Anasayfa / ANALİZ / BAZI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ SON 3 YILA AİT KONTENJANLARI

BAZI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ SON 3 YILA AİT KONTENJANLARI

BAZI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ SON 3 YILA AİT KONTENJANLARI

Sevgili Gelecek Rehberim takipçileri artık çok iyi biliyorsunuz ki; hayat her daim bir denge ve ahenk kurma sanatı olduğu gibi sınav ve sınava hazırlık da böyledir. Mesela; istatistik, kaygı seviyesi çok düşük olduğu için motive olamayanları bir nebze kaygılandırmak için kullanılabileceği gibi; olması gerekenin çok üstünde kaygılanan ve konsantrasyonunu kaybedenler için de bir nebze rahatlatıcı olabilir.. Daha önce de belirttiğimiz gibi: Önemli olan verileri inceleyip bunları çalışmalarımıza motivasyon kaynağı yapabilmektir. Gerçekten çalışmalarımızı arttırabiliyorsak her türlü veri lehimize gelişmeye başlar. Rusların dünyaca ünlü bir sözü vardır: “Şans her zaman hazırlıklı beyinden yanadır.”

Bu mantıkla hareket ederek daha önce yayınlanan genel-başvuran sayılarını biraz daha daraltıp netlerin(testlerin ham puanlarının) yığınsal dağılımlarını, testlerin ortalamalarını ve ilgili puan türlerinin kontenjanlarını aynı sayfada incelemiştik, şimdi araştırmamızı biraz daha daraltıp sadece bazı yükseköğretim programlarının kontenjanlarına odaklanıyoruz..

KONTENJANLARI GÖRMEK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYIN…

son 3 yıl kontenjan değişimi

Bu verilere bakarak bazı bölümlerin kontenjanlarının artarken bazısının azaldığını.. kontenjanlarda en çok tercih edilen programların trendlerini, açık öğretim ve uzaktan öğretimleri hesap dışı tutarsanız bazı bölümlerin kontenjanlarının ne kadar azalabildiğini; benzer programları birlikte değerlendirirseniz rakamların kabarabildiğini…

Daha neler neler.. hepiniz farklı şeyler görebilir, değişik noktalara odaklanabilirsiniz.. sınava başvuran, aynı sınavlara giren, aynı puan türlerinde hazırlanan herkesin rakibiniz olmadığını bilmek ama yalnız olmadığınızı da görmek açısından bu rakamları incelemek faydalı olur.

Bu veriler bir anlamda tercih dönemine hazırlıktır aslında.. Stres yükünüzü azaltıcı bir magazin unsuru olarak ta değerlendirebilirsiniz şimdilik..

Daha önce de belirttiğimiz gibi; sizler her bir Yükseköğretim Programını her bir üniversite için YÖK ATLAS’ ta yer alan çok faydalı değişik sihirbazlardan tek tek daha detaylı inceleyerek çok daha ilginç verilere ulaşabilirsiniz.

HEP VURGULUYORUZ.. : SINAVI KAZANAN İRADENİZDİR.

BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI YAPARKEN VE DERS ÇALIŞIR/TEST ÇÖZERKEN BİLMELİYİZ Kİ, ASLINDA KİMSENİN YA DA HİÇBİR VERİNİN BİZE KAZANABİLECEĞİMİZİ İSPATLAMASINA, İSTEDİĞİMİZ ŞEYİN DAHA ÖNCE BAŞARILMIŞ OLMASINA İHTİYACIMIZ YOK !

Bu bilgileri işin magazin boyutu, eğlencelik-faydalı bilgiler olarak görmeliyiz.. BAŞARILAR

bdee4331-e19e-42b6-b858-6b4ef4bd2746                                                                                                                                                                            @hashus78

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …