Anasayfa / ANALİZ / TERCİH İÇİN SON UYARILAR!

TERCİH İÇİN SON UYARILAR!

16 Temmuz Perşembe 23:59 itibariyle üniversite adaylarının tercih maratonu son buluyor. Sitemize gelen sorulardan ve bize ulaşabilen öğrencilerin tercihlerinden çıkardığımız sonuçlara göre, tercih konusunda birçok noktada adaylar zorluk yaşıyor. Bilgi eksikliğinden kaynaklı tercih hataları ile sık sık karşılaşıyoruz. Bu anlamda adaylara bazı uyarılarımız olacak:

 • Tercihlerinizle ilgili değişiklikleri 16 Temmuz 23:59’a kadar yapabilirsiniz. Tercih ekleme-çıkarma-silme işlemi yapmak mümkün. Ancak tercih yapmaktan vazgeçmek mümkün değil. Tercih yapmaktan vazgeçen adaylar, tercihlerini tek tercihe düşürüp, sırasının çok üstünde bir yer yazabilirler.
 • Önlisans (2 yıllık) programlarda bu sene büyük sürprizler yaşanabilir. Yapılan düzenlemeye göre bu yıl önlisans programlarının %60 kontenjanı sınavsız geçişe; %40 kontenjanı ise YGS puanına ayrıldı. Buna göre özellikle sağlık bölümleri için, sağlık meslek lisesi dışındaki liselerden mezun olanların avantajı arttı. Bu değişiklik ile beraber diğer önlisans programlarında da ciddi puan düşüşleri bekliyoruz.Bu nedenle önlisans tercihinde bulunacak adayların daha cesur davranmasını öneriyoruz.
 • Tercih listenizde ilk sırayı kazanmak başarı değildir. Tercihlerinizi yaparken, başarı sıranızın %30 önünden, %50 gerisine kadar yazmanızı öneriyoruz. Ancak yoğunluk %10’luk kısımdan yapılmalı. Buna göre ilk 3 sıranız “hayal tercih” dediğimiz kazanma ihtimalinizin neredeyse imkansız olduğu yerler olabilir. Son 3 tercih ise “tampon tercih” dediğimiz, kazanamama ihtimalinizin neredeyse olmadığı yerler olmalıdır.
 • Bir programı ilk sıraya yazmanız orayı kazanma ihtimalinizi arttırmaz. Sıranızın tuttuğu bir yer ise 30’uncu sıradaysa gelir, sıranız tutmuyorsa ilk tercihiniz de olsa gelmez. Bu nedenle vakıf tercih bursu ve Meb bursu hedefi olmayan adayların kazanma ihtimali kuvvetli olduğu programları ilk sıralara yazmalarını önermiyoruz.universite-tercihi-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler
 • Tercih listenizde bulunan her programı, geldiğinde kesinlikle giderim düşüncesiyle yazmalısınız. Açıkta kalmamak için mecburen, istemeye istemeye yazdığınız yerler varsa listenizden çıkarmanızı öneririm. Aksi takdirde seneye tekrar hazırlanmak istediğinizde OBP (Okul Puanı) yarıya düşecektir.
 • Özel koşulları iyi inceleyin. Tercih ettiğiniz programların özel koşulları tercih yaptıktan sonra ÖSYM’den aldığınız çıktıda yazmaktadır. Bu koşulları çok iyi incelemenizi tavsiye ederim. Sonrasında mağdur olmamak için size uymayan özel koşulları bulunan programları listenizden çıkarmanız gerekir.
 • Vakıf üniversitelerinin burs kesilme koşullarını inceleyin. Her ne kadar vakıflarda artık burs kesilme durumu eskisi kadar kolay olmasa da; hala not ortalaması isteyen bazı vakıflar var. Mağduriyet yaşamamanız adına hangi durumlarda bursunuzun kesilebileceğini özel koşulları inceleyerek öğrenebilirsiniz.
 • Ek puan başarı sıranızı, genel başarı sırasına çevirerek tercih yapmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Ek puan başarı sırası sadece o puan türünde ek puan hakkı olan öğrenciler arasındaki sıranızdır. Bu hakka sahip olan öğrenci sayısı seneden seneye değişkenlik gösterdiği için ek puan başarı sırası bize net bir veri sağlamamaktadır. Ek puanınızın genel başarı sıra karşılığını bularak daha doğru bir tercih yapabilirsiniz.
 • Liseden mezun olamayan adaylar mutlaka tercihte bulunsunlar. Getirilen düzenlemeye göre yazın yapılacak sınavlarda başarılı olup mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, üniversiteye kayıt yapabilecek.
 • Bazı önlisans programları iş olanakları açısından lisans programlarına göre daha avantajlıdır. “Ben 2 yıllık gitmem” yaklaşımı yerine tercihlerinizde daha rasyonel olmanızı tavsiye ederim.
 • Gitmek istediğiniz üniversiteyi mümkünse ziyaret edin. İlgili üniversitede okuyan öğrencilerle veya mezunlarla görüşerek birinci ağızdan bilgi alın.
 • Geçen sene olduğu gibi bu sene de ek yerleştirmede yeni program açılmayacak. Ek yerleştirmelerde bir programı tercih edebilmeniz için taban puanınızın ilk yerleştirmede oluşan taban puandan daha yüksek olması gerekiyor. Bu nedenle ilk yerleştirmede yerleşemediğiniz bir tercihinize ek yerleştirmede de yerleşemezsiniz.
 • Okul birincilerinin şansı bu sene daha yüksek. Bu sene ilk defa önlisans programlarına da okul birincisi kontenjanı eklendi. Ayrıca okul birinciliği kontenjanları; kontenjan artışına paralel olarak arttı. Bu nedenle okul birincilerinin tercih listelerinde cesur davranmalarını ama yine de tampon amacıyla kendi puanları civarından da yazmalarını öneririm.
 • Hukuk, Sınıf Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Programları, Hemşirelik yazacak adaylar tercihlerinde çok cesur olmamalı. Bu sene bu programlarda sıra yükselmesi yaşanabilir…
 • Mühendislikler, Sağlık Yönetimi, İİBF Programları ve Önlisans (2 Yıllık) yazacak öğrenciler tercihlerinde cesur olmalı. Bu sene bu programlarda düşüş bekliyorum…UniversiteTercihi-Yaparken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

17 yorumlar

 1. hocam merhaba tercihleri yaptikta meraklardayim birazcik vakif universitesi yazdim mf4 siralamam 232.012 istedigim boluk insaat muhendisligi gecen sene 231.775 ile kapamis sizce gelir mi 2013 de 83 bin 2014 de 103 bin gecen sene 231.775 e gerilemis ihtimal varmidir nolur cevap verir misiniz

 2. Hocam cok tskl. Tercih donemimizde hep yanimizdaydiniz.gece gunduz son surat sorularimizi cavasplandirdiniz.emeklerinizin karsiligini fazlasiyla alirsiniz ins.iyiki varsiniz! İyi bayramlar

 3. Hocam lütfen yardımcı olun herkez bişey diyo gelir diyenler gelmez diyenler var kafam allak bullak

 4. Okul öncesi ve çocuk gelişimi istiyorum ygs 5 ek puanlı sıralamam 38 bin.okul öncesi geçen yıl en son 31 binle kapatmış sizce nolur gelme ihtimali var mı?önceki yıllarda 4.700,6.0000 bin kayma olmuş aslında hocam sizce gelirmi her yeri yazdım lütfen cevap verin hocam boşa ümitlenmeyim

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Maalesef şansınız çok düşük kendinizi olumsuz duruma hazırlayın…

 5. Hocam tıbbi labaratuvar da dusmemi yoksa artismi bekliyorsunuz ? Kacbin oynar ortalama ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   2 yıllık bütün bölümlerde ygs puaninda düşme sınavsız geçişte yükselme olacak…

 6. Hocam tm3 sıralamam 60k.
  Doğu Akdeniz Üniversitesi psikoloji geçen sene 93k ile kapatmış gelme ihtimali yüksek midir ?
  Kolay gelsin 🙂

 7. Hocam lütfen bi cevap yazın tm3 8900 İstanbul ya da Hacettepe hukuk gelir mi

  • Hocam acil ceevapp verirmisinizzzzz
   ben uluslararasi kibris ucretli psikiloji okumak istiyorum gecej sene 349bin le ve 248 puanla kapatmis benim siralamam 335 bin puanim 260 gelme olasiligi bedir hocam lutfen ????cok tesekkur ederim.

   gelme ıhtımalı yuksekmı dusukmu hocam lütfen cevap verırmısınız ?????
   DAHA DEMINKI CEVABINIZDA HUKUK SANMIŞSINIZ GELMEZ DEDİNİZ HOCAM HUKUK DEĞİL PSİKOLOJİ ????????????????????????????

   • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

    Engin yanıtladım sorunu birkaç kere 🙂 biraz rahat ol lütfen gelme ihtimali yüksek…

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Normal öğretimler için büyük risk var. İö gelebilir…

 8. Bursa uludag universitesi iktisat fakultesi ikinci ogretimi 254binle kapatmis benim siralamam tm1de 245bin sizce gelir mi?