Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

ÖĞRETMEN OLARAK ATANMA İMKANI

Son yıllarda ilahiyat mezunları İHL Meslek Dersleri ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine düşük KPSS puanları ile atanabiliyor. Örneğin2014 Şubat öğretmen atamasında ilahiyat mezunlarından formasyon almayanlar dahi atanabildiler. Bu nedenle son yıllarda 50-60 gibi çok düşük KPSS puanları, ilahiyat mezunlarının öğretmen olması için yeterli oldu.

İLAHİYAT MEZUNLARININ DİĞER ÇALIŞMA ALANLARI

İlahiyat mezunlarının öğretmenlik dışında, imam-hatip, müezzin, Kur-an kursu öğreticisi, Diyanet personeli gibi devlet memuriyetlerine de atanma şansları var. Bu memuriyetlere atanmak için ise yine KPSS ve ayrıca sözel mülakat gerekiyor. Bunun dışında her lisans mezunu gibi, ilahiyat mezunlarının da akademik kariyer yapma şansları var. Türkiye’de her geçen yıl ilahiyat fakültesi sayısı arttığı düşünüldüğünde, bu alanda istihdam imkanının diğer birçok lisans programına göre daha yüksek olduğu görülecektir.

5 YIL SONRA NE OLACAK?

2016 Yılında ilahiyat fakültelerine yerleşecek adayların 2021‘de mezun olacağı düşünüldüğünde(bir çok üniversitede ilahiyat eğitimi 5 yıl, ilahiyat eğitim süreleri ile ilgili yazımız için tıklayınız…), ilahiyat tercih edeceklerin 2021 Yılı istihdam olanakları öngörmeye çalışması gerekiyor.

İLAHİYAT KONTENJANLARI

Son yıllarda ilahiyat fakülteleri ve kontenjanları hızlı bir şekilde artıyor. 2014 yılında kapatılan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programının kontenjanları da ilahiyata aktarıldıktan sonra kontenjanlar daha da yükseldi. 2015 yılında ilahiyat fakültelerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı tam olarak 14.191 oldu. İlahiyat mezunları ile aynı haklara sahip İslami İlimler programlarına ise 2.290 kayıt gerçekleşti. Açıköğretim önlisans ilahiyat öğrencileri için DGS ilahiyat kontenjanı ise 2015 yılında 4.667 oldu. Bu üç rakamı topladığımızda karşımıza 21.148 gibi çok ciddi bir sayı çıkıyor. 5 yıl sonra, bir yılda 21 bin mezun rahatlıkla iş bulabilir mi? 

İMAM-HATİP ÖĞRENCİ SAYILARI

Bu olumsuz tablodan sonra, olumlu bir kaç veri paylaşalım. İlahiyat mezunlarının öğretmen olarak atanabileceği imam hatip lise ve orta okullarının sayısı sürekli artıyor. Konu ile ilgili son yıllardaki imam-hatip öğrenci sayısı ile ilgili bir tablo hazırladık:

İMAM HATİP ÖĞRENCİ SAYILARI

 

Tabloda da görüldüğü gibi her geçen yıl imam hatip öğrenci sayısı, bununla birlikte okul ve sınıf sayısı da artıyor, bu da Meslek Dersleri Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor. Ayrıca ilköğretimde seçmeli olarak okutulan Kur-an’ı Kerim ve Siyer dersleri de Din Kültürü Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor.

DEĞERLENDİRME

İlahiyat mezunlarının istihdam alanları geniş olsa da; 21 bin mezuna her yıl istihdam açmak kamu açısından mümkün görünmüyor. Bu anlamda ilahiyat mezunlarının KPSS yolu ile öğretmen olmasının her yıl biraz daha zorlaşacağını düşünüyorum. Nitekim geçtiğimiz 2015 Eylül atamasında başvuran aday sayısı olağanüstü yükseldiğinden, atanamayan birçok ilahiyat mezunu oldu. Bu adayların önemli bir kısmı 2016 Şubat alımlarında atanacak olsa da, geçtiğimiz yıl olduğu gibi formasyonsuzların dahi atanacağı bir ortam beklemiyorum. Bu tablonun da her geçen gün biraz daha olumsuza döneceğini tahmin ediyorum. Önümüzdeki 2016 Ağustos-Eylül atamasından bunun emarelerini göreceğiz.

Yapmış olduğum değerlendirmeden “İlahiyat artık okunmaz” sonucu çıkmamalı. Sadece atamaların eskisi kadar kolay olmayacağını anlatmaya çalıştım. Önümüzdeki yıllarda ilahiyat mezunlarının atanmaları, günümüze göre zorlaşacak olsa da; eğitim fakültelerindeki bir çok programa göre durumunun daha iyi olacağını da belirtelim. 

Mürsel AKGÜNEY

  Tercih Danışmanı

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

264 yorumlar

 1. merhaba ben eğitim fakültesi mezunuyum açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum bır kez daha eğitim derslerini almak zorunda kalırmıyım?

 2. meraba bn 2 yıl imam hatibe gittim örgün olarak iki senede açık öğretinmden düz lise okudum kredilerim tamamlanmadığı için bu sene mezun olamadım seneye mezun olucam bu bir sene boyunca ygsye hazırlanıcam ve şuan ne yapmalıyım yani ilahiyatı istiyorum psikologda olmak istiyorumfakat ne yapmalıyım ygsden iyi puan alıpta psikologlukokuyabilir miyim

 3. İlahiyat mezunuyasanız ve atanamıyorsanız zeka testi yaptırmanızı öneriyorum eğer üniversite bitirip kpss den yeteri puanı alıp atanamıyorsanız o kadar yıl nasıl okudunuz nasıl mezun oldunuz sorgulanması gereken bir durum

  • Selamün alayķüm kardeş ben düz lise mezunuyum 2 yillik son sinif ilahiyat öğrencisiyim. Bundan sonra yapmam gerekenler hakkinda fazla bi bilgim yok rehberlik edersen sevinirim.şimdiden Allah razi olsun

 4. İlahiyattan mezun olduğunuz zaman din kültürü öğretmeni olabiliyor muyuz yoksa başka şeyler de okumak gerekiyor mu ?

 5. Ilahiyat onlisans mezunuyum 68 aldim sadece din alanlarindami tercih yapabiliyorum diger memurluklarda tercih yapamiyormuyum

 6. Hocam niye cevap vermiyorsunuz.

 7. Merhabalar, ben 2 yillik bankacilik ve sigortacilik mezunuyum. Öğretmen olmak istiyorum. Iki yıllık diplomam ile nasıl öğretmen olabilirim? Çok istiyorum gerçekten.

  • Çok merak ediyorum 2yıllık mezunsunuz hadi onu geçtim bankacılık ve sigortacılık alanında ne öğretmeni olmayı düşünüyorsunuz ?

  • En fazla ücra bir köye ücretli öğretmen olursun.ya da iibf bölümleerinde birine 4 yıllık tamamlzyıp formasyon alıp. Adalet liselerinde (85-90 ile atanıyor) öğretmen olur sun.

 8. Ben önlisans mezunuyum ve kpss den 67 puan aldım gidişatım Nasıl olacak ? Nereleri tercih edebilirim.

 9. Ben hafız ve imam hatip mezunuyum ilahiyat okuyup ilahiyat mezunu + hafız olsam mı daha çabuk atanırım yoksa imam hatip mezunu + hafız olsam mı ?

  • hafız olmak avantaj fakat ılahıyat mezunuda olmak ımamhatıbe gore dahada avantajlı tabıkı.
   bende ılahıyat mezunuyum ama işsızım nasıp

   • Neden issizsiniz ?

   • 95 puan mı nasıl yani..Siz tam olarak hangi mesleği istiyorsunuz ki.Bende ilahiyat okumak istiyorum Kur’an öğretmeni olmak istiyorum sıkıntılı bı durum mu