Anasayfa / TABAN PUANLAR / 4 Yıllık / 2016 TABAN BAŞARI SIRASI TAHMİNLERİ

2016 TABAN BAŞARI SIRASI TAHMİNLERİ

Sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza gelen soruları analiz ettiğimizde, birçok sorunun sıralamalar konusunda geldiğini gördük. Aday öğrenciler istedikleri programın kendi sıralarına gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Toplu halde görülebilmesi ve bu sorulara cevap vermesi amacıyla bu çalışmayı yaptık.

Bu sene tercihler açısından çok zor bir sene oldu. Bir çok değişiklik yapıldı ve bu değişiklikler sıraları etkileyecek. Örneğin ek puanın kaldırılması ek puan ile öğrenci alan programlarda başarı sırası gerilemesine sebep olacak. Ancak bu gerileme ilahiyat-bilgisayar öğretmenliği gibi, geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak ek puanlıların yerleştiği programlarda daha fazla olacak. Hemşirelik-ebelik programlarında ise birçok program Mf-3 puan türüne kaydırıldığı için, Mf-3 ile alan hemşirelik programlarında gerileme bekliyoruz. Yine önlisans programlarındaki kontenjan dağılımı %50-%50 şeklinde güncellendiği için Ygs kontenjanlarında sıra gerilemesi, sınavsız geçiş kontenjanlarında obp yükselmesi bekliyoruz.

TAHMİNLERİMİZİ GÖRMEK İÇİN RESME TIKLAYIN…

2016 SIRA TAHMİNİ

 

Tahminlerimizi yaparken kontenjan değişimleri, programın popülerliği, sınava giren öğrenci sayıları, ek puan, puan türü değişimi gibi birçok veriyi dikkate aldık. Kontenjan ile ilgili yorum yaparken genel kontenjan sayısındaki değişimin değil, gidilmek istenilen programın sırasının önündeki kontenjan değişimleri dikkate alınmalıdır. Örneğin tıp isteyen bir öğrenci sadece tıplardaki kontenjan değişimine bakmamalıdır. İlk 15.000 sırada kontenjanlarda genel olarak ne kadar değişim yaşandığına ve yeni açılan programlardan hangisinin bu ilk 15 bine girebileceğini tahmin ederek hareket etmelidir.

Çalışmamızın TAHMİN! çalışması olduğunu hatırlatıyor aday öğrencilerin kendileri için en hayırlı yerlere yerleşmesini diliyorum… (Tahminlerimiz devlet üniversitelerini kapsamaktadır. Vakıf Üniversiteleri çalışmaya dahil değildir…)

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

İlginizi Çekebilir

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI 03.07.2018 itibariyle YKS Tercih kılavuzu açıklandı. Öncelikle; tercihlerde adaylara …