Anasayfa / ANALİZ / Yeni Sistemin Detayları

Yeni Sistemin Detayları

yeni sistemin detayları.. yükseköğretim kurumları sınavının Birinci oturumunun adı temel yeterlilik testi, ikinci oturumun adı da alan yeterlilik testi … temel yeterlilik testi 23 haziran 2018 cumartesi günü sabah, alan yeterlilik testi ise 24 haziran 2018 pazar günü sabah ve yabancı dil testi de aynı gün öğleden sonra yapılacak.

[sociallocker id=6784]

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih), 40 Temel Matematik ve 20 Fen Bilimleri (Biyoloji, Fizik, Kimya) sorusu olmak üzere toplam 120 soru sorulacak.

İkinci Oturumda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır.  Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekmektedir; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için dört testin tüm sorularını yani 160 soru cevaplandırması gerekmektedir, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir, Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir.

tyt’de süre 135 dakika iken ayt’de 180 dakika ve yabancı dil testinde de 120 dakika olacak.     Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81 – 1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekte iken, Yükseköğretim Kurumları Sınavında soru başına 1,125 – 2,25 dakika arasında değişen süreler verilmiş olup bu süreler, geçmiş yıllarda yapılan sınavlardaki sürelerin gerisinde kalmamakta, hatta önüne geçmektedir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, bilinçli bir adayın bir veya iki puan türünden bir programa müracaat edeceği varsayılmaktadır. Geçmiş yıllara ait istatistikler incelendiğinde de bu durum doğrulanmaktadır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavında birinci oturumda (TYT) bir, ikinci oturumda (AYT) bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecektir. Yabancı Dil oturumuna sınavına girecek adaylar için ayrıca kitapçık verilecektir.       Yükseköğretim Kurumları Sınav ücreti ÖSYM tarafından belirlenmiştir.  Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi oturumlarının her biri 50 TL’dir. Bu ücret geçtiğimiz yıllardaki ücretlerle karşılaştırıldığında daha düşüktür.

YGS-LYS sisteminde olduğu gibi bu yıl da puanlar 100-500 puan aralığında hesaplanacaktır. Adayların bu puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) geçen sene olduğu şekilde hesaplanarak eklenecektir.      Daha önce de bildirildiği gibi adaylar;   Önlisans programlarını TYT puanı ile    Lisans programlarını ise; Sözel,  Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türü ile tercih edebileceklerdir.                                                                                                                                                                                                                                                                              Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

dosyamızın pdf formatı için tıklayın

dosyamızın excel formatı için tıklayın

[/sociallocker]

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …