Anasayfa / ANALİZ / YKS UYARILARI-MESLEK LİSELERİ VE AYT(E.KAVAS)

YKS UYARILARI-MESLEK LİSELERİ VE AYT(E.KAVAS)

   Dr. Erkan KAVAS’ ın Milliyet Blog’ta yayınlanan yazısında yeni sistem ile ilgili yapılan açıklamalardan yola çıkılarak bazı tespit  ve uyarılarda bulunulmaktadır.  İlgi çekici parçalar ve başlıklar halinde sizlerle paylaşıyoruz…

2-Geçtiğimiz yıllarda YGS (yeni adı TYT)  puan türü ile alan meslek liselerinin devamı niteliğindeki tüm 4 yıllık bölümler bu yıl AYT (eski adı LYS) puanı ile öğrenci alacak olması meslek liselerine büyük darbe vuracaktır. Çünkü AYT konuları (Anadolu Teknik Programı uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri hariç) bu okullarda yeterince (belkide hiç) gösterilmemekte, isteyen öğrencilere seçmeli derslerden istedikleri AYT dersini seçme şansı verilsede uygulamada durum farklı olmaktadır. Sonuçta bu öğrenciler görmediği müfredattan sınavda  soru çözmek zorunda kalacaktır. 4 yıllık tüm bölümlere ek puanın da artık olmadığı, Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılıp, yerine bu bölümlere yerleşirken fazla bir faydasının olmayacağı açık olan ek puan uygulamasının getirildiği düşünüldüğünde mesleki eğitimin karanlık geleceğini görmek için kâhin olmaya gerek yok. MYO % 50 sınavsız geçiş kontenjan uygulamasının TYT 150 barajını geçen tüm meslek lisesi çıkışlı adaylarda devam ettirilmesi gerekiyordu. Meslek lisesi mezunlarından, okullarında görmedikleri derslerden sınavlarda soru cevaplamaları istenmemelidir. Anadolu İHL Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayan okullarda ise bu gibi sorunların olmadığını söylememe gerek yok 🙂 Ancak bu okullardaki başarı diğer Fen ve Sosyal Bilimler Liselerindeki başarıyı yakalayabilecek mi? onu zaman gösterecek.

Sonuç olarak “Meslek lisesi memleket meselesi” deniyor ve buna inanılıyorsa bu okulların cazibesinin artırılması ancak üniversite yolunun açılması ile olacaktır. Başka hiçbir yol (cazip istihdam uygulamasının da olamayacağına inandığımdan) mesleki eğitimin cazibesini artıramayacak, bu okulların önünü açamayacaktır.

yazının tamamı için tıklayın

yükseköğretimkurumlarısınavı.com facebook sayfası için tıklayın

dr. erkan kavas’ ın sitesi için tıklayın

İlginizi Çekebilir

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI 2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek …