 7. Hocam 2016 yılı DGS sonucudan 343 puan ve 16680 sözel sıralamam var. Acaba İlitam programını kazanma ihtimalim var mı?

 8. ben ilahiyat 2. öğretime kayıt yaptırdım ama bölümü okumak istemiyorum açık öğretim fakültesinde herhangi bir bölüme geçiş yapmak istiyorum bu mümkünmüdür

 9. ek tercihe kalanlar için kyk basvurusu ne zaman ve nerden bakacaz ?

 10. Hocam üniversite ders kaydı yapicamda nasl yapcağmı bilmiyorum yani biliyorum da sayfaya giriş yaptm kullancı adı diyo bide şifre istyo hocam şifre derken e devlet şifresinimi istyo bide kullancı adı diyo o ne adımı mı soruyo yazdm olmadı uf napcam hocam ?

 11. Hocam ACİL lütfen cevap verin ne olur hocam bu sene çağrı merkezi bölümü tuttu ayriyetten ben ikinci üniversite aöf ilahiyat okumak istyorum ayni anda hani bi yandan senede kaybetmk istemiyorum ama hocam bu sene yeni başlcam bi yandan aöf ilahitta başvuru simdi yapabilirmiyim 31 agustostan 9 eylule kadar başvruru yapsam kabul ederlermi hocam lütfennn cevappp verinnn Allah rızası için 2 sorumda şu hem çağrı m. Bölümü hem aöf ilahiyat sizce bana zor gelirmi sizin sadece bu konuda fikrinizi merak ettim bu kadar bana diyolarki bu sene aöf ilahiyatta tercih yapamazsn seneye yapabilirsin diyolar😞… Öylemii?????

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Üniversiteye kayıtlıysanız bu sene başvurabilirsiniz. İlahiyatta Arapça dışında zor ders pek yok.

 12. Kyk nın avantajı çok mudur hocam. Bana çıktı da sizce gitmeli miyim?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bu kişisel bir tercih ama ucuz olması ve artık eskisine göre daha konforlu olması avantaj, en azından ilk sene için bence değerlendirilebilir…

 13. Hocam yatay gecis uniye basladan oluyomu yani kazandigimiz uniye gitmeden gecis oluyomu

 14. Hocam kendimizden birkac puan istteki yerkeri yazsak olurmu bazi yerler de haber gördüm kendinden üstte yerleri yazarsak ve tutarlarsa puanmiz giduyirmus ama bizi üniversiteye almiyorlarmis yalan haber mi acaba öyle bisey olma ohtimali varmi?? Yani kendimizde 3 puan faln yüksek yerleri yazabilirmiyiz ??

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Böyle bir şey yok, puanınızın üstündeki LİSANS programlarının gelme ihtimali yok…

 15. Simdi benim puanim 343 hic biyere girme ihtimalim yokmu ?? Ek puamim oldugu icin siralamam 30884 . puanlami alacaklar siralamayla mi ??