Anasayfa / ANALİZ / TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek analizlerimize, veri okumalarımıza, tablo hazırlamaya devam ediyoruz. Bu anlamda bu yazımızda size nasıl bir tercih listesi hazırlamak gerektiği ile ilgili tablolar hazırladık.

TERCİH LİSTESİ – TABLOLARI ANLATTIĞIMIZ VİDEO İÇİN TIKLAYIN

TERCİH LİSTESİ TEKNİK ANLAMDA 3 PARÇAYA BÖLÜNEBİLİR

HAYAL TERCİH: Kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu, sürpriz kovalanan, hayali tercih listesine yazma arzusu ile yazılan 4-5 programdan oluşmalıdır. Tercih listemizin en üst kısmıdır, ilk tercihlerimizi bu kısımda yazarız. Bu kısımda başarı sıranızın çok üstünde olan programları yazabilirsiniz. Tabloda, Hayal ve Ya Tutarsa kısmı bu gruba giriyor.

İDEAL TERCİH: Tercih listesinin en önemli kısmıdır. Bu kısımda kazanma ihtimalinin daha fazla olduğu programlara yer verilir. Listenin gerçekçi aralığı burasıdır. Dolayısıyla tercih listesinin önemli bir bölümü (14-16 tercih) bu kısımdan oluşur. Tercih listesinin gövdesi, orta kısmıdır. Tabloda, Neden Olmasın ve Reel Aralık kısmı bu gruba giriyor.

GARANTİ TERCİH: Tercih listesinin en alt kısmıdır. Ne olur ne olmaz, sıralar çok yükselirse, açıkta kalmayayım (kazandığınızda üzüleceğiniz bir program asla tercih listenizde olmasın) gibi düşüncelerle,  yapılan 5-6 tercihten oluşur. Tabloda, Tampon tercih ve Riski sevmem kısmı bu gruba giriyor.

 

Özel durumu olan bazı programlarda bu tablonun dışına çıkmanız gerekebilir. Olağandışı sıra değişimi beklenen programlarda bu tablonun dışına çıkılabilir. Bunun dışında bu tabloya göre tercih listesi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Tercih listesi hazırlanırken öncelikle puan değil başarı sırası dikkate alınmalı. Biz de tabloları başarı sırasına göre oluşturduk.

İşte Sayısal, Sözel ve Eşit ağırlık puan türleri için örnek olması amacıyla hazırladığımız tercih listesi hazırlamada size yardımcı olacak tablolarımız:

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir