Anasayfa / ANALİZ / Okuldan Bana Kaç Puan Gelir? (OBP)

Okuldan Bana Kaç Puan Gelir? (OBP)

Okuldan gelecek puan konusunda öğrenciler yanılgıya düşmekte veya hesap hatası yapabilmektedir. Oysa 2012’de yapılan değişiklikten sonra OBP hesaplaması basit bir matematiksel işlem olmuştur. OBP’sini öğrenmek isteyen öğrencilerin Diploma Puanlarını önce 5 sonra 0.12 ile çarpmaları yeterli olacaktır. Eğer öğrenci ek puan alacak ise son olarak 0.06 ile çarpması gerekir. Daha kısa yoldan ifade edecek olursak

Diploma Notu*0.6=Ek Puansız OBP

Diploma Notu*0.9=Ek Puanlı OBP olur. Yine de bu tip işlemlerle bunalmanızı önlemek amacıyla aşağıdaki tabloyu sizler için hazırladık. Diploma notunuzun karşısındaki haneye bakmanız yeterli olacaktır. Diploma notunuz ise 9-10-11-12 yıl sonu not ortalamalarınızın toplamının 4’e bölümünden elde edilen sonuçtur.

Aşağıdaki tablodan okuldan size kaç puan geleceğini öğrenebilirsiniz…OBP HESAPLAMA

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

135 yorumlar

  1. Hocam şimdi bn normal liseden okuyordum açık oqretime yazılırsa okuldan bana kredi veriyolarmi ?

  2. Hocam size bir sorum olacakti.bn imam hatip mezunuyum.ingilizce ogretmenligi okumak istiyorum ingilizce temelim iyi.okul puanim 86 meslek lisesi oldugum icin yada imam hatip mezunu oldugum icin bu puan dusermi 51 puan geliyor sanirim hesaplayinca.meslek liseleride bu puandan faydalanabilrmi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir