Anasayfa / TABAN PUANLAR / 4 Yıllık / 2015-2016 BAŞARI SIRASI TABLOSU

2015-2016 BAŞARI SIRASI TABLOSU

2015-2016 BAŞARI SIRASI TABLOSU

2016 Yerleştirme sonuçlarına göre oluşan başarı sıralarını, 2015 başarı sıraları ile kıyaslamalı olarak aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Tabloda en çok tercih edilen programlar puan türleri ile birlikte verildi.

Dikkat Çeken Başarı Sırası Değişimleri

Beslenme ve Diyetetik:

Hem Mf hem de Ygs puan türünde 2015’e göre ciddi bir başarı sırası gerilemesi yaşandı. Bunun sebebi ise bu programın geçmiş yıllardaki popülaritesinin düşmüş olması. Mezunlarının daha düşük ücretlerle çalışması ve iş bulma konusunda geçmiş yıllardaki rahatlığın olmaması. Ancak bütün bunlara rağmen gelişmekte olan ülkemizde bu tip mesleklerin her zaman istihdamının olacağını düşünüyorum.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon:

Bu programda da beslenme programına yakın bir sıra gerilemesi yaşandı ve sebepleri de beslenmeyle çok benzer. 10 yıl önce bu programda okuyanlar daha 4’üncü sınıfta iş teklifi alırken; mezun sayısı artınca, hem ücretler azaldı hem de iş bulmak zorlaştı.

Okul Öncesi Öğretmenliği:

Yüzde 35-40’lık bir sıra gerilemesi yaşandı bu programda. Ek puanın kalkmış olması en büyük sebep olsa da, eğitim sistemi değişikliği konusunda yapılan 3+3+3+4 haberleri ve okul öncesi öğretmenliği programının kapatılacağı söylentisi de gerilemede etkili oldu.

Özel Eğitim Öğretmenliği:

Program bu sene ilk defa öğrenci aldı. Zihin-Görme-Üstün-İşitme Engelli öğretmenlikleri, Özel Eğitim Öğretmenliği çatısı altında toplandı. Geçtiğimiz yıl 68 bin ile kapatan zihinsel engelliler öğretmenliğini baz alırsak, ciddi bir gerileme yaşandı 99 bine doğru. Bunun sebebi ise bu programın adaylar tarafından çok bilinmemesi ve yaşanan kontenjan artışı. Önümüzdeki yıl ise bir gerileme yaşanmasını beklemiyorum.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık:

Her sene 3-5 binlik makul gerilemeler yaşanırken, bu sene pdr programında tabloda görüldüğü gibi 13-14 binlik bir başarı sırası gerilemesi yaşandı. Bunun en büyük sebebi ise geçmiş yıllarda 0 kpss puanı ile öğretmen olarak atanılabilen, mezun olup da atanamayanın olmadığı bu programda, geçtiğimiz yıl, ilk olarak, atanamayan bir çok mezunun olması.

Sosyal Hizmet:

Çok eski olmayan bu program ilk mezunlarını verdiğinde, kamuya kpss yoluyla yapılan atamalarda, mezun sayısı atama sayısından az olduğu için tüm mezunlar devlet kadrolarına yerleşti. Ancak mezun sayısının artması ve bu programın açıköğretime de açılması popülaritesini düşürdü. Özel sektörde karşılığının çok fazla olmaması da bu programın başarı sırası gerilemesinde etkisi oldu.

2015-2016 BAŞARI SIRASI DEĞİŞİMİ

2016 başarı sırası verileri, değerli hocam Salim ÜNSAL’ın linkteki çalışmasından alınmıştır:

http://www.salimunsal.com/dosya/tp_2016.pdf

Tercih Danışmanı

Mürsel AKGÜNEY

İlginizi Çekebilir

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI 03.07.2018 itibariyle YKS Tercih kılavuzu açıklandı. Öncelikle; tercihlerde adaylara …