Anasayfa / ANALİZ / BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALARI

BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALARI

Yaptığımız bu çalışma ile saatlerce kılavuz-robot karıştırmadan başarı sıranızla hangi programları tercih edebileceğinizi göstermek istedik. Soldaki tabloda sözel programlar mevcut. Üniversite adayı öğrenciler sözel puanı ile gidilecek program bulunmamasından şikayetçi olsa da; sözel puanları ile gidilebilecek ataması nispeten daha kolay programlar bulunmakta. Ayrıca özel sektöre hitap eden ve kendinizi iyi yetiştirdiğiniz takdirde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bölümler de var. Üstelik bu bölümleri kazanmak sayısal bölümlere göre daha kolay. İlahiyat-Zihinsel Engelliler Öğretmenliği-Halkla İlişkiler-Radyo,Televizyon ve Sinema. Özel sektöre hitap eden bölümleri mümkünse büyük şehirlerde, yine mümkünse seçkin vakıf üniversitelerinde okumanızı tavsiye ediyoruz. Tavsiye sebebimiz özellikle; iş alanına yakınlık, özel şirketlerle yapılan işbirliği ve staj imkanları.

 

Eşit ağırlık programlardaEŞİT AĞIRLIK - 1 ise hukuk-pdr-psikoloji ve sosyal hizmet gibi popüler bölümler en çok tercih alırken, diğer bölümler İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerinin programlarından oluşmakta. Bu programlardan mezun olanları diplomaları iş sahibi yapmıyor. Ancak alanında iyi yetişmiş bu mezunlar özellikle özel sektörde iş bulmakta zorlanmıyor. EŞİT AĞIRLIK - 2Bu anlamda dil (özellikle İngilizce) ön plana çıkıyor. Ayrıca diksiyon-kendini ifade etme becerisi-ikna kabiliyeti de iş bulmada önemli faktörler. Devlet ataması açısından bakarsak eşit ağırlık öğrencileri için hukuk-pdr-psikoloji-sosyal hizmet-çocuk gelişimi-okul öncesi öğretmenliği ve nispeten bilgi ve belge yönetimi bir adım önde duruyor. Bazı programlarda Yüksekokul çatısı altında öğrenci kabul eden üniversiteler YGS; Fakülte çatısı altında öğrenci kabul eden üniversiteler LYS puanı ile öğrenci kabul ediyor. (Bankacılık ve Finans-Çocuk Gelişimi-Sosyal Hizmet) Ancak mezun olduklarında aralarında herhangi bir fark bulunmuyor.

Sayısal - 1

 

Üniversite programları arasında en çok kontenjana sahip olan puan türleri sayısalda bulunuyor. Yine birçok popüler programa gidebilmek için MF veya YGS 1-2 Puanlarına ihtiyacınız var. Tıp-Eczacılık-Diş Hekimliği-Hemşirelik gibi bütün sağlık programları ve

sayısal-2bütün mühendislikler sayısal puan türleri ile öğrenci alıyor. Öğrencilerin daha çok zorlandıkları; matematik-fizik-kimya ve biyoloji testlerinden başarılı olmaları gerekiyor. Ancak tabloda da görüldüğü gibi bazı programlara gidebilmek için barajı geçmek yeterli. Fen edebiyat fakültelerindeki programlar ve bazı mühendislik programları son yıllarda kontenjanlarını dolduramıyor. Bu nedenle 180 baraj puanını geçen her öğrenci istediği takdirde bu programlara yerleşebiliyor.
Tablolarda yer almayan diğer programlarla ilgili sorularınızı SORUN CEVAPLAYALIM sayfamızda sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt verilmeye çalışılacaktır.

Yaptığımız bu çalışmanın üniversite adayı öğrencilere tercihlerinde kolaylık sağlamasını diliyoruz…

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

20 yorumlar

 1. Hocam soruma cewap vermediniz rica etsem bakarmisiniz?

 2. Merhabalar hocam benim tm2siram 7700 tm3 siram 6840 geçen sene ankara hukuk tm2 den 6960 ile kapatmis , ustelik kontenjanininda da düşüş var. Gelebilir mi sizce? Tesekkur ederim simdiden

 3. Hocam benim dil3siralamam4944 erzurum arapdili ve edebiyat (iö) me yerlesebilirmiyim?

 4. Hocam bn 62binlerdyim ilahiyata yerlesebilormiyim

  • Ek puanlı sıra mı? İhtimal çok yüksek değil öyleyse. İslami ilimler de yazın o gelebilir

 5. Hocam benim ekpuanla ygs 4 üm 84.bin de sizce ilahiyat gelir mi

 6. iktisat puanlarinda düşüş olur mu

 7. Hocam size dün soru sormuştum lütfen cevap yazar mısınız çok önemli benim için

 8. Hocam benim tm3 puanım 370 sıralamam 51.502 pdr istiyorum devlet üniversitesinde sizce kazanabilir miyim kontenjanlar azaldı diyorlar o kadar gerilemez diyorlar Sıralama en son 47.700 ile almış geçen yıl Kars Kafkas Üniversite’si hocam sizce bana gelir mi pdr yardımcı olur musunuz çok teşekkür ederim şimdiden

 9. mf3 20.455 en kotu dis de olsa okur gelir miii noolur gelsin 🙁

 10. insan dil ile ilgili olanları da yazar insaf be

 11. Hocam ben kamu yönetimi ve siyaset bilimi bölümünde okumak istiyorum.sizce iş bulma şansım nedir?bir de uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü yazmak istiyorum.bu bölümden mezun olursam iş bulmam kolay olur mu?teşekkür ederim:)