Anasayfa / ANALİZ / 2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

Bu yazımızda 25 Martta açıklanacak puan ve sıraların nasıl olabileceği ile ilgili bir tahminde bulunacağız. 2016 YGS geride kaldı. Öğrenciler büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Tahmin edildiği gibi geçtiğimiz yıla göre daha kolay bir sınav oldu.

Öncelikle ders bazında analizini yapalım:

TÜRKÇE TESTİ

Türkçe testi geçtiğimiz yıldan en fazla ayrışan test oldu. 2016 Türkçe net ortalaması YGS tarihinin en düşük neti oldu ve 15,9 olarak gerçekleşti. Adaylar bu sene beklendiği gibi geçen yıldan daha kolay bir Türkçe testi ile karşılaştı. Daha kısa ve anlaşılır paragraflar, daha net ifadeler sınavı kolaylaştırdı.

Elimizdeki verilere ve öğrencilerimizin yorumlarına bakıldığında Türkçe testi konusundaki beklentim 19-21 arası bir Türkiye ortalaması, 20 netin altında yapan adayların daha dezavantalı olmak üzere, tüm adayların 2015 verilerinden daha geride olacağı yönündedir.

SOSYAL BİLİMLER TESTİ

Sosyal Bilimler testinde zorluk seviyesi olarak geçtiğimiz yıla göre çok büyük bir fark olmamakla birlikte; Felsefe ve Din Kültürü sorularının öğrencileri daha fazla zorladığını gördük. Tarih-Coğrafya-Felsefe ve Din Kültürü testlerinin her birinin puan türlerine katkısının aynı olduğunu düşündüğümüzde, Tarih ve Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü testlerindeki düşük ortalamaları dengeleyecek ve geçen yıl 10,40 olan Sosyal Bilimler test ortalamasına yakın bir ortalama gelecektir. Tahminimiz Türkiye ortalamasının 10-12 arası olması ve yığılmanın daha aşağılarda olacağını düşündüğümüzden 30 üzeri net yapan adayların geçtiğimiz yıla göre daha avantajlı olacağı yönündedir.

MATEMATİK TESTİ

Matematik testinin zorluk seviyesini 2015’e göre bir seviye daha düşük olarak tahmin ediyoruz. Arada çok büyük bir fark olmasa da 2016 Matematik testinin 2015’e göre bir nebze daha kolay olduğunu ve ortalamanın yükseleceğini tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 2016 Matematik testi ortalamasının 2014 Matematik testine çok yakın olacağı yönündedir. 6-7 arası bir Türkiye net ortalaması beklediğimiz Matematik testinde, ayırt edici soruların az olması sebebiyle, çalışan adayların kazanımı daha düşük olacaktır.

FEN BİLİMLERİ TESTİ

Fen Bilimleri testinin 2015’e göre bir seviye daha zor olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 4-5 nettir. Bu da geçtiğimiz yıla göre Fen Bilimleri testinin etkisinde önemli bir değişiklik olmayacağını göstermektedir.

SORU İPTALLERİ

Analize geçmeden önce iptal olma ihtimali olan sorulardan bahsetmeliyiz. Biz bu analizimizde yer alan tahminlerimizde iptal olan soru yokmuş gibi davrandık. Çünkü bu yazının yayımlandığı tarihte resmi olarak herhangi bir iptal duyurusu yapılmadı ÖSYM tarafından. İptal olması halinde tahminlerimize iptal sorusu kadar ekleme yapabilirsiniz. Örneğin bir matematik sorusu iptal edilirse, Matematik Türkiye ortalaması tahminimiz 7-8 arası olarak değişecektir.

GENEL ANALİZ ve TAHMİN

Tüm testleri genel olarak analiz ettiğimizde; 2015’e göre en büyük sapmanın YGS 3-4 sıralarında olacağını tahmin ediyoruz. Örneğin 2015’te YGS 3-4 Puan türlerinde 40 bininci olabilecek netleri yapan bir öğrenci, aynı netleri 2016 YGS’de yaptığında sıralaması 80 binlere gelebilir. Bunun en büyük sebebi 2016 YGS’nin geçtiğimiz yıla göre en kolay testinin Türkçe testi olmasıdır. YGS 3-4 kadar olmasa da; YGS 5-6 puan türlerinde de ciddi bir gerileme olacağını tahmin ediyoruz. YGS 1-2 puan türlerinde de bir miktar gerileme olacak. Ancak Fen ve Matematik testinin geçen seneye göre çok farkının olmaması nedeniyle, bu gerileme diğer puan türleri kadar olmayacak.

Özetle geçtiğimiz yılların verilerine baktığımızda, 2016 YGS’nin, 2014 YGS ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Bu nedenle net-puan hesabı yaparken adayların puanza.com gibi sitelerin 2014 verilerine bakarak %10-15 gibi yanılma payı koymalarını tavsiye ediyoruz. 

Ayrıca öğrencilerin 2015 verilerine göre hesaplama yapan internet sitelerine girip, sıralamalarını ve puanlarını yüksek görerek umutlanması da doğru olmayacaktır. Bu sınavv açıklandığında hayal kırıklığını arttıracaktır. Bu yüzden 2015 verilerini baz almak doğru olmaz…

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

 

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

2.443 yorumlar

 1. Hocam 213889 siralamam var fen bilgisi ogretmenligi icin 192000, 203000, ve 213000 deki yerlere yerlesebilirmiyim 🙁 daha oncede sordm ama yerlesemezsem diye korkuyorm 🙁 simdiden sagolun

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Daha önce sorduysanız cevabım değişmeyecek, gelme ihtimali daha fazla…

 2. Hocam ygs2 sıralamam 158.000 hemsirelik istiyorum olma ihtimali ne kadar sizce ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Gelme ihtimali bir adım önde, ygs hemşirelik kontenjanlarının azalması risk…

 3. hocam mf 3 de 153 bindeyim hemşirelik veya ebelik gelme ihtimali nedir çok korkuyorum tutmazsa diye

 4. Hocam benim ygs2 sıralamam 158.000 hemşirelikl istiyorum Düzce hemşirelik 156.000 yerleşme ihtimali ne sizce ?

 5. Hocam merhabalar ben 132 bindeyim tm1 de ege işletme istiyorum en son 126 binde kapatmis sizce olurmu ?

 6. Merhaba hocam geçen sene istanbul Üniversitesi hit kazandım bu yıl öylesine girdim ve tarih yazmak istiyorum okul Puanim yarıya düştü. Karatekin tarih istiyorum Puanim 297 227 bin karatekin 285 puan ve 206 bile kapatmış. Önceki seneler de 50 binlik bi gerilemede olmuş sizce girer miyim?