Anasayfa / SORUN CEVAPLAYALIM

SORUN CEVAPLAYALIM
Bu alandan YGS-LYS-TEOG-KPSS-DGS ve Sınıf Geçme-Takdir,Teşekkür-Ortalama Hesaplama ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Sorduğunuz sorulara en kısa zamanda yanıt verilecektir.

(Sorularınızı sayfanın altındaki “Bir Cevap Yazın” kısmından sorabilirsiniz…)

(Sorularınıza gelen yanıtları takip edebilmek için, yorumunuzun altındaki “Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.” kısmına tik koymanız gerekir.)

soru-cevap
EN ÇOK SORDUKLARINIZ!!!
 • 2016 YGS ne zaman olacak?
YGS 13 Mart 2016’da yapılacak
2016 YGS ne zaman açıklanacak?
Sonuçların 25 Mart 2016’da açıklanacağı duyuruldu. Ancak daha erken de açıklanabilir. Bir dava söz konusu olursa, daha geç de açıklanabilir.
 • 2016 LYS Sınavları ne zaman yapılacak?
LYS-4 (Sosyal Bilimler) 18.06.2016 
LYS-1 (Matematik) 19.06.2016 
LYS-2 (Fen Bilimleri) 25.06.2016 
LYS-5 (Yabancı Dil) 25.06.2016 
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) 26.06.2016
 • 2016 LYS Sonuçları ne zaman açıklanacak? 
Sonuçların 18 Temmuz 2016’da açıklanacağı duyuruldu. Ancak daha erken de açıklanabilir. Bir dava söz konusu olursa, daha geç de açıklanabilir.
 • Kaç tercih hakkımız var?
Tercih listenizde 24 programa yer verebilirsiniz.
 • Tercih yaparken puanları mı sıralamaları mı dikkate alacağız?
Sıralamalar puanlara göre daha sağlıklı bir tercih yapmamızı sağlar.
 • Baraj puanları kaç?
Önlisans(2 yıllık) için baraj puanı 150; Lisans(4 yıllık) için baraj puanı ise 180 puandır. YGS’den 180 alamayan adaylar LYS oturumlarına başvuruda bulunamaz. Ayrıca 150 puan alan adaylar açıköğretim lisans programlarına ve özel yetenek sınavları ile alan programlara başvuruda bulunabilir.
 • Geçen sene tercih yaptım fakat kazanamadım. Okul puanım kesilir mi?
Okul puanı yani OBP sadece kazandığınız takdirde kesilir. Tercih yapmazsanız veya tercih yapar da kazanamazsanız herhangi bir kesilme olmaz.
 • Sadece YGS-3’ten barajı geçtim. LYS-1 ve LYS-2’ye girebilir miyim?
Evet. Herhangi bir YGS puan türünden barajı geçmeniz, tüm LYS oturumlarına girmeniz için yeterlidir.
 • Geçen sene sınavsız geçişle yerleştim. Bu sene okul puanım düşer mi?
Sınavsız geçişle yerleşenlerin OBP’si (Okul Puanı) düşmez.
 • Sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullanmazsam, seneye kullanabilir miyim?
Evet kullanabilirsiniz. Ancak Yerleştirmede ilk mezunların tamamı yerleştirilmeden eski mezunlara sıra gelmiyor. Dolayısıyla şansınızı bir hayli azaltmış olursunuz.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu Baraj Puanı geçen sene kaç oldu?
2016 Polis Meslek Yüksek Okulu baraj puanı 270 oldu. Herhangi bir YGS puan türünden 270 alan öğrenci Polis Meslek Yüksek Okullarına başvuru hakkı elde etti. 


10.135 yorumlar

 1. 10. sınıf öğrencisiyim DİL bölümü seçmek istiyorum fakat bu bölümün geleceği konusunda bazı kuşkularım var. Sınavları zor mu? önü açık mı? kaç binle alıyor? meslekler hakkında bilgi verir misiniz ? TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. Sağlık meslek mezunuyum ama okul öncesi öğretmenliğine hazırlanmak istiyorum hangi sınavlara girmeliyim hangi derslere ağırlık vermeliyim ?

 3. ygs 2 söylemeyi unuttum pardon

 4. sıralamam 280 bin 80 veya 90 bine nasıl çekerim

 5. Acikogretim ilahiyat onlisans ygs mi lys mi hangisi ile aliyor

 6. İhahiyatın önü açıkmı?

 7. hocam mf4 puanı, hangi ygs puani ile hesaplanır
  ygs 1de 372 bin ygs 2de 340 bindeyim mühendilik istiyorum sıralamamı 40 30 bine çekebilirmiyim

 8. Aygün Bİterge

  Muhasebe ve finansman/bilgisayarlı muhasebe 12. Sınıf öğrencisiyim. Muhasebe öğretmeni olmak istiyorum. Bunun için hangi yolu izleyeceğim konusunda kafam çok karışık. YGS den 5 ile 6 sırasıyla 186 ve 166 aldım.soyle bir yol düşündüm; 2 yıllık işletme bölümü seçersem 2 yıllık ta açık öğretim den muhasebe yazmayı ve bu şekilde 2 içerisinde hem muhasebe hemde işletme bölümü okumuş olurum.Bunun akabinde DGS kazanıp 2 yıllık işletmeyi 4 yıllığına tamamlar bulunduğum yıl sonunda formasyon eğitimi yani sertifika alıp KPSS de iyi bir not alıp atamayı bekleyebilirim.atama gelene kadar ya özel bir sektöre girebilirim çünkü hem işletme mezunu hemde muhasebe mezunu olduğum için sansim yuksek olduğunu düşünüyorum. Gelgelim ki şuan bulunduğum bölge açısından en iyi yerde staj görmekteyim özel bir sektorde . Referans çok iyi. İlk başta belirttigim gibi muhasebe öğretmeni olmak istiyorum. Özel bir sektörde sabahtan akşama kadar bitmeyen toplantı can sıkıcı olan amirlerin yerine , geleceğini özgür düşünen genç nesillere öncülük etmek için çabalayan öğretmen olmayı tercih ederim .Sorunum neyi nerden baslacagimi bilmem.okulumda rehber öğretmeni yok. Muhasebe ogretmenlerim ise zamanlarını denk getiremiyorum bana detaylı bir şekilde nelere bakıcağım hangi üniversite de eğtim alabilirim bu hayalimi gerçekleştirmek için şu karışıklığı mı çözmeye yardımcı olmanızı rica ederim. Daha 18 yaşındayım ve hayata yeni başlıyorum bilmek öğrenmek istiyorum ve birşeyler adım atarken bilerek ve emin adımlarla hareket etmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler..

 9. ygs 4 puanım 289 sıram 261 bin uludağ iö ilahiyat istiyorum bunu ne kadara çekmem lazım olma ihtimali var mı

 10. Ben ygs 4 ten 255 aldım.arapca öğretmenliği kazanmak istiyorum puanım yeterli olur mu dil sinavinada girersem yazabilir miyim

 11. Ygs 5 puaninla muhasebeye yerleştim şimdi yatay geçişle Bn ygs 2 puanla alan bir bölüme geçmek istiyorum bu olur mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir