Anasayfa / ANALİZ / BAZI VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN GÜNCEL EĞİTİM ÜCRETLERİ

BAZI VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN GÜNCEL EĞİTİM ÜCRETLERİ

Türkiye’de her geçen yıl vakıf(özel) üniversitelerin sayısı artıyor. Sayı arttıkça rekabet de kızıştığı için; üniversitelerin sunduğu olanaklar artıyor, eğitim ücretleri ise düşüyor. Yaptığımız bu çalışmada öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bazı bölümlerin vakıf üniversitelerinde en ucuz ne kadar okunabileceğini göstermek istedik.

Öğrenciler bazı nedenlerle vakıf üniversitelerinin burslu programlarını tercih etmekte çekince göstermektedir. Burs kesilme riski, okul öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumları, eğitim kalitesi bunların başında gelmektedir. Ancak son yıllarda vakıf üniversitelerinde birçok olumlu değişim yaşanmıştır. Birçok vakıf üniversitesinde 15-20 yıl öncesine kadar burslu öğrenci oranı %5’lerde iken; şu anda öğrencilerin tamamını kısmi de olsa bursu alan üniversiteler var. Birçok üniversitede burslu öğrenci oranı %50’nin üzerinde. Ayrıca kamu yerine özel sektörde çalışmak isteyen adaylar için, okuduğu üniversitenin iş dünyası ile ne kadar ilişkili olduğu ve staj imkanları çok önemlidir. Vakıf üniversitelerinin bu anlamda devlet üniversitelerinin önünde olduğu ise yadsınamayacak bir gerçektir.

VAKIF-1 Tablolarda da görüleceği gibi artık vakıf üniversitelerinde burs kesilmesi durumu çok sık yaşanmıyor. Öğrenci kaybetmeme düşüncesi bunun en büyük sebebi. Sadece bu sebeple vakıf üniversitesi tercihinde bulunmayacak öğrencilerin tekrar düşünmesi menfaatlerine olacaktır. Ancak yine de eğitimi ticarete dönüştüren kurumlara karşı dikkatli olunmalıdır.VAKIF-2Öğrenciler tercihte bulunurken vakıf üniversitelerinin bulunduğu şehri, şehrin içindeki konumunu, akademisyen kalitesini, öğrenci başına düşen akademisyen oranını, profesörlerin eğitim sürecine katkılarını, staj imkanlarını, iş dünyası ile bağlantılarını, yurt dışı değişim programı imkanlarını ve buna benzer birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır.

VAKIF-3

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

18 yorumlar

 1. 22 bindeyim ve istanbul biruni üniversitesi tıp fakültesi %25 urslu olarak tercih etmeyi düşünüyorum sizce iyi bir tercih olur mu ?

 2. Medipol üniversitesi psikoloji %50 burs 35.100 sıralama ile almış bu sıralamadan yola çıkarak bu üniversitenin bu yıl yeni açılan pdr bölümü için 48 bin ile alma ihtimali nedir ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Buradan yola çıkmayın %50 burslu pdr olan vakıflara bakın…

 3. Hocam merhaba sorumu yanıtlar mısınız lütfen? ; İhl çıkışlıyım ve ek puanlı yerleştirmede 6 bindeyim Ankara Üniversitesi Arap Dili Ve Edebiyatı gelme olasılığı nedir?Lütfen bu sorumu da geçmeyin,şimdiden teşekkürler.

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Başka sorularınızı geçtim mi 🙂 6 bine maalesef imkansız Ankara…

 4. hocam ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. teşekkürler.

 5. hocam ben avrasya üniversitesi %50 burs hemşirelik istyorm sıralamam 200.000 ama 187.000 den almış gelir mi sizce

 6. tm 2 sıralamam 49 bin hacettepe uluslararası ilişkiler 43 binle kapatmış gelme ihtimali var mı?dokuz eylül ulus.ilişkiler mi yoksa çankaya,fatih,ist.aydın gibi vakıf üniversiteleri mi daha iyidir?teşekkürler.

 7. Merhabalar tm1 siralamam 191984 saglik yonetimi dusunuyorum tutar mi? Saglik yonetimi ve maliye ile ilgili dusunceleriniz neler? Ozel universitelerde para koparmak icin dersten birakabiliyorlarmis. Sizin onerebileceginiz, İstanbulda vakif universitelerinden hangilerine guvenilebilirim tavsiye ettikleriniz? TS2 siralamam 71960 sizce sozelden tercih yapmali miyim turkce ogretmenligi veya gastronomi tutar mi

 8. Kayseri Melikşah hukuk hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 9. Merhaba hocam,tercih konusunda yardiminiza ihtiyacım var. Tm3 siralamam 25bin. Psikoloji istiyorum en başından beri. Hedefime pek ulasmis olmasam da bu sene bazı üniversiteler psikoloji bölümü açmış. Mef’te en kötü ihtimalle %75 burslu okumak mı yoksa izmir katip Çelebi mi ? Sizin onerdiginiz kaliteli psikoloji eğitimi veren üniversite var mı?

  • Katip çelebi çok iyi çıkış yaptı ama psikolojide nasildir bilemem. Mefi pek onermem açıkçası ama siz vakıfları kendiniz araştırın

 10. Merhabalar…MF3 siralamam 41670. Geçen yıl 35000 ile alım yapmış dış hekimliğini yazdığımda girme şansım olur mu?Bir de yeni açılan vakıf üniversiteleri dış hekimliği fakülteleri var mı?