Anasayfa / Genel / FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON (FİZYOTERAPİ)

FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON (FİZYOTERAPİ)

FİZYOTERAPİST

TANIM

Yaralanma, hastalık, engel, hareket sistemi bozuklukları ve sağlıkla ilgili diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; hekimin tanısına göre, fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik ölçme ve değerlendirme yaparak bunların ışığında tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.

GÖREVLER

– Hastanın kas, sinir ve eklem gücünü çeşitli aletlerle ve testlerle değerlendirir. Elde ettiği sonuçlara göre hastaya elektroterapi, egzersiz tedavisi, rehabilitasyon programı gibi tedavi yöntemleri uygular.

– Fiziksel ve fonksiyonel performans/kapasite, günlük yaşam aktiviteleri, ağrı, duyu, yardımcı araç-gereç, ortez-protezlere yönelik ölçme ve değerlendirme yöntemleri ışığında belirlediği fizyoterapi rehabilitasyon programını planlar ve uygular.

– Tedaviye yönelik özel egzersiz ve eğitim programları, fiziksel uygunluk eğitimi, ısı- ışık, hidroterapi, elektroterapi, mekanik ve manuel tedaviler, masaj yaklaşımlarla, bağımsız hareketi kolaylaştırıcı düzenlemeler ve mesleki rehabilitasyon yaklaşımlarını uygulayarak sağlıklı, hasta ve engelli kişilere fizyoterapi rehabilitasyon hizmeti verir.

– Felçli hastalar için özel tedavi teknikleri kullanır,

– Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır,

– Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir,

– Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak hasta bölgenin uyarılmasını sağlar,

– Vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler,

– İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortez) kullanımını hastaya öğretir.

Devamı için tıklayınız…

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

4 yorumlar

  1. Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

    Sıranız 320 bin civarı oluyor, 200 binlik yer imkansız maalesef…

  2. Hocam selamın aleyküm. Ben bu yıl ygs den mf3 den 257 aldım okuldan 41 puan gelicek Hasan Kalyoncu ücretli ftr istiyorum sizce gelir mi? Veya gelişim üniversitesi %50 burslu İngilizce ftr istiyorum sizce hangisi gelir?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

      Ygs’den mf3’ten demişsiniz ama henüz lys olmadı, sanırım ygs-2’den 257 puan almışsınız, yardımcı olabilmem için istediğiniz yerlerin sırasını yazın…