Anasayfa / YKS / AYT / ÖNLİSANS (2 YILLIK) FIRSATLARI-1 GAZİ ÜNİVERSİTESİ-UÇAK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

ÖNLİSANS (2 YILLIK) FIRSATLARI-1 GAZİ ÜNİVERSİTESİ-UÇAK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Önlisans (2 yıllık) programlar her ne kadar aday öğrenciler tarafından pek tercih edilmese de, komşu teyzelerin, “2 yıllık mı?” sorusundan sonra gelen imalı “Olsun yavrum” cevabı her ne kadar can sıkıcı olsa da, bazı önlisans programları, birçok lisans (4 yıllık) programına göre avantajlı olabiliyor. İşte bu yazı dizimizde bu avantajlı programlara değineceğiz:

GAZİ ÜNİVERSİTESİ-UÇAK TEKNOLOJİSİ

Geçtiğimiz yıl ilk defa öğrenci alan programın birçok avantajı bulunuyor. Gazi Üniversitesi gibi köklü bir Devlet üniversitesi bünyesinde olan Uçak Teknolojisi Programı Kahramankazan ilçesinde eğitim veriyor. Meslek Yüksekokulu ilçeye 15; birazdan bahsedeceğimiz TAİ Yerleşkesine 25 dakika uzaklıkta.   Şimdi maddeler halinde bu programın özelliklerini ve avantajlarını görelim:

 • Tusaş Kazan Meslek Yüksekokulu adından da anlayacağınız gibi; TAI-TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi) tarafından yaptırılmış. TAİ-TUSAŞ ise 10 bin çalışanı olan; savunma sanayinde lider konumda. Bu program için ciddi bir destek anlamına geliyor.
 • TAİ ile yapılan protokol gereği, öğrenciler haftada 1 gün iş eğitimi; 1 gün de İngilizce eğitimi görüyor. İş eğitimi 2.sınıfta 3 güne çıkıyor ve yüksekokul bittiğinde teorik bilgiyle beraber işin mutfağını da görmüş ve deneyim elde etmiş, İngilizce bilen bir mezun oluyorsunuz.
 • Yine aynı protokol gereği, öğrenim hayatınız, yani 2 yıl boyunca asgari ücretin 4’te 1’i oranında burs alıyorsunuz. Bu da bugün için yaklaşık 480 Lira.
 • TAİ ile yapılan protokole göre, mezunlara iş garantisi veriliyor. Eğer programı başarı ile (2.50 ortalama üstü) bitirirseniz, TAİ’de teknisyen olarak işe giriyorsunuz. Bugünün koşullarında başlangıç ücreti 3.000 TL’nin üzerinde. Ayrıca terfi imkanı var ve bu imkanlarla birlikte aylık geliriniz ilerleyen yıllarda 8-10 binlere çıkabiliyor.,

 

Kılavuzda Bu programı tercih edebilmek için 2 özel koşula sahip olmak gerekiyor:

  UÇAK TEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb)

 

TRTHABER’in konu ile ilgili yaptığı haber:

 

 

Aşağıdaki, Gazi Üniversitesinin sitesinde bulunan, konu ile ilgili yazılan yazıyı okuyabilirsiniz.

Üniversitemiz, üniversite-sanayi-kamu işbirliklerine bir yenisini ekledi. Gazi Üniversitesi son olarak TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojileri programındaki öğrencilerin sahada pratik kazanması için TAI-TUSAŞ ile bir protokol imzaladı.

         Üniversitemiz ile Türk Havacılık ve Sanayi Anonim Şirketi arasında imzalanan protokole göre, TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Uçak Teknolojileri Programı öğrencileri öğrenim hayatları boyunca haftanın bir gününde TAI’de iş eğitimi ve hafta sonları da İngilizce dil eğitimi alacak. Ayrıca Uçak Teknolojileri Programı öğrencilerine, öğrenimleri süresince asgari ücretin dörtte biri kadar burs verilecek.

       Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında düzenlenen protokole göre, YÖK’ün onay verdiği 200 kişilik kontenjanla birlikte Üniversitemiz Uçak Teknolojileri öğrencileri TAI’nin bursiyeri olarak öğrenim hayatları boyunca kurumdan mali destek alacak. Programı başarıyla bitiren öğrenciler ise mezuniyetleri sonrasında TAI’de teknisyen olarak çalışma imkânına sahip olabilecek.

        Üniversitemiz TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu’nun açılmasında ve alt yapısının güçlendirilmesine katkı sunan TAI ile ilk etapta Uçak Teknolojileri Programı için yapılan bu protokolün, ilerleyen zamanda farklı bölümler için de yapılması planlanıyor. Üniversitemiz Genel Sekreteri ve TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Metin Dağdeviren protokol çerçevesinde eğitim süresince TAI’nin ihtiyacı olan konulara göre dersler vereceklerini söyledi.

      TAI-TUSAŞ İnsan Kaynakları Başkanı Cemal Şenyılmaz ise Gazi Üniversitesi ile TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu’nun kuruluş aşamasında başlattıkları işbirliğini burs, staj ve yabancı dil eğitimi ile desteleyecek olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Şenyılmaz “1984 yılında kurulan TAI-TUSAŞ Havacılık ve Uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi ve sistem entegrasyonu alanlarında Türkiye’nin en önemli teknoloji merkezidir. Uçak grubu, helikopter grubu, İHA grubu, uzay sistemleri grubu gibi stratejik iş merkezleri bünyesinde faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. TUSAŞ-Kazan MYO Uçak Teknolojisi programı öğrencilerine TAI’de uygulanacak staj ve eğitim programlarının hem öğrenciler, hem kurumumuz, hem de ülke adına önemli bir kazanım olacağı inancındayız” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kaynak: http://kazanmyo.gazi.edu.tr/posts/view/title/ucak-teknolojileri-programi-garantili-burs-ve-staj-firsati-183112

İlginizi Çekebilir

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI 2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek …

6 yorumlar

 1. Hocam bu bölümün puanı yükselir mi? 310-320 gibi bi puan alsam girebilir miyim?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Puan alarak bakmayalım, sınavın zorluk-kolaylığına göre puanlar değişken olur ama evet başarı sırası olarak ilerlemesini bekliyorum, talep artacağı için…

 2. ders konuları olarak içeriklerden biraz bahs edebilirmisiniz?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Hangi program için? Dersleri ve içerikleri merak ediyorsanız üniversite internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz…

 3. Okula servis olup olmadigi konusunda herhangi aciklama yapilmamis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir