Anasayfa / TABAN PUANLAR / 4 Yıllık / SIRALAMA BARAJLARI DEĞERLENDİRMESİ

SIRALAMA BARAJLARI DEĞERLENDİRMESİ

Bildiğiniz gibi Tıp’tan başlamak üzere, hukuk, mühendislik-mimarlık, eğitim fakültelerine sıralama barajları daha önce getirilmişti. Değişen sınav sistemi sonrası bu barajların esnetilmesine dönük talepler de yoğunlaşmıştı. İşte bu yazımızda, sıralama barajları tablosu, sıralama barajlarının anlamı, vakıf üniversitelerinin konuya bakışı yer alacaktır.

Tablo 1B – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?

Program Türü İlgili Puan Türü Başarı Sırası*
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde EA En düşük 190 bininci (190.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda

Mühendisliği programları dâhil)

 

 

SAY

 

 

En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY En düşük 250 bininci (250.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY En düşük 50 bininci (50.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme

işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

 

İlgili Puan Türünde

 

En düşük 300 bininci (300.000)

Sıralama barajları Yök’ün:

““Yeni YÖK” olarak yükseköğretim sistemimizde eğitim-öğretim süreçlerimizin niteliğinin arttırılmasına yönelik konuyla ilgili paydaşlarımızın da görüşlerini alarak bir dizi düzenleme gerçekleştirmekteyiz. Bu kapsamda özellikle meslek icrasına yönelik programlarda “başarı sırasına göre sınırlama” uygulaması başlatılmıştır.”

Açıklaması ile Hukuk ve Tıp programları için olmak üzere ilk defa 2015 yılında uygulanmış; ardından mühendislik-mimarlık ve öğretmenlik programlarını da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde birçok kesim tarafından desteklenmiş; hatta barajların daha ileri taşınması görüşleri kariyer-tercih uzmanları tarafından dile getirilmiştir. Ancak özellikle Vakıf üniversitelerinin kontenjan doldurma kaygısından dolayı düzenlemeye birçok eleştiri de getirilmiştir.

Pek tabi başarı sırası barajı ihtiyacı, arzın fazlalığından doğmuştur. Vakıf üniversitelerinin kontenjan konusundaki cömertliği Yök’ün de onayından geçtiği için, çok komik puanlarla önemli programlara (örneğin makine mühendisliği) ücretli statüsünde aday yerleşmiştir ve halen de yerleşmektedir. Adaylar çok düşük matematik-fizik netiyle dahi mühendislik programını kazanabilir hale gelmiştir. Bu da üniversitelerin, akademisyenlerin birçok sıkıntı yaşamasına, nitelik kaybına neden oldu. Bu nedenle kanaatimiz, arzı makul seviyeye çekmenin (Tabi bu da üniversitelere; bir program açmak istediğinde belirli kriterlere sahip olma zorunluluğu getirmekle olabilir.) veya sıralama barajlarını korumanın ve hatta duruma göre yükseltmenin gerekli olduğudur.

Nitekim, sıralama barajı ile ilgili atlanan çok önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Yök’ün ilgili düzenlemesinde şöyle bir madde bulunmaktadır:

“Vakıf yükseköğretim kurumlarının senato kararı ile söz konusu başarı sıralarına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmesine…”

Bu maddeden anladığımız, vakıf üniversiteleri kontenjan doldurma kaygısı taşımıyorsa, niteliği arttırmak adına daha yüksek başarı sırası kriteri belirleyebilir.

Bildiğiniz gibi birçok özel lisede kayıt için çok yüksek baraj puanları mevcuttur. Bu özel liselere kayıt yaptırmak için veliler sıraya girmektedir. Birçok aday puanı yettiği halde bu liselere “parasıyla” dahi yerleşememektedir. Bu liseler kontenjan doldurma, öğrenci arama, mesaj ve telefon yoluyla veliyi rahatsız etme vs gibi yöntemlere başvurmamaktadır. Pek tabi bunun sebebi lisenin verdiği nitelikli eğitim ve doğal sonucu olarak üniversite yerleştirme başarısıdır.

İşte bir benzerini lisede gördüğümüz bu baraj uygulaması ile ilgili, Yök’ün daha üst başarı sırası belirleyebilme maddesini sizce onlarca vakıf üniversitesi arasından kaç tanesi uygulamıştır. Evet, ilgili maddeyi sadece 2 üniversite uygulamaya koymuştur. Bu da kontenjan doldurma kaygısının ne kadar üst seviyede olduğunu göstermektedir. İşte Yök’ün belirlediği sıradan daha üst sıra belirleyen üniversiteler-programlar ve başarı sırası barajları:

Bk. 802 Hukuk programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 20 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. İBN HALDUN HUKUK
Bk. 883 Hukuk programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 70 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. BAŞKENT HUKUK
Bk. 886 Tıp programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 20 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. BAŞKENT TIP

Özetlersek, kanaatimiz sıralama barajlarının eğitimin niteliği açısından gerekli olduğudur, barajın kaç olacağı tartışılabilir, ancak arz düşürülmediği sürece, özellikle belirli programlarda ücreti ile mesleki unvan elde etmenin önüne geçilebilmesi adına sıralama barajı bir gerekliliktir.

 

İlginizi Çekebilir

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI 2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir