2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

03.07.2018 itibariyle YKS Tercih kılavuzu açıklandı. Öncelikle; tercihlerde adaylara yardımcı olacak rehber öğretmenler başta olmak üzere, tüm adayların tercih kılavuzunu çok iyi okuyup incelemesini öneriyorum. Adaylardan sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza gelen birçok sorunun cevabı bu kılavuzda bulunuyor. Tercih kılavuzunda geçmiş yıllardan farklı olarak taban puan ve başarı sırası bilgisi bulunmuyor. Bunun nedeni ise sınav sisteminin değişmesinden dolayı, şu anki puan türleri ile geçtiğimiz yıl yerleştirme işlemi yapılmadığından kaynaklanmaktadır. (Tercih kılavuzlarında verilen taban puan ve başarı sırası her zaman bir önceki yılın verileridir.)  Ancak aşağıda linkini vereceğimiz tercih robotunda güncelleme yaparak, biz fikir vermesi açısından eski sistemin (2017) puan ve başarı sırası verilerini ekleyeceğiz.Tercih kılavuzuna erişmek için TIKLAYIN…

Kılavuz yayınlandıktan hemen sonra çalışmalara başladık ve kısa bir süre içerisinde size kılavuzun excel formatını sunuyoruz. Hazırladığımız bu excel çalışması sayesinde, Ösym’nin sunduğu pdf formatındaki dosyada mümkün olmayan, tüm programlar içinde süzme, kontenjan bilgisi görme, toplam kontenjan verilerini inceleme vs gibi birçok işlem yapabilirsiniz. Çalışmamızda hem lisans hem de önlisans tabloları, yani Tablo-3 ve Tablo-4 bir arada bulunmaktadır…

Excel çalışmasında yapacağımız güncellemeler için sitemizi takip ediniz.

Excel çalışmamızı 2017 kontenjan-başarı sırası ve taban puan verilerini Tablo-4’e ekleyerek güncelledik…(05-07-2018)

Excel çalışmamızı 2016-2017 başarı sırası verilerini Tablo-3’e ekleyerek güncelledik…(30-07-2018)

Excel çalışmamızı yenilenen kılavuza göre güncelledik… (01-08-2018)

(Site üzerinden tercih robotumuza ulaşmak için: 2018 YKS TERCİH ROBOTU )

 

GELECEK REHBERİM 2018 TERCİH ROBOTU V7 İÇİN TIKLAYINIZ..

 

2018 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Buna göre tercihler 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

2018 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

Tercih yapabilmeniz için, ilk tercihlerde yerleştirilmemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca bir program doldu ve taban puanı oluştuysa, bu programı tercih edebilmek için, puanınızın, taban puanın üstünde olması gerekiyor. Kontenjanı dolmayan programları tercih edebilmek için ise barajı geçmeniz yeterli.

Kılavuzda taban puanlar Excel formatında yayınlandı, ancak üzerinde düzenleme yapmak gerekiyordu. Tercih Kılavuzu için TIKLAYINIZ… Üniversite adayı öğrencilerin tercihlerini daha kolay yapabilmesi için bu verileri bir EXCEL TERCİH ROBOTUNA dönüştürdük. Tercih robotuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2018 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

TERCİHLER İLE İLGİLİ BİLGİLER

Adayların, tercihlerini bildirmeden önce ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ÖSYS ile ilgili bilgi ve duyuruları izlemeleri yerinde olacaktır. Adaylar, bu İnternet sitesinde tercihleri için yararlı olacak bilgilere erişebileceklerdir.

Adaylar sınava girip girmediklerini, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo 3 ve/veya Tablo 4’ten bularak tercih sırasına koyması ve bir Tercih Listesi oluşturması yararlı olacaktır. Liste oluşturulurken girmek istenilen yükseköğretim programları tercih sırasına konulmalı ve her satıra bir programın kodu ve adı ile bağlı olduğu üniversite ve fakülte/yüksekokul adı yazılmalıdır. Yapacağınız tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu size ait olacaktır.

Tercihlerin tümünün doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazmakla yetinebilir. Bu durumda adayın, girmek istediği bu dört programı (1.) sıra numaralı yerden başlayarak tercih sırasına göre yazması gerekir.

Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların koşullarını karşılayıp karşılamadığınız kontrol edilmeyecektir. Ancak, Merkezî Ek Yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” bölümünü mutlaka okuyunuz.

Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayarla yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu
programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir.
Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya
öncelik verilecektir.

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program,
adayın puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî ek yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, daha
düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

d) Kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize
yazmanız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralamanız yararınıza olacaktır.

Tercihlerinizi, Tablo 3 ve Tablo 4’te verilen yükseköğretim programlarının en küçük puanlarına göre sıralamanız şart değildir.
Kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Ancak ne olursa
olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsanız, sonlardaki birkaç tercih sıranıza
girebileceğinizi tahmin ettiğiniz programları yazabilirsiniz.

Merkezî Ek yerleştirme sistemine ilişkin olarak buraya kadar yapılan açıklamalardan sonra, tercih listenize
yazdığınız bilgileri son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol ediniz.

Listenizdeki programların bu kılavuzda “bakınız/koşullar” olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün
koşullarını karşılıyor musunuz?

Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz?

Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş
hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz?

Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

Bütün bu kontrollerden sonra oluşturmuş olduğunuz Tercih Listenizden yararlanarak internet üzerinden tercih
bildirim işleminizi gerçekleştiriniz. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde
http://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih iptali yapılmaz. Tercih
işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih
bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayınız.

DİKKAT: Tercih bildiriminizi tamamladıktan sonra ek yerleştirme ücretini ödeyiniz. Ek yerleştirme ücreti,
tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir. Bu süre
tamamlandıktan sonra ek yerleştirme ücreti yatırılamaz. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların
tercihleri geçersiz sayılır, yerleştirme işlemine alınmaz. Bankalardan ücret ödeme işlemleri, resmi iş
günlerinde ve resmi iş saatlerinde yapılır.

 

2018 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI (SON 3 YIL)

PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI (SON 3 YIL)

2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle tercih danışmanlığı yapan rehber öğretmenlerin işini kolaylaştırmak adına aşağıdaki tabloları hazırladık. Bu tablolar sayesinde adayların başarı sıralarına yakın olan programları kolayca görebileceksiniz. Yaptığımız bu çalışma ile saatlerce kılavuz-robot karıştırmadan başarı sıranıza yakın programları toplu halde görün istedik. Programların son 3 yıldaki başarı sırası değişimi eğilimini de göreceksiniz. Tabi tabloların devlet üniversitelerine göre hazırlandığını hatırlatalım. Ayrıca bir sütun halinde Salim ÜNSAL ve ekibinin hazırladığı mytercih simülasyonuna göre 2018 tahmini başarı sıralarını da ekledik. Dileyen rehber öğretmen arkadaşlar mail bırakmaları halinde çalışmanın tüm programların dahil olduğu excel halini gönderebiliriz.

Aşağıdaki tabloda sözel programlar mevcut. Üniversite adayı öğrenciler sözel puanı ile gidilecek program bulunmamasından şikayetçiler. Ancak, ataması artık iyice zorlaşan öğretmenlik programları ile birlikte, özel sektöre hitap eden ve kendinizi iyi yetiştirdiğiniz takdirde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bölümler de var. Üstelik bu bölümleri kazanmak sayısal bölümlere göre daha kolay. İlahiyat-Özel Eğitim Öğretmenliği-Halkla İlişkiler-Radyo,Televizyon ve Sinema. Özel sektöre hitap eden bölümleri mümkünse büyük şehirlerde, yine mümkünse seçkin vakıf üniversitelerinde okumanızı tavsiye ediyoruz. Tavsiye sebebimiz özellikle; iş alanına yakınlık, özel şirketlerle yapılan işbirliği ve staj imkanları.

Eşit ağırlık programlarda ise hukuk-pdr-psikoloji ve sınıf öğretmenliği gibi popüler bölümler en çok tercih alırken, diğer bölümler İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerinin programlarından oluşmakta. Bu programlardan mezun olanları diplomaları iş sahibi yapmıyor. Ancak alanında iyi yetişmiş bu mezunlar özellikle özel sektörde iş bulmakta zorlanmıyor. Bu anlamda dil (özellikle İngilizce) ön plana çıkıyor. Ayrıca diksiyon-kendini ifade etme becerisi-ikna kabiliyeti de iş bulmada önemli faktörler. Devlet ataması açısından bakarsak eşit ağırlık öğrencileri için hukuk-pdr-psikoloji-sosyal hizmet-çocuk gelişimi ve nispeten bilgi ve belge yönetimi bir adım önde duruyor.

Üniversite programları arasında en çok kontenjana sahip olan puan türleri sayısalda bulunuyor. Tıp-Eczacılık-Diş Hekimliği-Hemşirelik gibi bütün sağlık programları ve bütün mühendislikler sayısal puan türleri ile öğrenci alıyor. Öğrencilerin daha çok zorlandıkları; matematik-fizik-kimya ve biyoloji testlerinden başarılı olmaları gerekiyor. Ancak tabloda da görüldüğü gibi bazı programlara gidebilmek için barajı geçmek yeterli. Bazı programlar son yıllarda kontenjanlarını dolduramıyor. Bu nedenle 180 baraj puanını geçen her öğrenci istediği takdirde bu programlara yerleşebiliyor.

Tablolarda yer almayan diğer programlarla ilgili sorularınızı SORUN CEVAPLAYALIM sayfamızda sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt verilmeye çalışılacaktır.

Yaptığımız bu çalışmanın üniversite adayı öğrencilere tercihlerinde kolaylık sağlamasını diliyoruz…

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek analizlerimize, veri okumalarımıza, tablo hazırlamaya devam ediyoruz. Bu anlamda bu yazımızda size nasıl bir tercih listesi hazırlamak gerektiği ile ilgili tablolar hazırladık.

TERCİH LİSTESİ – TABLOLARI ANLATTIĞIMIZ VİDEO İÇİN TIKLAYIN

TERCİH LİSTESİ TEKNİK ANLAMDA 3 PARÇAYA BÖLÜNEBİLİR

HAYAL TERCİH: Kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu, sürpriz kovalanan, hayali tercih listesine yazma arzusu ile yazılan 4-5 programdan oluşmalıdır. Tercih listemizin en üst kısmıdır, ilk tercihlerimizi bu kısımda yazarız. Bu kısımda başarı sıranızın çok üstünde olan programları yazabilirsiniz. Tabloda, Hayal ve Ya Tutarsa kısmı bu gruba giriyor.

İDEAL TERCİH: Tercih listesinin en önemli kısmıdır. Bu kısımda kazanma ihtimalinin daha fazla olduğu programlara yer verilir. Listenin gerçekçi aralığı burasıdır. Dolayısıyla tercih listesinin önemli bir bölümü (14-16 tercih) bu kısımdan oluşur. Tercih listesinin gövdesi, orta kısmıdır. Tabloda, Neden Olmasın ve Reel Aralık kısmı bu gruba giriyor.

GARANTİ TERCİH: Tercih listesinin en alt kısmıdır. Ne olur ne olmaz, sıralar çok yükselirse, açıkta kalmayayım (kazandığınızda üzüleceğiniz bir program asla tercih listenizde olmasın) gibi düşüncelerle,  yapılan 5-6 tercihten oluşur. Tabloda, Tampon tercih ve Riski sevmem kısmı bu gruba giriyor.

 

Özel durumu olan bazı programlarda bu tablonun dışına çıkmanız gerekebilir. Olağandışı sıra değişimi beklenen programlarda bu tablonun dışına çıkılabilir. Bunun dışında bu tabloya göre tercih listesi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Tercih listesi hazırlanırken öncelikle puan değil başarı sırası dikkate alınmalı. Biz de tabloları başarı sırasına göre oluşturduk.

İşte Sayısal, Sözel ve Eşit ağırlık puan türleri için örnek olması amacıyla hazırladığımız tercih listesi hazırlamada size yardımcı olacak tablolarımız:

 

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle tercih danışmanlığı yapan rehber öğretmenlerin işini kolaylaştırmak adına aşağıdaki tabloları hazırladık. Bu tablolar sayesinde adayların başarı sıralarına yakın olan programları kolayca görebileceksiniz. Dileyen rehber öğretmen arkadaşlar mail bırakmaları halinde çalışmanın tüm programların dahil olduğu excel halini gönderebiliriz.

Yaptığımız bu çalışma ile saatlerce kılavuz-robot karıştırmadan başarı sıranızla hangi programları tercih edebileceğinizi göstermek istedik. Soldaki tabloda sözel programlar mevcut. Üniversite adayı öğrenciler sözel puanı ile gidilecek program bulunmamasından şikayetçiler. Ancak, ataması artık iyice zorlaşan öğretmenlik programları ile birlikte, özel sektöre hitap eden ve kendinizi iyi yetiştirdiğiniz takdirde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bölümler de var. Üstelik bu bölümleri kazanmak sayısal bölümlere göre daha kolay. İlahiyat-Zihinsel Engelliler Öğretmenliği-Halkla İlişkiler-Radyo,Televizyon ve Sinema. Özel sektöre hitap eden bölümleri mümkünse büyük şehirlerde, yine mümkünse seçkin vakıf üniversitelerinde okumanızı tavsiye ediyoruz. Tavsiye sebebimiz özellikle; iş alanına yakınlık, özel şirketlerle yapılan işbirliği ve staj imkanları.

Eşit ağırlık programlarda ise hukuk-pdr-psikoloji ve sınıf öğretmenliği gibi popüler bölümler en çok tercih alırken, diğer bölümler İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerinin programlarından oluşmakta. Bu programlardan mezun olanları diplomaları iş sahibi yapmıyor. Ancak alanında iyi yetişmiş bu mezunlar özellikle özel sektörde iş bulmakta zorlanmıyor. Bu anlamda dil (özellikle İngilizce) ön plana çıkıyor. Ayrıca diksiyon-kendini ifade etme becerisi-ikna kabiliyeti de iş bulmada önemli faktörler. Devlet ataması açısından bakarsak eşit ağırlık öğrencileri için hukuk-pdr-psikoloji-sosyal hizmet-çocuk gelişimi ve nispeten bilgi ve belge yönetimi bir adım önde duruyor.

Üniversite programları arasında en çok kontenjana sahip olan puan türleri sayısalda bulunuyor. Tıp-Eczacılık-Diş Hekimliği-Hemşirelik gibi bütün sağlık programları ve bütün mühendislikler sayısal puan türleri ile öğrenci alıyor. Öğrencilerin daha çok zorlandıkları; matematik-fizik-kimya ve biyoloji testlerinden başarılı olmaları gerekiyor. Ancak tabloda da görüldüğü gibi bazı programlara gidebilmek için barajı geçmek yeterli. Bazı programlar son yıllarda kontenjanlarını dolduramıyor. Bu nedenle 180 baraj puanını geçen her öğrenci istediği takdirde bu programlara yerleşebiliyor.Tablolarda yer almayan diğer programlarla ilgili sorularınızı SORUN CEVAPLAYALIM sayfamızda sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt verilmeye çalışılacaktır.

Yaptığımız bu çalışmanın üniversite adayı öğrencilere tercihlerinde kolaylık sağlamasını diliyoruz…

 

2018 YKS TERCİHLERİ – EN ÇOK SORULANLAR

2018 YKS TERCİHLERİ – EN ÇOK SORULANLAR

Ösym, YKS Tercih süreci ile ilgili en çok sorulan soruları, 26 soru halinde bir sayfada topladı. İşte, tercih süreci ile ilgili, adayların en çok sorduğu sorular ve yanıtları:

1) Tercihler ne zaman yapılacak?
Tercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

2) 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu nasıl edinebilirim?
Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde
ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı
yapılmaz.

3) Kılavuz nasıl hazırlandı?
Kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları ve Üniversitelerin talepleri doğrultusunda hazırlandı.
Kılavuzun yayımlanması ve uygulanması, Yükseköğretim Genel Kurulunun 31.05.2018 tarihli
kararı ile kabul edildi.

4) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları nelerdir?
Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te
verilmiştir. Tablo 3’te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık
lisans programları gösterilmiştir.

5) Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim?
T.C. Kimlik Numaranız ve aday şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr
internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik
ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

6) Tercihlerimi sisteme kaydettim, değiştirebilir miyim?
Tercih bildirim işleminizi tamamlayıp kaydettikten sonra “Tercih Süresi” içerisinde
https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih süresi
bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilir. Tercihlerinde değişiklik yapmak
isteyen adaylar bu işlemi aynı elektronik ortamda yapacaklardır.

7) Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılabilir mi?
Hayır, yapılamaz.

8) Tercihlerimi postayla gönderebilir miyim?
Hayır. Sadece ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi
sisteme kaydedilerek yapılan tercihler geçerlidir. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz.

9) TYT puanım 150’nin altında. Tercih yapabilir miyim?
Hayır. TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamaz.

10) TYT puanım 150’nin üstünde ama AYT puanlarım 180’nin altında, hangi programları tercih
edebilirim?
Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel
yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna
başvurabilirsiniz.

11) AYT puanlarım 180’nin üzerinde, hangi programları tercih edebilirim?
Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını ve Tablo-4’te yer alan lisans programlarını tercih
edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları
için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

12) TYT puanım 150’nin altında, özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim?
Hayır. Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için 2018-TYT puanınızın en
az 150 olması gerekmektedir.

13) Tercihlerimi istediğim sırada yapabilir miyim?
Evet. İstek sıranıza göre tercih yapabilirsiniz. Bu sıralama tamamen sizin seçiminize bağlıdır.

14) Kaç tercih yapabilirim?
En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.

15) Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunlu mu?
Hayır. Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

16) Merkezi yerleştirme için tercih yaptım ama özel yetenek sınavlarına da katılabilir miyim?
Evet. Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için
ayrıca ilgili Üniversitelere de başvuru yapabilirler.

17) Programların yanındaki koşul numaraları ne anlama geliyor, dikkate almalı mıyım?
Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında
bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları
numaralarına göre “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve
Açıklamaları” kısmından mutlaka inceleyiniz. Koşullarını karşılamadığınız programlara
tercihlerinizde yer vermeyiniz.

18) Ön lisans programlarını tercih edebilmek için kaç puan almam gerekir?
TYT puanınızın en az 150 olması gerekir.

19) Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük
başarı sırası nedir?
Bu programları tercih edebilmek için gereken en düşük başarı sırasına ilişkin ayrıntılı bilgi,
programların koşullarında belirtilmektedir. Koşulları dikkatlice inceleyiniz.

20) Bu yıl bir programa yerleşirsem seneye puanım kesilir mi?
Evet. 2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek
Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların,
2019-YKS’ye girdikleri takdirde, ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı
katsayı/katsayılar yarıya düşürülür.

21) Meslek lisesi mezunuyum. Hangi programlara ek puanla yerleşebilirim?
Meslek lisesi mezunlarının ek puanlarıyla yerleştirileceği yükseköğretim programları Tablo-6’da
verilmiştir. Tablo-6’yı dikkatlice inceleyiniz.

22) Bir programa yerleşirsem ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?
Hayır. Merkezi yerleştirme ile bir programa yerleşenlere ek yerleştirmede tercih hakkı verilmez.

23) Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazandım, ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?
Evet. Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirmede tercih yapabilir.

24) Özel yetenek sınavlarıyla ÖSYM’nin ilgisi var mı?
Hayır. Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri,
yükseköğretim kurumlarınca yapılmaktadır. Özel yetenek gerektiren programlara başvurular
doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme
işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür.

25) Özel yetenek sınavıyla girilen programlar hangileridir?
Özel yetenek sınavı gerektiren programları, Kılavuzda Tablo-5’te bulabilirsiniz.

26) Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleştim. Özel yetenek sınavlarına da
başvurabilir miyim?
Evet. Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşenler de isterlerse özel yetenek
sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

Kaynak: Ösym https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/TercihSSS_02082018.pdf