Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

ÖĞRETMEN OLARAK ATANMA İMKANI

Son yıllarda ilahiyat mezunları İHL Meslek Dersleri ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine düşük KPSS puanları ile atanabiliyor. Örneğin2014 Şubat öğretmen atamasında ilahiyat mezunlarından formasyon almayanlar dahi atanabildiler. Bu nedenle son yıllarda 50-60 gibi çok düşük KPSS puanları, ilahiyat mezunlarının öğretmen olması için yeterli oldu.

İLAHİYAT MEZUNLARININ DİĞER ÇALIŞMA ALANLARI

İlahiyat mezunlarının öğretmenlik dışında, imam-hatip, müezzin, Kur-an kursu öğreticisi, Diyanet personeli gibi devlet memuriyetlerine de atanma şansları var. Bu memuriyetlere atanmak için ise yine KPSS ve ayrıca sözel mülakat gerekiyor. Bunun dışında her lisans mezunu gibi, ilahiyat mezunlarının da akademik kariyer yapma şansları var. Türkiye’de her geçen yıl ilahiyat fakültesi sayısı arttığı düşünüldüğünde, bu alanda istihdam imkanının diğer birçok lisans programına göre daha yüksek olduğu görülecektir.

5 YIL SONRA NE OLACAK?

2016 Yılında ilahiyat fakültelerine yerleşecek adayların 2021‘de mezun olacağı düşünüldüğünde(bir çok üniversitede ilahiyat eğitimi 5 yıl, ilahiyat eğitim süreleri ile ilgili yazımız için tıklayınız…), ilahiyat tercih edeceklerin 2021 Yılı istihdam olanakları öngörmeye çalışması gerekiyor.

İLAHİYAT KONTENJANLARI

Son yıllarda ilahiyat fakülteleri ve kontenjanları hızlı bir şekilde artıyor. 2014 yılında kapatılan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programının kontenjanları da ilahiyata aktarıldıktan sonra kontenjanlar daha da yükseldi. 2015 yılında ilahiyat fakültelerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı tam olarak 14.191 oldu. İlahiyat mezunları ile aynı haklara sahip İslami İlimler programlarına ise 2.290 kayıt gerçekleşti. Açıköğretim önlisans ilahiyat öğrencileri için DGS ilahiyat kontenjanı ise 2015 yılında 4.667 oldu. Bu üç rakamı topladığımızda karşımıza 21.148 gibi çok ciddi bir sayı çıkıyor. 5 yıl sonra, bir yılda 21 bin mezun rahatlıkla iş bulabilir mi? 

İMAM-HATİP ÖĞRENCİ SAYILARI

Bu olumsuz tablodan sonra, olumlu bir kaç veri paylaşalım. İlahiyat mezunlarının öğretmen olarak atanabileceği imam hatip lise ve orta okullarının sayısı sürekli artıyor. Konu ile ilgili son yıllardaki imam-hatip öğrenci sayısı ile ilgili bir tablo hazırladık:

İMAM HATİP ÖĞRENCİ SAYILARI

 

Tabloda da görüldüğü gibi her geçen yıl imam hatip öğrenci sayısı, bununla birlikte okul ve sınıf sayısı da artıyor, bu da Meslek Dersleri Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor. Ayrıca ilköğretimde seçmeli olarak okutulan Kur-an’ı Kerim ve Siyer dersleri de Din Kültürü Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor.

DEĞERLENDİRME

İlahiyat mezunlarının istihdam alanları geniş olsa da; 21 bin mezuna her yıl istihdam açmak kamu açısından mümkün görünmüyor. Bu anlamda ilahiyat mezunlarının KPSS yolu ile öğretmen olmasının her yıl biraz daha zorlaşacağını düşünüyorum. Nitekim geçtiğimiz 2015 Eylül atamasında başvuran aday sayısı olağanüstü yükseldiğinden, atanamayan birçok ilahiyat mezunu oldu. Bu adayların önemli bir kısmı 2016 Şubat alımlarında atanacak olsa da, geçtiğimiz yıl olduğu gibi formasyonsuzların dahi atanacağı bir ortam beklemiyorum. Bu tablonun da her geçen gün biraz daha olumsuza döneceğini tahmin ediyorum. Önümüzdeki 2016 Ağustos-Eylül atamasından bunun emarelerini göreceğiz.

Yapmış olduğum değerlendirmeden “İlahiyat artık okunmaz” sonucu çıkmamalı. Sadece atamaların eskisi kadar kolay olmayacağını anlatmaya çalıştım. Önümüzdeki yıllarda ilahiyat mezunlarının atanmaları, günümüze göre zorlaşacak olsa da; eğitim fakültelerindeki bir çok programa göre durumunun daha iyi olacağını da belirtelim. 

Mürsel AKGÜNEY

  Tercih Danışmanı

İlginizi Çekebilir

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI

2018 TERCİH ROBOTU – EXCEL ÇALIŞMASI 03.07.2018 itibariyle YKS Tercih kılavuzu açıklandı. Öncelikle; tercihlerde adaylara …

171 yorumlar

 1. Hocam 97 bin civarındayım YGS 4 te ilahiyat yazsam pişman olur muyum tm3 te 98 bindeyim sınıf öğretmenliği yazsam ne olur ? Zihin engelliler %50 burslu geliyor biraz yorumlayıp yardımcı olabilir misiniz ??

 2. erkan bakırcı

  Benim ygs puanım 349 sıralamam 263 binlerde ordu ilahayatı istiyorum gecen sene ek puanlarla 170 binde aldı ama bu sene ek puan olmadığı için ilahayat sıralamaları nasıl olur.bu sene bu sıralamayla girebilirmiyim bu sene ilahayatlarda nasıl bir sistem olacak.

 3. Merhaba hocam   İlahiyat istiyorum. Geçen seneden imam hatip mezunu olduğum için ekpuan aldim ygs4  33.925 siralamasindayim.Sizce bu siralama ile hangi ilahiyat Fakültesini secmeliyim?  Hem eğitim yurt ev burs açısından hangi ilahiyat Fakültesi avantajlı olur? Antalya da yaşıyorum Akdeniz ilahiyat tutuyor fakat istemiyorum. Bana nereleri tercih etmem konusunda  ilk on tercih listesi sunar misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.Yardımcı olur musunuz lütfen 🙁  Tekrar Teşekkürler…

 4. Hocam selamun aleykum
  Nasılsınız
  Ben ygs 4 147 bindeyim bu yil ek puan olmadigi icin sizce ilahiyatlarin siralamasi duser mi ?
  Duşmezse kırıkkale islami ilimler gelir mi ?
  Simdiden teşekkürler Allah razı olsun

 5. Hocam 97 bin civarındayım YGS 4 te ilahiyat yazsam pişman olur muyum tm3 te 98 bindeyim sınıf öğretmenliği yazsam ne olur ? Zihin engelliler %50 burslu geliyor biraz yorumlayıp yardımcı olabilir misiniz ?

 6. Hocam benim ygs4 sıralamam herşey dahil 39000lerde Nevşehir Kayseri ilahiyat yada islami ilimler fak.gelir mi?

 7. ilahiyat istiyorum

  Slm hocam ygs 4 puanim 363
  Sıralamam 202 bin ilahiyat gelir mi ?

 8. hocam merhaba. ygs sıralamam 144bin obp 79.13 2016 lys tm3 tahmini ham puan 360 sizce tm3 sıralamam nasıl olur. şimdiden teşekürler

 9. Selamun aleykum hocam benim puanim 298 siralamam 304 binlerde okuldan 54 puan geliyor ve 352 oluyor siralamam tahminen kaç binlerde olur ve burdur ilahiyat fakültesi 173 binle alıyor burdurun gelme ihtimali var mı

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   250 bin civarı olur sıranız, 173 bin zor ama daha düşük sıralı ilahiyatlar gelebilir…

 10. Hocam ygs4 siralamam 119 300
  Okuldan 39 puan geliyor
  143 binlik ye gme elihtimali az mi cokmu hocam

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Daha önce yanıtladım sanırım, gelme ihtimali daha fazla…

 11. Hocam selamun aleykum nasilsiniz insaallah.
  Ben ygs 4 den okul puanı dahil 380 aldım
  Sivas cumhuriyet 133 bknle aliyor tutarmi hocam.
  Hocam bir de mesela 345 le alan universte puan olarak sizce kac puanla veya hangi puan araligiyla kazanilir

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Aleykümselam, şükür teşekkür ederim. 140-150 bin arası yapar 380, şansınız var…

 12. Hocam sizce ilahiyat mı yoksa sosyoloji mi tm 3 puanim ham 309 okuldan da 51 puan gelicek ygs 4 ham 320 o da okul puaniyla 371 oluyor sosyoloji atamalari cok azaldigi icin sosyoloji dusunmuyorum. Sizce hangisini seçmeliyim. Yada ygs 4 ve tm3 puanina gore onerileriniz neler. Tesekkurler..

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bu bana değil size ait bir karar, sadece atanma ihtimaline göre karar vermeyin, size uygun olanı seçmeye çalışın…

 13. Hocam puanlarda ne kadar lık bir yükseliş olacak acaba kılavuza gore

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bunu kılavuzdan anlayamayız, ayrıca puanları kafanızdan atın…

 14. Hocam ben geçen yıl mezun oldum okulun ek puanıyla toplam 343 oluyor ilahiyat gelirmi

 15. Hocam ben geçen yıl mezun oldum okulun ek puanıyla toplam 344 puan oluyor ilahiyat gelirmi