Anasayfa / EĞİTİM / LYS SORULARI YAYINLANDI

LYS SORULARI YAYINLANDI

Öğrenciler LYS maratonunun birinci haftasını geride bıraktılar. Tekil başvuru sayısı çok değişmese de her bir oturuma yapılan başvuruların arttığı görüldü. Bu hafta üç oturumu tamamlanan LYS maratonu haftaya yapılacak iki oturumla son bulacak.

ÖSYM LYS sınav soruları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre 13 Haziranda yapılan LYS-4 (Sosyal Bilimler) ve 14 Haziranda yani bugün yapılan LYS-1(Matematik) ve LYS-5 (İngilizce) sınav sorularını adaylar ÖSYM sayfasındaki aday işlemleri sisteminden görebilecek. Haftaya yapılacak olan LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınav soruları ise 21 Haziranda açıklanacak. Öğrenciler sisteme aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

Aday İşlemleri Sistemi

Soruların %20’si ise ÖSYM tarafından herkese açıklanacak. Soruların tamamını yayınlamama ve soruların basım ve yayınını yasaklama ÖSYM’nin 2014’ten beri yaptığı bir uygulama. Ancak Danıştay’a yapılan itiraz üzerine alınan karara göre ÖSYM artık sınav sorularını adayların sayfalarında yayınlıyor. Konuyla ilgili itirazlar olmasına rağmen ÖSYM soruların tamamını yayınlamıyor. Ayrıca basım ve yayımına da izin vermiyor.

Sınavlardan çıkan öğrencilerin yaptığı değerlendiremeye göre bu yıl LYS-4 (Sosyal Bilimler) beklenenden daha kolay geldi. Öğrenciler en çok mantık ve tarih sorularında zorlandı. LYS-1(Matematik) sınavında ise yine öğrencilerin yaptığı değerlendirmeye göre sınavın Matematik kısmı beklenilen zorluk seviyesinde olsa da Geometri kısımının ayırt ediciliği çok fazla idi. Geometri sorularında öğrenciler çok zorlandı. LYS-5 (İngilizce) sınavı ise çok zor olmasa da paragraf sorularının uzunluğu öğrencileri zorladı.

 

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …