Anasayfa / ANALİZ / YKS UYARILARI(TESPİTLER)-TEST YÜZDELERİNİN YORUMLARI

YKS UYARILARI(TESPİTLER)-TEST YÜZDELERİNİN YORUMLARI

     Dr. Erkan KAVAS’ ın Milliyet Blog’ta yayınlanan yazısında yeni sistem ile ilgili yapılan açıklamalardan yola çıkılarak bazı tespit  ve uyarılarda bulunulmaktadır.  İlgi çekici parçalar ve başlıklar halinde sizlerle paylaşıyoruz…

4-YÖK “YKS ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları”  başlığı ile yayınladığı bilgi notunda testlerin ağırlıkları % olarak verilmiştir.  Bu verilere göre TYT Fen soruları kendi aralarında eşit getiri sağlarken, AYT fen soruları ders ders ayrı ve eşit oranlı verilmiştir (Fizik %10, Kimya %10, Biyoloji %10). AYT Fizik soru sayısının diğer derslerden daha fazla olduğu düşünüldüğünde bu dersin soru başına getirisinin Kimya ve Biyolojiden az olacağı, ancak bu yüzdeliklerin YÖK tarafından yaklaşık olarak ve fikir vermek amacıyla yapıldığını düşündüğümden uygulamada bunun böyle olmayacağı, TYT de olduğu gibi AYT de de Fen sorularının hepsinin eşit ve % 30 oranı içinde getiriye sahip olacağını söyleyebiliriz.  Diğer dersler için de aynı mantık yürütülebilir. YÖK’ün bu açıklaması sadece kafa karışıklığına neden olmuştur.

Standart sapma hariç hesaplama yapıldığında AYT deki tüm dersler (Mat %30, Fen %30 ) kendi oranları içinde eşit getiri sağlamakta, TYT deki tüm derslerde eşit puan getirmektedir. Sonuç olarak YKS=TYT %40 + AYT %60 olduğu düşünüldüğünde (standart sapma hariç)  TYT tüm dersler kendi aralarında eşit ve AYT tüm dersler kendi aralarında eşit getiri sağlayacaktır.

EA puan türünde TYT Fen netlerinin ve  SAY puan türünde TYT Sözel netlerinin getirilerinin geçtiğimiz yıllara göre çok fazla arttığı, EA puanı hesaplanırken  1 TYT Fen neti ile 1 TYT Mat, 1 TYT Türkçe ve 1 TYT Sözel netinin eşit getirili olduğu, SAY puanı hesaplanırken de sözel netleri için benzeri durumun olduğu, hukuk gibi bölümlere yerleşirken TYT Fen, Tıp gibi bölümlere yerleşirken TYT Sözel  netlerinin öneminin geçtiğimiz yıllara göre çok arttığı unutulmamalıdır.

 

Yazdıklarımın yetkililer tarafından dikkate alınmayacağını biliyorum. Ancak tarihe not düşmek ve yapılan yanlışlar karşısında susmamış olmak için bu yazıyı kaleme aldım.(ERKAN KAVAS)

 

yazının tamamı için tıklayın

yükseköğretimkurumlarısınavı.com facebook sayfası için tıklayın

dr. erkan kavas’ ın sitesi için tıklayın

İlginizi Çekebilir

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI 2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek …