Anasayfa / ANALİZ / EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin önemli bir kısmını ilgilendiren ek puan ile ilgili bu sene birçok söylenti-haber dolaştı.

Öncelikle; Ygs yapılmışken, LYS’ye 1 aydan az bir süre kalmışken, tercihlere 2 ay varken, bu konuda net bir durum oluşmamasının bir yönetim zafiyeti olduğunu, adayların mağdur olduğunu düşünüyorum. Birçok aday bu düzenlemeye bağlı olarak üniversiteli olacak veya olamayacak. Yine birçok aday da bu düzenlemeye bağlı olarak daha yüksek bir puana sahip olacak veya olamayacak, yani daha iyi bir üniversiteye gidecek veya gidemeyecek. Bu konuda net bir durumun olmaması bu adayların psikolojilerini ve doğal olarak sınava hazırlık süreçlerini etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

PEKİ NE OLACAK?

Şu anda mecliste komisyonda bulunan “Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” adlı çalışmada ek puan konusunda önemli bir değişiklik bulunuyor.

Bu değişikliğin tam metnini TBMM resmi sitesinden alarak buraya ekliyoruz:

ek puan

 

Bu madde şunu ifade ediyor: Ek puan geri gelecek ancak sadece önlisans (2 yıllıklar) için. Bu durumda lisans yani 4 ve üzerinde eğitim süresi olan fakülte ve yüksekokullar için ek puan uygulanmayacak. 

Önlisansa ek puan getirilmesinin amacını ise tasarıda şu şekilde açıklamışlar:

ek puan-gerekçe

Bu metinden de şunu anlıyoruz: Sınavsız geçiş kaldırıldı. Sınavsız geçiş kaldırıldığı için meslek liseliler mağdur olması diye, önlisansa (2 yıllıklara) giderken ek puan hakkı verildi.

SONUÇ

Bu maddeden çıkan sonuçlar şöyle:

 • SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILIYOR
 • EK PUAN ÖNLİSANSA (2 YILLIKLARA) GETİRİLİYOR
 • EK PUAN LİSANSA ( 4 YILLIKLARA) GERİ GELMİYOR 
 • 2012 MART İTİBARİYLE LİSEYE KAYITLI OLANLAR LİSANS İÇİN EK PUAN ALABİLECEK

(2016 İÇİN ESKİ MEZUNLAR ALABİLECEK, ŞU ANDA 12.SINIFTA OLANLAR ALAMAYACAK.)

Torba yasa tasarısı içerisinde olduğu için, geçmişte birçok torba yasa meclisten seri bir şekilde geçtiği için; toplumda bu maddeye büyün bir tepki gelmezse, sivil toplum örgütleri gündem oluşturamazsa ve medyada bu maddeye yoğun bir eleştiri olmazsa, bu maddenin geçeceğini düşünüyorum. 

YORUM

Ek puanın lisans için geri gelmesi gerektiğini, önlisans için ek puanın gerekli olmadığını, bunun yerine (Erkan KAVAS’ın söylediği gibi, ancak ben barajın en azından 150 olması gerektiğini düşünüyorum) sınavsız geçiş için bir ygs barajı belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Torba tasarının tam metnini merak edenler:

TORBA TASARI TAM METİN

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

İlginizi Çekebilir

ek terch rovbotu 2016

2016 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

         Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Lisans programlarında taban puan …

165 yorumlar

 1. Merhaba. Ben 2013 yılında sağlık meslek lisesine başlamıştım. bu yıl mezun oldum ama sadece sınavlara girdim tercih yapmadım. ek puan alacak mıyım merak ediyorum çok fazla bilgi karmaşası var. şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba, ben meslek lisesi 2014 mezunuyum. Mezun olduğum sene direk geçiş hakkımı kullanarak önlisans programına yerleştim. Şimdi tekrar sınava girip mtok bölümlerinden lisans programlarına yerleşmek istiyorum, ek puan hakkım var mı yok mu merak ediyorum, yanıtlarsanız sevinirim.

 3. Merhaba hocam ben2010 da başladım 2014 imam hatip mezunuyum 2017 ygs ye gireceğim.ilahiyata girmek için ben ek puan alabiliyormuyum .diploma puanım 63 acaba ek puan alırsam tahmini kaç puan gelir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

 4. Meslek liselerine verilen bir ek puan vardi onu da aldıniz okulda dersler islenmiyor meslek dersleri veriliyor ösym sinavinda ayni sorular .soruluyor 4 yillik kazandim ama cok yiprandim ek puanda alamadim zaten.

 5. Hocam ben bu sene mezun oldum tercih yaptım aciktan bir okula yerleştim seneye sınava tekrar girip tercih yaptığımda ek puan alabilecek miyim ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Ek puan zaten bu sen de almadınız, eğer obp kırılmasından bahsediyorsanız sınavsız geçiş ile yerleşmediyseniz evet obp yarıya düşecek…

 6. Ben busene mezun oldum okul 38 puan verdi yanlis hatirlamiyosam seneye 2yillik gidicem ek puan 38 olmasa bile kac puan gelicek.bilgilendirimisiniz

 7. Ben bu sene mezun oldumm dort yillik bi universite geldii. Bu sene yada seneye girecegim sinavda bana ek puan gelecek miii

 8. ben kız meslek lisesinden 2015’te mezun oldum benimle birlikte mezun olan arkadaşım 2015’te tercih yaptı ve ek puanla yerleşti bense 2016’da tercih verdim ve yerleşemedim eğer ek puan benim mezun olduğumda vardı ve benim hakkımı elimden alabiliyorlarsa ben madur oluyorum o zaman üniversite okuyan arkadaşların lisansını iptal etsinler ya da bize hakkımızı geri versinler

 9. Merhaba. Lise son Anadolu imam hatip lisesi öğrencisiyim. İlahıyat okumak istiyorum. İmam hatipten mezun olduğumda 2017 ÖSYM de ek puan gelecek mi

 10. Ben meslek lisesi çıkışlı bir ogrenciyim osym ye hakkımı helal etmiyorum çok yıprandim lisede temel dersleri vermezler ygs de bana onu soruyorlar hak bunun neresinde nasıl bu sistem bu benim 3. YılıM ve cok yoruldum 17 binlerde bir yer gelMedi psikolojimi alt üst ettiniz. alanimdan tercih vermek varken suan alakam olmayan bir bölümdeyim … 😟

 11. Ahu Nur ÖZÇELİK

  hocam ben 2010 kayıtlıyım cocuk gelişimi bölümüne ama 4 yıl ara verdım ve ins bu sene bitiyor ben lisanlara verılen ek puandan yararlana biliyormuyum?

 12. kız meslek lisesi mezunuyum basarı sıram 16.binken şuan 212.binlerde ben staj yaotım bu dersleri gördüm tecrübeliyim simdi ne hakla ha ne hakla temel dersleri gören liselerle eşit olurum ben mezunum 4 yıllık okul öncesi her yerde gelirken şuan ağrı bile gelmiyor 2.darbeyi sen yaptın be ösym hakkımı helal etmiyorum!!!

 13. Çok büyük bir hata. Meslek lisesi dışındaki liselere gidenler geometri, kimya, coğrafya vb. dersler görüyorken biz meslek liseliler bölüm derslerini görüyorduk. Şimdi hangi mantıkla bütün liseleri eşit konuma getirirler? Geçen sene sınava giren ve benden 35 puan düşük alan biri benim istediğim bölüme girebiliyor da ben giremiyorsam burada çok büyük bir haksızlık var demektir.

 14. Ygs 5 Ek puanlı puanım 330 genel basarı sıram kac olur hocam cevap verin lütfenn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir