Anasayfa / EĞİTİM / TERCİH İÇİN ÖNERİLER

TERCİH İÇİN ÖNERİLER

Sınav sonuçları açıklandı, tercih heyecanı başladı. Tercih için tarihler 06-14 Temmuz arası olsa da yerleştirme puanlarının açıklanması ile tercih süreci başlamış oldu. Öğrencileri bu anlamda çok zorlu bir süreç bekliyor. Belki de hayatlarının geri kalanını etkileyecek bu kararı alırken meslekler-puanlar-başarı sıraları-üniversiteler hakkında bilgi edinmeleri çok önemli.

İŞTE TERCİHTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • En temel kriter başarı sıralaması. Öğrenciler tercihlerinde kesinlikle puanları değil, başarı sıralarını dikkate almalı. Puanlar seneden seneye büyük değişiklikler yaşanabilirken; başarı sıraları daha tutarlı öngörü sunuyor.
 • Tercih sırası önemli değil. Eğer vakıf üniversitelerinin tercih bursuna talip değilseniz. Bir programı tercih listenizde üst sıraya yazmanız size hiçbir şey kazandırmaz.
 • İlk 2-3 tercihiniz hayal tercih olabilir. Olması imkansız da olsa yazmanızda hiçbir mahsur yok. Sonraki 5-6 tercih de sıranıza uzak tercihler olabilir. Sürpriz olursa buralara yerleşirsiniz. Sonraki 12-13 tercih sıranızın %10 altı-üstü olabilir. Yüksek ihtimalle buradan bir yere yerleşirsiniz. Son 7-8 tercihiniz; özellikle son 3 tampon tercih olsun. Bu sene yerleşmek istiyorsanız bunu mutlaka yapın.
 • Kazanırsanız gitmeyeceğiniz bir bölüme ASLA tercih listenizde yer vermeyin. Seneye sınava girdiğiniz takdirde okuldan gelen puanınız yarıya düşer…
 • Tercih danışmanlığı aldığınız uzmanlara! dikkat edin. En azından 3 tercih danışmanına giderek kıyaslamada bulunun.
 • Sadece tek bir nedene dayanarak tercih yapmayın. Örneğin sadece aileniz istiyor diye veya sadece ataması var diye bir bölüm yazmayın. İlgi-istek-yetenek en çok dikkat etmeniz gereken kriterler.
 • Hukukta 150 bin; Tıpta 40 bin başarı sırası kriteri olduğunu; bu kriterin Kıbrıs için geçerli olmadığını unutmayın.
 • Özel koşulları okumadan asla tercih yapmayın. Özel koşullara en pratik bir şekilde rehberlik.osym adresinden ulaşabilirsiniz…
 • Devlet memuru veya öğretmen olmayı düşünüyorsanız, tercih edeceğiniz bölümün önceki atamalarda kaç KPSS puanı ile atadığını mutlaka araştırın.
 • Vakıf üniversitesi yazacaksınız, üniversitenin burs olanaklarını, staj imkanlarını, yurtdışı eğitim imkanlarını, kampüs yapısını, teknolojik altyapıyı v.s. mutlaka araştırın.
 • Tercih edeceğiniz üniversitenin Çap-Erasmus imkânlarını araştırın.
 • Ek puan başarı sıralaması ile genel başarı sıralamasını karıştırmayın. Örneğin Ygs-4 genel sırada 90 bininci olmuş bir öğrenci rahatlıkla ilahiyata yerleşir. Ama ek puanlı başarı sırası 90 bin olan yerleşemez.
 • Meslek yüksek okullarında (2 yıllık) bu sene yapılan değişikliğe dikkat. Artık Meslek lisesi mezunlarının yerleşme ihtimali daha düşük, diğer lise öğrencilerinin girme ihtimali daha yüksek. Bunun sebebi ise meslek yüksek okulu kontenjanlarının ikiye ayrılarak; %40’ının YGS puanı ile alınacak olması.

Aday öğrencilerin kendileri için en hayırlı programlara yerleşmelerini diliyorum…

Üniversite-Tercihi-Yaparken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

311 yorumlar

 1. Hocam ben sosyal hizmet samsun 19 mayıs üniversitesi ne gitmek istiyorum ygs 5 ten tm3 puan türüne bu sene degismis.Siralama ve puan yazmiyor benim 60 bin tm3 siralamam yazarsam girebilir miyiM? Çok teşekkür ederim hocam.

 2. Hocam benim ek puanla birlikte mf3 sıralamam 193.000 veterinerlik istiyorum. 142 bin ile kapatmis universiteler var cikma ihtimali varmi?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   İhtimal yok diyebiliriz maalesef ama yine de yazın tabi…

 3. Hocam benim ts 1 sıralamam 97.000 atatürk üniversitesi gastronomi i.ö 77.bin ile kapatmış geçen sene ne olur

 4. Hocam mf4te ek puanli siralamam 69bin, hacettepe cevre 72binle kapatmis. Bu bolume kesin yerlesir miyim ve de bi yere yerlesmekte ek puan olmayan siralama mi onemli

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Mf4te ek sıra yok yanlışınız var, o 0,12 li sıradır. Yerleşme ihtimaliniz yüksek…

 5. tm3 puanım 62000 istanbul şehir hukuk yüzde 25 59800 de fakat 2015 kontejanı 30 iken 2016 da 44 olmuş vakıf üniversitelerinin 15tanesinin kapandığı dönemde gelme ihtimali nedir?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   15 üniversiteye çok takılmayın, kayda değer bir etkisi olmaz, gelme ihtimali daha fazla…

 6. Hocam benim mf 3 42809 mugla sitki kocman universitesi 37400 ile aliyor girme ihtimalim nedir simdiden tesekkurler

 7. Hocam benim tm1 256k tm2 237k tm3 224k ts1 100k ts2 90k siralamadayim Herkes mezuna birakmami söylüyor ama bırakmak istemiyorum. Kayseride olabilecek bölümler ne yardım eder misiniz

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bu şekilde yardımcı olmam zor, buraya sığmaz, seneye daha verimli çalışabilecekseniz neden olmasın…

 8. Hocam 200 bindeyim istediğim yer 180 bin gelme ihtimali nedir teşekkürler