Anasayfa / EĞİTİM / ÖSYM KILAVUZU YAYINLANDI

ÖSYM KILAVUZU YAYINLANDI

Pazar günü itibariyle sonuçlanan LYS oturumlarından sonra 2 milyon öğrenci Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun yayınlanmasını bekliyordu. ÖSYM bugün itibariyle kılavuzu yayınladı. Kılavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

KILAVUZ İÇİN TIKLAYIN

Tercihler Ne Zaman?

Kılavuza göre tercihler 06-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 23 Haziran itibariyle yayınlanan bu kılavuz ön bilgi mahiyetinde olacak. ÖSYM tercih sürecine kadar kılavuzda değişiklikler yapabilecek. Yapılacak değişiklikler yine ÖSYM’nin resmi sitesinden duyurulacak.

Aday öğrencilerin kılavuzu çok iyi incelemesi gerekiyor. Özellikler özel koşullar ve mezuniyet alanları ile ilgili tabloları incelemeden tercih yapmamaları gerekiyor. Ayrıca tercih sürecinde tercih uzmanlarından birebir destek alınması doğru tercih yapmak açısından büyük önem taşımaktadır.

LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kılavuz açıklandı ancak henüz Lys sonuçları açıklanmadı. Öğrenciler sonuç belgelerindeki puan ve başarı sıralarına göre tercih yapacaklar. ÖSYM’nin geçmiş yıllardaki sınav okuma ve açıklama hızı dikkate alırsak, sonuçların 25-28 Haziran arası bir tarihte açıklanmasını öngörüyoruz.

ilahiyat iconÜniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

Kayıt tarihleri bu sene önceki yıllara göre bir ay öne alındı. Her yıl eylül ayının başında yapılan kayıtlar bu yıl eğitim-öğretim başlamadan bütün kayıt ve yerleştirmelerin tamamlanması amacıyla ağustos başına alındı. Bu anlamda kayıt tarihleri 03-07 ağustos olarak belirlenirken; ek yerleştirmeler ise yine ağustos ayına alındı. Böylece eylül ayından önce bütün yerleştirme işlemleri tamamlanmış olacak. Ek yerleştirme ile yerleştirilen öğrenciler ders kaçırmadan, diğer arkadaşları ile birlikte eğitim-öğretime başlayacak.

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …