Anasayfa / ANALİZ / MSÜ SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI!

MSÜ SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI!

MSÜ SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı. Sonuçları aşağıdaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.

MSÜ SINAV SONUÇLARI

300 bine yakın adayın merakla beklediği Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı. Kılavuzda yapılan açıklamaya göre, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak “2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ)”na katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak gerekiyor. Belirlenen çağrı taban puanı ve bu puandan daha yüksek puan alan adayların 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılması ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri www.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Ayrıca posta ile çağrı/tebligat yapılmayacaktır. Buna göre sonuçlarına bakan adaylar Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklayacağı çağrı puanını beklemek zorundalar.

Kılavuzun 6.Maddesi: ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ)’na katılacak adaylar Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini
yapmayan adaylar 2’nci seçim aşamalarına çağrılmayacaktır.

Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

2018-MSÜ’ye katılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2’nci seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

Ösym sınav sonuçları ile beraber, sınav ile ilgili sayısal bilgileri de paylaştı. Sayısal bilgileri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Sınav sonuçları açıklandığı anda  YKS adayları, YKS’nin bu sene ilk defa uygulanacak olmasından doğan kafa karışıklığına bir nebze çare olması umuduyla kıyaslamalar yapmaya veya kıyaslama yapmamızı istemeye başladılar. Oysa MSÜ bize YKS hakkında sağlıklı veriler veremez. Nitelikleri farklı iki sınavı kıyaslamak doğru olmaz. Üstelik sınava giren kitle ile YKS’ye girecek kitlenin ne kadar benzer olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle maalesef bu sınav bize istediğimiz cevapları veremeyecek.

YKS ile ilgili belirsizliklere ışık tutabilecek çalışmalarımız ise site olarak sürüyor. Konuyla ilgili analizlerimizi yaptığımızda sizlerle buradan paylaşacağız.

 

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

@murselakguney

 

 

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir