Anasayfa / TABAN PUANLAR / 4 Yıllık / SIRAMI LYS’DE NE KADAR ÖNE ÇEKEBİLİRİM?

SIRAMI LYS’DE NE KADAR ÖNE ÇEKEBİLİRİM?

SIRAMI LYS’DE NE KADAR ÖNE ÇEKEBİLİRİM?

YGS sonuçları açıklandı ve adaylar başarı sırası olarak bir şok yaşadı. Geçtiğimiz yıl aynı puanla daha iyi sıralar elde eden adaylar bu sene 2014’ten bile daha kötü sıralar elde ettiler. Öğrencilerin bu şoku atlatmasına ve asıl sınav olan LYS’lere hazırlanması için, LYS performansı ile neler yapabileceklerini gösteren tablolar hazırladık. Adaylar unutmamalı ki YGS sınavın sadece ilk basamağı ve LYS için baraj niteliği taşıyor. Tablolardan da anlayacağınız gibi YGS performansınız ne kadar kötü olursa olsun, LYS performansınız ile hedefinize ulaşmanız mümkün…

YÖK ATLAS HER ADAY TARAFINDAN İNCELENMELİ

Tablolarımızı hazırlarken ve analizimizi yaparken, Ösym’nin resmi verileri ile oluşturulmuş ve çok değerli bilgiler-istatistikler içeren Yök Atlas çalışmasından faydalandık. Aşağıda hazırladığımız tablolarda anlatmak istediğimiz, ilgili programı LYS performansı ile kazanan öğrencilerin YGS sıralamasının ne olduğudur. Bu verilere dayanarak ve şu anki LYS sıranıza bakarak, LYS  için hedef tayini yapabilirsiniz. Tıp Fakültesi YGS sıraları ile başlayalım:

TIP FAKÜLTESİ YGS SIRALARI

Aşağıdaki tabloda, geçtiğimiz yıl Tıp Fakültelerine yerleşmiş adayların, en düşük YGS sıraları mevcut. Tablodan YGS-1-2 sırası 70 bin olan bir öğrencinin bile bu sene de Tıp Fakültesi kazanma şansının devam ettiğini çıkarabiliriz. Tıp Fakülteleri geçtiğimiz yıl en düşük 15.500 MF-3 sırası ile öğrenci aldı.

IMG-20160329-WA0023 copy

 

HUKUK FAKÜLTESİ YGS SIRALARI

Aşağıdaki tabloda, geçtiğimiz yıl Hukuk Fakültelerine yerleşmiş adayların, en düşük YGS sıraları mevcut. Tablodan YGS-5-6 sırası 300 bin olan bir öğrencinin bile bu sene de Hukuk Fakültesi kazanma şansının devam ettiğini çıkarabiliriz. Hukuk Fakülteleri geçtiğimiz yıl en düşük 29.900 TM-3 sırası ile öğrenci aldı.

IMG-20160329-WA0022 copy

 

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ YGS SIRALARI

Aşağıdaki  tabloda, geçtiğimiz yıl Endüstri Mühendisliğine yerleşmiş adayların, en düşük YGS sıraları mevcut. Tablodan YGS-1-2 sırası 500 binlerde olan bir öğrencinin bile bu sene de Endüstri Mühendisliğini kazanma şansının devam ettiğini çıkarabiliriz. Endüstri mühendisliği geçtiğimiz yıl en düşük 183.000 MF-4 sırası ile öğrenci aldı.

IMG-20160329-WA0020 copy

 

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ve REHBERLİK (PDR)

YGS SIRALARI

Aşağıdaki tabloda, geçtiğimiz yıl Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik programına yerleşmiş adayların, en düşük YGS sıraları mevcut. Tablodan YGS-5-6 sırası 500 bin olan bir öğrencinin bile bu sene de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kazanma şansının devam ettiğini çıkarabiliriz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik programı geçtiğimiz yıl en düşük 48.400 TM-3 sırası ile öğrenci aldı.

IMG-20160319-WA0022 copy

 

TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI ÖĞRETMENLİĞİ YGS SIRALARI

Aşağıdaki  tabloda, geçtiğimiz yıl Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine yerleşmiş adayların, en düşük YGS sıraları mevcut. Tablodan YGS-3-4 sırası 570 binlerde olan bir öğrencinin bile bu sene de Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini kazanma şansının devam ettiğini çıkarabiliriz. geçtiğimiz yıl en düşük 32.800 TS-2 sırası ile öğrenci aldı.

IMG-20160329-WA0019 copy

 

 

Görüldüğü üzere sıra çekmenin en kolay olduğu puan türü TS, ardından TM geliyor. Sıra çekmenin zor olduğu puan türü ise MF, ancak MF puan türünde de sırasını çok önlere taşıyabilen adaylar mevcut.

Diğer veriler için öğrencilerin YÖK ATLASI mutlaka incelemeliler…

                                                                                                               Mürsel AKGÜNEY

 Tercih Danışmanı

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

522 yorumlar

 1. Merhaba hocam 300 binde EA öğrencisiyim nereleri tercih etmeliyim?

 2. Hocam ts 1 ve 2 de 80 bindeyim tahminen neler yaziyim sizce, bide tm 200 bindeyim sağlık Yönetimi gelirmi hocam, yönetici bilişim sistemleri yazmalımiyim hocam

 3. Hocam ts 1 ve 2 de 80 bindeyim tahminen neler yaziyim sizce, bide tm 200 bindeyim sağlık Yönetimi gelirmi hocam

 4. Ayşegül kaygın

  Hocam şuanda ts 2 sıralamam 185 bin tarih veya türkçe öğretmenliği gelir mi?

 5. Hocam ben teknik Lise mezunuyum yani meslek lisesi tm puanları m çok yüksek ama ygs 1 ve ygs 6 puanım ek puanlı olarak gözüküyor ve başarı sıralamami 30 bine çekiyor, yani niye ek ppuanlı olarak gözüküyor onu sorucam? Bu arada bilgisayar bölümündeydim.

 6. Merhaba hocam, 130 binlerde tm öğrencisi için hangi bölümleri tavsiye edersiniz?

 7. Hocam 2016lys ygs’yi herkes 2010’a benzetmiş sizce nasıl olur kaç bin sıralama aralıklarında yığılma olur

 8. Hocam ygs siralamam 499.000 lys de edebiyattan 51.25,cografyadan 17.75,matematikten de 5.25 yaptim pdr gelme ihtimali var mi?

 9. Hocam ben izmitte oturuyorum tercih doneminde gercekten fikirlerinize cok ihtiyacim olacak cunku ne olmak istedigim konusunda gercekten cok kararsizim gonlumden gecen meslek hep pdr oldu ama atama sıkıntısı falan beni cokkkk dusunduruyor sizi tercih doneminde biraz rahatsiz edebilir miyim

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Biz buradayız, vakit oldukça her zaman yardımcı oluruz, siteyi bunun için kurduk zaten…

   • Öncelikle cok tesekkür ederim hocam.Pdr hakkında ne dusunuyorsunuz ya da acibadem de tam burslu marmara universitesinde saglik yonetimi universitenin ismi acisindan bana avantaj sagalr mi pdr hakkinda cok iyi seyelr de duyuyorum ama beni bu meslekten sogutan olumsuz fikirler de fazla kisisel ozelliklerime cok uygun bir meslek ve ben de böyle ögrencilere sizin gibi yardım etmek istiyorum…

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     SAğlık yönetimi ile pdr bambaşka programlar, uygun olduğunuzu düşünüyorsanız pdr yazın, duyduklarınızı boşverin…

 10. hocam
  YGS 47 BIN
  MAT 24
  GEO 7
  EDB 50
  COG 13 SIZCE KACA KADAR CEKILIR ESKISEHIR HUKUK GELIR MI

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bu tip tahminleri yapmak için yeterli veri yok maalesef, şu anda kimse yapamaz…

 11. benim sıralama diyelim 315 le 320bin arası olabilir hocam ben bilicek maliye 2. ogretim 4 yıllık maliye istiyorum sizce gelirmi gecen senr 339 binle kapatmıs 19 binlik sapma olurmu hocam yardımlarınız için tskrler

 12. Hocam 595 bindeyim mat: 1 net geo : 2 net edebiyat:48 net coğrafya: 18 net ile tm2 100 bine çekmem mümkünmü?(net ve sıralama hesabı yapmadığınızı biliyorum sadece ihtimal varmı yokmu ona göre kendimi hazırlıym) saygılar.

 13. Hocam sonuçlarımızı öğrendikten sonra sizden profesyonel destek almamız mümkün mü? teşekkürler

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   İzmir’de olacağım, tabi yardımcı olurum. (Ödemiş ve Tire’de tercih hizmeti vereceğim)

 14. Hocam ben turkceden 30 matematikten 24 sosyalden 22 net yaptim ygs 5 puanim 341 ygs6 puanim 315
  Lys mat 19 geometriden 15 edebiyat 41 cografyadan 17 net yaptim Diplomadan da 56 puan geliyor bana. Bu netlerle kac puan alirim. Gecwn seneye gore dicle hukuk gelir mi !

 15. Hocam edebiyat kolaydı ve herkes yapmış, sayisallar bile bu bizi tm cileri nasıl etkiler.

 16. Hocam lys edebiyat felan kolaydı, herkes yapmış bu bizi nasıl etkiler.

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Eğer gerçekten kolaysa ve Türkiye ortalaması yükselirse puanların başarı sırası karşılıkları kötü gelir geçen seneye göre…