Anasayfa / ANALİZ / SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİ NASIL YORUMLAYALIM?

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİ NASIL YORUMLAYALIM?

 

 

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİ NASIL YORUMLAYALIM?

Yine bir sistem değişikliği ve yine kafa karışıklığı..  YKS, TYT, AYT …   Peki şimdi bu sistem değişikliğini nasıl okumalı, ne düşünmeli ve sınav(lar)a nasıl hazırlanmalıyız ?
Her değişiklik aslında bir kriz ortamıdır ve içinde riskleri de fırsatları da barındırır. Ve bir rus atasözünde de vurgulandığı gibi “şans hazırlıklı beyinden yanadır”

[sociallocker id=6784] Değişikliklerin sebebiyet verdiği olumsuzluklar ve yetersizlikler olsa da olumlu ve güçlü yönleri de vardır. Sadece TYT’ ye hazırlanan öğrenciler için daha uzun bir hazırlık dönemi sağlanmıştır. Her iki teste de girmek isteyen öğrenciler için de birinci testin ve sonuçlarının açıklanması sürecinin arada çok kafa karıştırmaması amaçlanmıştır.

Yeni sistemde aynı müfredat ve konu kapsamı daha az soru sayısı ile ölçülmeye çalışılmaktadır. Bu da ister istemez her bir sorunun ve netin değerini daha da arttırmıştır.

Daha az puan türü olması daha az kafa karışıklığı olmasını sağlamaktadır.  Ancak özellikle sayısal gibi bir alanda geniş bir yelpazenin varlığı bilinmektedir.  Sistem bu haliyle farklı ilgi alanları ve yetenekler-gereklilikler göz ardı edildiği için farklı stratejilerin uygulanmasını imkansızlaştırmıştır.

Tüm sayısal programlar tek bir kulvarda değerlendirileceği için bazı meslekler daha değerli bazıları da daha değersizmiş gibi bir algı oluşacak ve başarı sıralarında oynamalar oluşacaktır.

Puan türlerinin azaltılmış olması, OBP’nin hesaplama yönteminin de son yıllarda düz-standart uygulanıyor olması ve soru sayılarının da azalması farklı stratejileri güçleştirmekte, net sayılarını daha da önemli hale getirmektedir.

TYT’ de hız her şeyden önemli hale gelmiştir.  Testin genelinde son yıllardaki gidişat ve eğilim de dikkate alındığında kolay bir sınav beklenebilir.  Yine de muhtemelen paragraf sorusu tarzındaki soruların bazısı çok zaman çalıcı olarak karşımıza çıkabilir.

AYT’ de ise bilgi tecrübe yine önemini koruyacaktır. Farklı alanlarda sınava hazırlanan öğrencilerin diğer alanlarda sınava girmesi bir yandan zorlaşmış gibi gözükmektedir..  Ancak ayrı bir başvuru sürecinin-ücretin ve oturumun gerekmemesi –özellikle bilinçli olarak sınavlara hazırlanan ve test çözme pratiği olan gençler için- daha cazip de olabilir..

göç yolda düzülür mantığı ile hareket edildiği için siz de bizi takip etmeye devam edin… biz de sizi en sağlıklı ve güncel bilgilere ulaştıralım 🙂

[/sociallocker]

İlginizi Çekebilir

2018 EK YERLEŞTİRME TERCİH ROBOTU

Ek yerleştirme için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Buna göre tercihler 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılacak. …