Anasayfa / ANALİZ / YGS GÜNÜ TÜYOLARI

YGS GÜNÜ TÜYOLARI

YGS GÜNÜ TÜYOLARI

SINAVA GİRİŞ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Sınava giderken yanınıza almanız gereken 2 evrak var; birisi T.C. kimlik numaranız ve fotoğrafınız olan “Nüfus Cüzdanınız”, diğeri ise Ösym sitesinden çıkardığınız “Sınava Giriş Belgesi”. Bu iki belge olmadan sınava girmeniz mümkün değil. Sınava giriş belgesini 13 Mart 10:15’e kadar Ösym Aday işlemleri Sistemi‘nden çıkarabilirsiniz. Nüfus cüzdanı fotoğrafı değişmesi gerekiyorsa veya T.C. kimlik numarası yoksa, 13 Mart Pazar Nüfus Müdürlükleri açık olacak, değişim yapabilirsiniz…

SINAVA GÖTÜRMEMENİZ GEREKENLER

Sınava, sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı ve şeffaf pet şişede su dışında hiçbir şey götürmeyin. Sınava giriş belgesinde belirtildiği gibi, saat-telefon-metal aksesuar-anahtar-yolcu kartı-bozuk para-cüzdan benzeri hiçbir eşyayı yanınıza almayın. Ösym kalem kutu içerisinde size 2 kalem, silgi, kalemtraş, 2 kağıt mendil, 3 şeker vereceği için, yanınıza bunları almayın.

SINAV ANI TEKNİKLERİ

Turlama Tekniği: Sınavda zamandan kazanmak, moralinizi düşürmemek için turlama tekniğini kullanın. Turlama tekniğinde sınavdaki bütün sorulara ilk turda bakılır, kolay gelenler çözülür, zor görünenler veya yapamayacağınızı düşündüklerinize bir işaret koyularak geçilir. Bu tip sorularla inatlaşılmaz, vakit harcanmaz. Bu da moralinizin düşmesine engel olur. İkinci turda işaret koyduğunuz sorulara geçiş yapılır. Bu yöntem zaman yönetimi-motivasyon ve konsantrasyon için çok değerlidir.

Sınavda denemelerden farklı bir metot belirlemeyin. Denemelerinizi nasıl bir sırayla çözüyorsanız, sınavda da aynısını yapın. Farklı bir yöntem ve sıra ile soruları çözmeniz veriminizi düşürebilir.

SINAV ANI PSİKOLOJİSİ

YGS bir muhakeme-yorumlama-mantık kurma sınavı olduğu için, bu sınavda konsantre olma LYS’ye göre çok daha önemli. Kafanızda farklı düşünceler-problemler-kaygılar varsa bu sorulara adapte olmanızı engeller. Sorulara adapte olamazsanız performansınız düşer. Mümkün olduğu kadar aşağıda belirttiğim düşünceler aklınıza geldiğinde, bunları zihninizden kovmaya, sınava konsantre olmaya ve daha fazla doğru cevap işaretlemeye çalışın.

 

SINAV ANINDA AKLINIZA GELEBİLECEK ZARARLI DÜŞÜNCELER

  • Bu sınav çözdüğüm denemelere hiç benzemiyor
  • Eyvah, hayallerim gerçekleşmeyecek
  • Çok yanlışım çıkacak
  • Aileme-babama-öğretmenime ne derim?
  • Sorular çok zor
  • Bu sene olmayacak, en iyisi artık kasmayayım
  • Bu soruyu mutlaka çözmeliyim

Bu ve benzeri düşünceler sınava giren birçok öğrencinin zihnine gelir. Burada önemli olan nokta, bu düşünceleri bir an önce zihninizden uzaklaştırıp, sorulara konsantre olabilmenizdir.

SINAV ANI ZARARLI DÜŞÜNCELER

Tercih Danışmanı

Mürsel AKGÜNEY

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …