Anasayfa / ANALİZ / TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI

Tercih listesi hazırlanırken öncelikle puan değil başarı sırası dikkate alınmalı. Başarı sırası üzerinden hareket etmeyen adaylar hele bu sene çok üzülecektir. Puan üzerinden tercih listesi hazırlamak bu anlamda çok sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır.

TERCİH LİSTESİ TEKNİK ANLAMDA 3 PARÇAYA BÖLÜNEBİLİR

HAYAL TERCİH: Kazanma ihtimalinin çok düşük olduğu, sürpriz kovalanan, hayali tercih listesine yazma arzusu ile yazılan 3-4 programdan oluşmalıdır. Tercih listemizin en üst kısmıdır, ilk tercihlerimizi bu kısımda yazarız. Bu kısımda başarı sıranızın çok üstünde olan programları yazabilirsiniz.

İDEAL TERCİH: Tercih listesinin en önemli kısmıdır. Bu kısımda kazanma ihtimalinin daha fazla olduğu programlara yer verilir. Listenin gerçekçi aralığı burasıdır. Dolayısıyla tercih listesinin önemli bir bölümü (15-16 tercih) bu kısımdan oluşur. Tercih listesinin gövdesi, orta kısmıdır.

GARANTİ TERCİH: Tercih listesinin en alt kısmıdır. Ne olur ne olmaz, sıralar çok yükselirse, açıkta kalmayayım (kazandığınızda üzüleceğiniz bir program asla tercih listenizde olmasın) gibi düşüncelerle, başarı sıranızın gerisinden yapılan 3-4 tercihten oluşur.

Somutlaştırmak adına başarı sırası 100 bin olan bir adayın tercih aralıklarını tablo halinde paylaşalım, tabloya bakarken sizin sıranızı oranlayın, örneğin sizin sıranız 200 bin ise aşağıdaki aralıklar; 80-140 bin, 140-220 bin, 220-300 bin şeklinde olmalı. Kısacası tabloda şu kadar bin geriden veya önden diye bir çıkarımda bulunmayın, yüzde olarak değerlendirin. Yüzde 30-60 önden yapacağınız hayal tercih. Yüzde 30 önden, yüzde 10 geriden yapacağınız ideal tercih ve yüzde 10-50 geriden yapacağınız garanti tercih diye yüzde olarak da tanımlayabiliriz.

Tamamını görebilmek için resme tıklayın:

TERCİH LİSTESİ

 

 

Özel durumu olan bazı programlarda bu yüzdelik ayrımların dışına çıkmanız gerekebilir. Örneğin ek puan kalktığı için ilahiyat sıralarında bu sene gerileme bekliyorum. Dolayısıyla ilahiyat tercihi yapacak adaylar daha esnek bir tercih listesi hazırlamalı. Bu gibi sıra değişimi beklenen programlarda bu tablonun dışına çıkılabilir. Bunun dışında bu tabloya göre tercih listesi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

İlginizi Çekebilir

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI 03.07.2018 itibariyle YKS Tercih kılavuzu açıklandı. Öncelikle; tercihlerde adaylara …

17 yorumlar

 1. Hocam tm 3 49.751 pdr devlette en son 48.400 ile kapatmış, bu sene herhangi bir pdr bölümüne girme ihtimalim ne kadar??

 2. Merhaba hocam mf4 sıralamam 82 bin geçen sene 90 binle alan bölüm 15 kişi aldı bu sene 10 kişi alacak bende bu bölümü ilk tercihimde yazacagım gelme ihtimali sizce nasıldır bu soruyu daha öncede sordum ama cevaba ulaşamadıgım için tekrar soruyorum cevabınız için teşekkür ederim

 3. Hocam benim ygs4 sıralamam 1.230.632 bin çağrı iletişim bölümünü istiyorum.s.demirel üniversitesi gecen yıl 1.111.969binle almış kontenjanıda 28 sizce gelebilir mi?

 4. Hocam mf3 puanım 297 sıralamam 140 bin atatürk universitesi taban puani 295 siralam 120 bin yazsam kesin gelir mi? Bide kesin gelmesi için kacıncı sırada yazmalıyım

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Tercih sırası kazanma ihtimalini etkilemez. İhtimal çok düşük maalesef…

 5. merhabalar hocam mf3 sıralamam 10504 geçen sene 10600 ile alan tıp fakültesine gitme şansım nedir

 6. Necmettin şengün

  Sn hocam çocuğum mf4 61113 sırada izmir de inşaat müh kazanma şansı olabilirmi bilgi lütfen saygılar sağlıklar

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Devlette ihtimal düşük görünüyor ama yazın mutlaka…

 7. Merhaba hocam , tm-3 puan 411 siralama 41 bin , hukuk fakültesi tam burslu veya %50 burslu gelme ihtimali var midir ?

 8. Hocam ek puanli Yerlestirme sirasindaki puanimizin Karsiligini normal yerlestirme sirasinda bulmaya calisiyoruz .. siz bununla ilgili bir analiz yapsaniz

  Mesela ek puanli siralamasi 2 binde olanin ek puaniyla normal yerlestirmede 30 binde olmasi gibi mesela