Anasayfa / ANALİZ / PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI (SON 3 YIL)

PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI (SON 3 YIL)

PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI (SON 3 YIL)

2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle tercih danışmanlığı yapan rehber öğretmenlerin işini kolaylaştırmak adına aşağıdaki tabloları hazırladık. Bu tablolar sayesinde adayların başarı sıralarına yakın olan programları kolayca görebileceksiniz. Yaptığımız bu çalışma ile saatlerce kılavuz-robot karıştırmadan başarı sıranıza yakın programları toplu halde görün istedik. Programların son 3 yıldaki başarı sırası değişimi eğilimini de göreceksiniz. Tabi tabloların devlet üniversitelerine göre hazırlandığını hatırlatalım. Ayrıca bir sütun halinde Salim ÜNSAL ve ekibinin hazırladığı mytercih simülasyonuna göre 2018 tahmini başarı sıralarını da ekledik. Dileyen rehber öğretmen arkadaşlar mail bırakmaları halinde çalışmanın tüm programların dahil olduğu excel halini gönderebiliriz.

Aşağıdaki tabloda sözel programlar mevcut. Üniversite adayı öğrenciler sözel puanı ile gidilecek program bulunmamasından şikayetçiler. Ancak, ataması artık iyice zorlaşan öğretmenlik programları ile birlikte, özel sektöre hitap eden ve kendinizi iyi yetiştirdiğiniz takdirde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bölümler de var. Üstelik bu bölümleri kazanmak sayısal bölümlere göre daha kolay. İlahiyat-Özel Eğitim Öğretmenliği-Halkla İlişkiler-Radyo,Televizyon ve Sinema. Özel sektöre hitap eden bölümleri mümkünse büyük şehirlerde, yine mümkünse seçkin vakıf üniversitelerinde okumanızı tavsiye ediyoruz. Tavsiye sebebimiz özellikle; iş alanına yakınlık, özel şirketlerle yapılan işbirliği ve staj imkanları.

Eşit ağırlık programlarda ise hukuk-pdr-psikoloji ve sınıf öğretmenliği gibi popüler bölümler en çok tercih alırken, diğer bölümler İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerinin programlarından oluşmakta. Bu programlardan mezun olanları diplomaları iş sahibi yapmıyor. Ancak alanında iyi yetişmiş bu mezunlar özellikle özel sektörde iş bulmakta zorlanmıyor. Bu anlamda dil (özellikle İngilizce) ön plana çıkıyor. Ayrıca diksiyon-kendini ifade etme becerisi-ikna kabiliyeti de iş bulmada önemli faktörler. Devlet ataması açısından bakarsak eşit ağırlık öğrencileri için hukuk-pdr-psikoloji-sosyal hizmet-çocuk gelişimi ve nispeten bilgi ve belge yönetimi bir adım önde duruyor.

Üniversite programları arasında en çok kontenjana sahip olan puan türleri sayısalda bulunuyor. Tıp-Eczacılık-Diş Hekimliği-Hemşirelik gibi bütün sağlık programları ve bütün mühendislikler sayısal puan türleri ile öğrenci alıyor. Öğrencilerin daha çok zorlandıkları; matematik-fizik-kimya ve biyoloji testlerinden başarılı olmaları gerekiyor. Ancak tabloda da görüldüğü gibi bazı programlara gidebilmek için barajı geçmek yeterli. Bazı programlar son yıllarda kontenjanlarını dolduramıyor. Bu nedenle 180 baraj puanını geçen her öğrenci istediği takdirde bu programlara yerleşebiliyor.

Tablolarda yer almayan diğer programlarla ilgili sorularınızı SORUN CEVAPLAYALIM sayfamızda sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt verilmeye çalışılacaktır.

Yaptığımız bu çalışmanın üniversite adayı öğrencilere tercihlerinde kolaylık sağlamasını diliyoruz…

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

54 yorumlar

 1. Hocam yerleşmişim ilahiyat fakültesine teşekkürler.

 2. merhaba hocam ben de mail olarak alabilir miyim.
  esra-uzuntas61@hotmail.com

 3. Mursel hocam elinize saglik. Yukarida aciklamalarini yaptiginiz calismanizi tablolarini egespd@gmail.com adresine gondermenizi rica ediyorum. Emek verdiginiz bu calismalarin ogrenciler icin hayirli olmasini dilerim.

 4. berrinbicak@gmail.com bana da tabloyu gonderebilirmisiniz? Tesekkur ederim.

 5. Hocam banada gönderirmisin ekremyeni37@gmail.com

 6. banada gönderir misiniz hocam teşekkürler

 7. Hocam emeğinize sağlık. tugbakksl@gmail.com adresine tabloyu mail olarak gönderebilir misiniz?

 8. Hocam gönderdiğiniz mail adresime ulaşmadı. cen.karakuş@hotmail.com adresine gönderirseniz mennun olurum. Teşekkürler

 9. Hocam bana da gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
  ayseatly@gmail.com

 10. Ben de rica ediyorum hocam. Kolay gelsin. pdrservisi@gmail.com

 11. Başarı sıralamalarını tam olaran gösteren bi link atın hocam cns.yy.4@hotmail.com

 12. hocam ben de rica etsem
  fatih_pdr@hotmail.com

 13. Osman Nuri yazıcı

  Merhaba TYT 267 puanımız var başarı sıralaması 669023 2 yıllık sağlık meslek şansımız varmı iyi çalışmalar dilerim

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Sağlık meslek? sağlık önlisans programlarını soruyorsanız bazıları için şansınız var…

 14. Hocam ben de alabilir miyim

 15. Hocam mail olarak atarsanız çok sevinirim…

 16. 198 bindeyim hocam nasıl bir tercih listesi hazırlamalıyım sayısalım gönlümdeki meslek hemşirelik yardımcı olursanız şimdiden teşekkür edrim..

 17. merhaba hocam ben de mail olarak alabilir miyim.
  ykaya38@hotmail.com

 18. Hocam rica etsem bana da yollayabilir misinizin?

 19. Selam kolay gelsin Mürsel hocam, tabloyu mail olarak alabilirmiyim,cyhnzeren@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir