Anasayfa / EĞİTİM / LYS SORULARI 16:00’DA AÇIKLANIYOR

LYS SORULARI 16:00’DA AÇIKLANIYOR

LYS maratonu bugün itibariyle sona erdi. 5 sınavdan oluşan bu maraton bugünkü LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınavı ile son bulmuş oldu. Sınavdan çıkan öğrencilerin yorumlarına göre sınav soruları çok zorlamadı. Özellikle dil bilgisi soruları YGS sorularına göre daha kolaydı. Ösym sınav sorularını adaylara “Aday İşlemleri Sistemi” üzerinden saat 16:00’da açacak. Sisteme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

LYS-3(EDEBİYAT-COĞRAFYA SORULARI)

Soruların %20’si 16:00’da Açıklanacak

Soruların %20’si ise 16:00’da açıklanacak ve herkese açık olacak. ÖSYM sınav soruların tamamını 2 yıldır açıklamıyor. Geçtiğimiz yıl sınava giren öğrenciler de sınav sorularını göremezken bu yıl Danıştay’a yapılan itiraz sonrası alınan karara göre, sınava giren öğrenciler aday işlemleri sisteminde soruları şifrelerini girerek görebiliyor. Ancak soruların bulunduğu ekran geçici olarak açılıyor. Sorular açıklandıktan 10 gün sonra sınava giren öğrenciler de soruları göremiyor.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?wOdPL5

Sınav sonuçlarının ÖSYM’nin önceki yıllardaki uygulamalarına baktığımızda 1 hafta içerisinde açıklanmasını bekliyoruz. Öğrenciler 25-28 Haziran tarihleri arasında sonuçların açıklanmasını bekleyebilirler. Sonuçlar açıklandıktan sonra ise tercih döneminde kullanacağımız “Tercih Kılavuzu” yayınlanacak.

Tercihler ve Kayıtlar Ne Zaman?

Bu sene aday öğrenciler tercihlerini 06-14 Temmuz arasında yapacak. Adaylar 30 tercihte bulunabilecek. Lisans-Önlisans-Açıköğretim ve Sınavsız geçiş tercihleri aynı listede sunulacak.

Üniversite kayıt tarihleri ise bu sene öne çekildi. Eylül başında yapılan kayıtlar ağustos başına alındı. Böylece ek yerleştirmeler tamamlandığında henüz üniversiteler eğitime başlamamış olacak. Kayıt tarihleri 03-07 Ağustos.

Bu sene isteyen öğrenciler internet üzerinden de kayıt yapabilecek. Ancak bu uygulama devlet üniversiteleri ile sınırlı. Kayıt tarihleri ise 27 Temmuz-05 Ağustos.

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …