Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

Tercih zamanı klasik sorularımızdan biri: “Taban puanlar düşer mi?” Gönül ister ki puanlar her sene düşsün ve bütün öğrencilerimiz istedikleri bölümlere yerleşsin. Ancak sınavların birer sıralama sınavı olduğu ve birilerinin elenmek zorunda olduğu unutulmamalıdır.

TABAN PUANLAR NASIL OLUŞUR?

Önce genel anlamda taban puanların nasıl oluştuğundan oferece bahsedelim. Ardından ilahiyat taban puanları ile ilgili öngörülerimizi paylaşalım.

Bazı öğrenciler taban puanların ÖSYM, üniversiteler veya devlet tarafından belirlendiğini sanırlar. Her sene bu konuda sorulara muhatap oluruz. Ancak gerçek çok farklıdır. Taban puanlar o sene tercihte bulunan öğrenciler tarafından belirlenir. Örneğin Hacettepe Tıp Fakültesi 2014 taban puanı 517,026 , kontenjanı Kom 211’dir. Türkiye’de Hacettepe Tıp’ı tercih listesinde bulunduran bütün öğrenciler bir havuzda toplanır. En yüksekten başlayarak bu havuzdan ilk 211 kişi Hacettepe Tıp’ı kazanmış cheap nba jerseys olur. İşte bu havuzda 211’inci sırada yer alan; yani bu bölümü son sırada kazanmış öğrencinin puanı o bölümün o yılki taban puanı olur.

Dolayısıyla taban puanları belirleyen en önemli faktörler; kontenjan sayısı ve tercih eğilimleridir.

İLAHİYAT TABAN PUANLARI NE OLUR?

Geçtiğimiz yıl 6000 civarında toplam kontenjana sahip Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü tamamen kaldırıldı. İlahiyat kontenjanları ise yaklaşık 4000 arttırıldı. Yani toplamda bu iki bölüm 16bin kontenjana cheap NFL jerseys sahipken, 2014’te 14bin civarına düşmüş oldu. Bu durumda ilahiyat puanlarının kontenjan düştüğü için yükselmesi beklenirdi, Новогодних ancak öyle olmadı. Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği seçmek isteyen ancak ilahiyat seçmek istemeyen önemli bir sayıda öğrenci grubu olduğu görüldü ve ilahiyatın puanları ciddi oranda düştü. Örneğin 2013’te en düşük 343 ile alan ilahiyat, 2014’te 331 ile aldı.

Ancak biz tercih danışmanları taban puanlara hiçbir zaman kıymet vermeyiz. Bizim için önemli olan sıralamalardır. Çünkü taban puanlar çok fazla değişir, ancak sıralamalarda çok büyük farklılıklar yaşanmaz. cheap MLB jerseys Ancak öğrenciler sıralamalarla değil de genelde puanlara baktığı için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Bu sene ilahiyat taban puanlarını etkileyecek birkaç durum söz konusu:

 • YGS ortalamalarının geçen seneye göre düşük olması. Özellikle YGS-4 (İlahiyat için gerekli puan türü) puanını en çok etkileyen Türkçe ve Sosyal Türkiye ortalamalarının düşmesi puanların sıra karşılığını olumlu yönde etkiledi. Örneğin geçen sene 269 YGS-4 puanının sıra karşılığı 376bin. Ancak aynı puanı bu sene alan öğrencinin sırası 288bin. Bir diğer ifadeyle bu sene alınan 269 puan geçen senenin 282 puanına karşılık geliyor.
 • Kontenjanlarda bu sene kısmi bir azalma var. Geçen yıl 14.364 olan ilahiyat kontenjanı, bu sene 14.191‘e geriledi. Ancak bu önemli bir azalma sayılmaz. Ayrıca ilahiyat ile aynı haklara sahip İslami İlimler programının kontenjanı bu sene 400 civarında arttırıldı.
 • Geçen sene kapanan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün şoku bu sene atlatıldı.
 • Her geçen sene ilahiyata talep artıyor. Toplumda şu anda ilahiyat wholesale MLB jerseys mezunları “kolay atanan” olarak bilindiği için tercih edenler sürekli artıyor. İmam-hatip mezunu olmayan ancak ilahiyat yazan öğrenci sayısı da yükseliyor.
 • Her ho? geçen sene imam hatip mezunlarının sayısı artıyor.
 • Ülkenin siyasi atmosferinin de ilahiyata olan talebi etkilediğini eklememiz gerekir.

Özet olarak ilahiyat başarı sıralarını etkileyen yukarıda yazmış olduğum 6 wholesale jerseys maddeye dayanarak tahminim şudur:

İlahiyat fakültelerinin başarı sıralarında ciddi bir oynama beklemiyorum, özellikle sıralama olarak geride olan üniversitelerde küçük gerilemeler olabilir Ancak yukarıda da belirttiğim gibi sıralamalar tahmin ettiğimiz gibi gelirse; bu taban puanların 5-15 arası düşeceği anlamına gelir…

Bu yazıyı okuyan her öğrencinin gönlünden geçen üniversiteye ve bölüme yerleşmesini dilerken; Amadeus yazımızın tamamen bir TAHMİN çalışması olduğunu hatırlatıyorum…

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

3.950 yorumlar

 1. hocam zor bi durumdayım sıralamam 388 bin puanım 327 bana biyer gelirmi okumama lazım benim

 2. Hocam siralamam 275 bin 190 binlik yerin gelmesi cok mu zor??

 3. Hocam 354 puanım sıralamam 240 bin Isparta iö 193 binle almış, amasya iö 215 bin ikisinin de gelme ihtimali çok mu düşük???

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Hayır, Isparta ihtimali çok değil ama Amasya için ihtimal az değil…

 4. Hocam salim unsalin yeni hazirladigi bir program var. 2016 taban puanlari tahmini programi bu sene ilahiyat siralamalari gerileyecek demistiniz o listedeki puanlardan düşuk olur degilmi puanlar

 5. S.a hocam ek puanli puanim 362 ek siram 22007 konya iö 100 binle kapatmis gelmez bana dimi hocam ? Allah kolaylik versin hocam simdiden cok tesekkur ederim

 6. hocam ygs-4 255 bin sıralamam var.223 bindeki tokatın gelme ihtimali mi fazla yoksa gelmeme ihtimali mi

 7. hocam siralamam 262 bin 220 binlik yerin gelme ihtimali sizce hayalmi

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   İlahiyat ise hayal değil, hatta gelme ihtimali daha fazla…

 8. Hocam mesela Osmaniye de formasyon yokmuş ben 3. Yada 4. Sınıf da başka formasyon veren bir üniversiteye geçebilir miyim ??? Geçersem formasyon verilir mi bana ????