Anasayfa / EĞİTİM / 2016 YGS BAŞVURULARI BAŞLADI (06-20 OCAK)

2016 YGS BAŞVURULARI BAŞLADI (06-20 OCAK)

2016 YGS BAŞVURULARI BAŞLADI

İki milyonun üzerinde bir katılım beklenen 2016 YGS başvuruları başladı. Başvuru tarihleri ne zaman? Başvuru ücreti ne kadar? Başvuru ücretlerini nereye yatırabiliriz? Sınavsız geçiş için başvuru gerekiyor mu? Verilen şifre ne işe yarayacak? sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Başvurular 06-20 Ocak tarihlerinde alınacak. Başvuru yapmak isteyen adayların kılavuzu çok iyi incelemesi gerekiyor. Kılavuz sadece YGS değil, LYS ve tercih dönemi ile ilgili önemli bilgileri de içeriyor.

2016 ÖSYS BAŞVURU KILAVUZU

YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR (videolu anlatım)

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

YGS’ye başvurmak isteyen adaylar, eğer 12.sınıf öğrencisi ise başvuru merkezi olan bir lise veya ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve Başvuru Merkezlerinden birine giderek, başvuru yapmak istediğini belirtecek. Gerekli bilgiler sisteme girilerek başvuru gerçekleşecek. Mezun adaylar (2015’te başvurusu olanlar) ise istedikleri takdirde Aday İşlemleri Sistemi aracılığı ile başvuruyu internet üzerinden kendileri yapabilecek.

BAŞVURU ÜCRETİ NEREYE ÖDENECEK?

Adaylar geçmiş yıllarda olduğu gibi sınav başvuru ücretini, kılavuzda belirtilen bankalara veya ilgili bankaların internet siteleri aracılığı ile ödeyebilecek. Ayrıca geçen sene olduğu gibi kredi kartı ile Ösym internet sitesi üzerinden “Ödemeler” sekmesinden de sınav başvuru ücreti yatırılabilecek.

ŞİFRENİZİ KAYBETMEYİN

Başvuru merkezi, yaptığınız başvuru sonucunda size sistemin tanımladığı bir şifre verecek. Verilen şifre “geçici şifre” hükmündedir. Verilen şifre ile Aday işlemleri sistemine girerek, kendinize yeni bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız yeni şifre ile Ösym’nin yaptığı bütün sınavlarla ilgili başvuru-tercih gibi işlemlerinizi yapabileceksiniz. Bir sorunla karşılaşmamak adına şifrenizi kesinlikle kimseyle paylaşmamalı ve kaybetmemelisiniz.

SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAKLAR DA BAŞVURU YAPACAK

Tercih döneminde sınavsız geçiş yolu ile üniversite programlarına yerleşmek isteyen, YGS’ye girmek istemeyen adayların da sisteme kayıt olması gerektiğinden, başvuru yapması gerekiyor. 06-20 Ocak tarihleri arasında başvuru yapmayan adaylar, tercih döneminde sınavsız geçişten yararlanamayacak.

ÜCRETİ YATIRILMAYAN BAŞVURU KABUL EDİLMEYECEK!

Başvurunuzu başvuru merkezlerinden tamamlasanız da, sınav ücretini yatırmadığınız takdirde, Ösym başvurunuzu onaylamayacak. Bu nedenle başvurunuzu yaptıktan sonra, 21 Ocak’a kadar mutlaka başvuru ücretini yatırmanız gerekiyor.

BAŞVURUNUZU SON GÜNE BIRAKMAYIN

Adayların yaşanabilecek yoğunluktan dolayı, sistemde oluşabilecek teknik sıkıntılarla karşılaşmamak için, başvurularını son güne bırakmamaları gerekiyor.

2016 ÖSYS BAŞVURU KILAVUZU

YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR (videolu anlatım)

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …