Anasayfa / EĞİTİM / TERCİH İÇİN ÖNERİLER

TERCİH İÇİN ÖNERİLER

Sınav sonuçları açıklandı, tercih heyecanı başladı. Tercih için tarihler 06-14 Temmuz arası olsa da yerleştirme puanlarının açıklanması ile tercih süreci başlamış oldu. Öğrencileri bu anlamda çok zorlu bir süreç bekliyor. Belki de hayatlarının geri kalanını etkileyecek bu kararı alırken meslekler-puanlar-başarı sıraları-üniversiteler hakkında bilgi edinmeleri çok önemli.

İŞTE TERCİHTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • En temel kriter başarı sıralaması. Öğrenciler tercihlerinde kesinlikle puanları değil, başarı sıralarını dikkate almalı. Puanlar seneden seneye büyük değişiklikler yaşanabilirken; başarı sıraları daha tutarlı öngörü sunuyor.
 • Tercih sırası önemli değil. Eğer vakıf üniversitelerinin tercih bursuna talip değilseniz. Bir programı tercih listenizde üst sıraya yazmanız size hiçbir şey kazandırmaz.
 • İlk 2-3 tercihiniz hayal tercih olabilir. Olması imkansız da olsa yazmanızda hiçbir mahsur yok. Sonraki 5-6 tercih de sıranıza uzak tercihler olabilir. Sürpriz olursa buralara yerleşirsiniz. Sonraki 12-13 tercih sıranızın %10 altı-üstü olabilir. Yüksek ihtimalle buradan bir yere yerleşirsiniz. Son 7-8 tercihiniz; özellikle son 3 tampon tercih olsun. Bu sene yerleşmek istiyorsanız bunu mutlaka yapın.
 • Kazanırsanız gitmeyeceğiniz bir bölüme ASLA tercih listenizde yer vermeyin. Seneye sınava girdiğiniz takdirde okuldan gelen puanınız yarıya düşer…
 • Tercih danışmanlığı aldığınız uzmanlara! dikkat edin. En azından 3 tercih danışmanına giderek kıyaslamada bulunun.
 • Sadece tek bir nedene dayanarak tercih yapmayın. Örneğin sadece aileniz istiyor diye veya sadece ataması var diye bir bölüm yazmayın. İlgi-istek-yetenek en çok dikkat etmeniz gereken kriterler.
 • Hukukta 150 bin; Tıpta 40 bin başarı sırası kriteri olduğunu; bu kriterin Kıbrıs için geçerli olmadığını unutmayın.
 • Özel koşulları okumadan asla tercih yapmayın. Özel koşullara en pratik bir şekilde rehberlik.osym adresinden ulaşabilirsiniz…
 • Devlet memuru veya öğretmen olmayı düşünüyorsanız, tercih edeceğiniz bölümün önceki atamalarda kaç KPSS puanı ile atadığını mutlaka araştırın.
 • Vakıf üniversitesi yazacaksınız, üniversitenin burs olanaklarını, staj imkanlarını, yurtdışı eğitim imkanlarını, kampüs yapısını, teknolojik altyapıyı v.s. mutlaka araştırın.
 • Tercih edeceğiniz üniversitenin Çap-Erasmus imkânlarını araştırın.
 • Ek puan başarı sıralaması ile genel başarı sıralamasını karıştırmayın. Örneğin Ygs-4 genel sırada 90 bininci olmuş bir öğrenci rahatlıkla ilahiyata yerleşir. Ama ek puanlı başarı sırası 90 bin olan yerleşemez.
 • Meslek yüksek okullarında (2 yıllık) bu sene yapılan değişikliğe dikkat. Artık Meslek lisesi mezunlarının yerleşme ihtimali daha düşük, diğer lise öğrencilerinin girme ihtimali daha yüksek. Bunun sebebi ise meslek yüksek okulu kontenjanlarının ikiye ayrılarak; %40’ının YGS puanı ile alınacak olması.

Aday öğrencilerin kendileri için en hayırlı programlara yerleşmelerini diliyorum…

Üniversite-Tercihi-Yaparken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

İlginizi Çekebilir

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

351 yorumlar

 1. Hocam ygs siralamam 1 liyin 450lerde 2 yillik bankacilik gelir mi

 2. Hocam ne olur cevaplayin ygs siralamam 1 milyon 450 lerdee bana 2 yillik bancilik gelir mi

 3. Ygs de 150 bindeyim lys de 84 bine çekerim bana 65 binlik bir yer gelirmi

 4. 205 puan aldım okul puanı ile 237 falan oluyor.istediğim bölüm 247den alıyor ama özel üniversite sizce gelirmi ?

 5. Ben dgs ye girdim dgs hakkindada bilginiz varmi

 6. hocam ben açık öğretim programını yazdım sosyal hizmet 4 yıllık kontenjanı dolmadığı halde gelmedi ek terhcihte de ataturk üni. ve anadolu yazdım yine gelmedi simdi bakıyorum hala kontenjan dolmamış beni neden almadılar

 7. Hocam ben ilk tercihe aöf yazdım ama kontenjanı düşük puanımla arasında 7 8 puan oynuyor gelir mi sizce

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Sizden düşükse puanı garanti gibi, yüksekse de ihtimal var…

 8. Hocam benim puanim 180 baraji gectim. Ygs ve lys ye girdim. İlk tercihimde aöf tercih ettim yerlesemedim. Simdi bu puanla aof hangi bolumleri tercih edebilirim. Bolumum buro yonetimi hukuk sekreterliği. Ek puanla puanim 219 tanan puani yazmayan yerleri tercih etsem 4 yillik bi yere yerlesirmiyim. Yoksa açıktami kalırım pu puanla

 9. Hocam merhabalar benim siralamam 134.000 ve istedigim yer 126.000 ile kapatmış.Benim bu bolume girme ihtimalim nedir acaba?