Anasayfa / EĞİTİM / MEZUNA KALANLAR NASIL HAZIRLANACAK?

MEZUNA KALANLAR NASIL HAZIRLANACAK?

2015 YGS-LYS’lerden beklediğini alamayan öğrenciler tercih konusundan önemli bir ikilem yaşadılar. Örneğin hukuk isteyen ama sıralaması 40 binlerde olan bir öğrenci, önümüzdeki yıl sınava nerede hazırlanacağını tam olarak bilmediğinden, bu konudaki belirsizlikten dolayı, tekrar hazırlanmak yerine PDR tercihinde bulunmuş olabilir. Peki doğru tercih bu anlamda ne olmalı?

Öncelikle yapılan üniversite sınavlarının bir sıralama sınavından ibaret olduğunu hatırlatalım. Herhangi bir sistem değişikliğinin de sınava katılan bütün adayları etkilediğini ve bu anlamda şartların eşit olduğunu unutmayalım. Örneğin dershanelerin kapatılması durumunda bu bütün adaylar için geçerli olacak. Dolayısıyla yarışacağınız diğer bütün adaylar da bundan etkilenecek. Tabi bu konuda ekonomik durumu daha iyi olan adaylar bir adım öne geçebilir.

Diğer taraftan dershaneler kapatılsa da sistem bu noktadaki boşluğu dolduracaktır. Nitekim dershaneler konusundaki yasa çıktığından beri dershane yöneticileri alternatif yöntemler üzerinde çalışma yapıyorlar. Bu noktada çok daha zengin üniversite sınavlarına hazırlık oluşumları gündeme geliyor. Sanılanın aksine dershaneler kapatılırsa, bu kurumların bir kısmı temel liselere dönüşüp bir kısmı kapanmayacak. İsim değiştirerek birçok kurum üniversite sınavlarına öğrenci hazırlamaya devam edecek. Hatta bu zorlu süreç dershaneciliği kurallarına göre yapmayan, esnaf zihniyeti ile çalışan merdiven altı kurumları piyasadan silerek daha nitelikli oluşumların önünü açacak.

Anayasa mahkemesinin verdiği karar konusunda ise beklemek gerekiyor. Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılması ile ilgili yasayı Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Ancak durum tamamen netleşmeden yargıda bulunmak doğru olmaz. Bu konudaki gerekçeli kararın ise önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanması bekleniyor. Her iki durumda da bir özel teşebbüs olan dershanelerin üniversite sınavlarına öğrenci hazırlamaya devam edeceğini düşünüyorum.

Bütün bunlardan daha önemlisi ise; kendisine net bir hedef belirlemiş ve o hedefine çok uzak olmayan bir adayın hayallerinden vazgeçerek, sırf dershaneler kapatılıyor diye farklı bir tercihte bulunmasının çok yanlış olduğudur. Eğer net bir hedefe sahipseniz ve o hedef sizin için gerçekleştirilmesi gereken bir ideal, bir hayat gayesi ise; o hedef için mezuna değil, üçüncü yıla da kalınır.

Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçlarının KPSS sonuçlarının açıklanmasından önce açıklanmasını beklemiyoruz. KPSS ise 22-23 Temmuz arası açıklanabilir. Bu tarihten itibaren üniversite yerleştirme sonuçları her an açıklanabilir. Beklentimiz bu hafta sonuna kadar açıklanması yönünde. En kötü ihtimalle 28 temmuza kadar sonuçların açıklanacağını düşünüyoruz…

Özetle artık tercih dönemi geride kalsa da, ek yerleştirmeler için, mezuna kalma veya tercihte bulunma düşüncenizi dershane söylentilerinin etkilemesini doğru bulmuyorum…

anka_tercih

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …