Anasayfa / EĞİTİM / ÜNİVERSİTE KAYITLARI BAŞLADI

ÜNİVERSİTE KAYITLARI BAŞLADI

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren, öğrencileri kayıt heyecanı sardı. 28 temmuzdan 05 ağustosa kadar internet üzerinden e-devlet sistemiyle üniversitelere kayıt yaptırılabiliyor.

E-Kayıt Nedir?

Geçtiğimiz yıl 32 devlet üniversitesi üzerinde pilot uygulaması yapılan e-kayıt sistemi, bu yıl bütün devlet üniversitelerini kapsayacak şekilde genişletildi. Buna göre isteyen öğrenciler kayıtlarını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. E-devlete giriş yapabilmek için ise Ptt şubelerinden e-devlet şifresi almak yeterli. Sistem ekranını açtıktan sonra, Yök bağlantısındaki e-kayıt linkini tıklamanız yeterli. Yök e-kayıt yolu ile hem zaman hem de ekonomik olarak tasarruf yapmayı amaçlıyor. Adaylar yol sıkıntısı yaşamadan ve herhangi bir masrafa girmeden kayıtlarını internet üzerinden yaptırabilecek. Uygulama vakıf üniversitelerini ve açıköğretim fakültelerini kazanan öğrenciler için geçerli değil. Vakıf üniversitelerine yerleşen öğrenciler kayıtlarını yapabilmek için kazandıkları üniversiteye sonuç belgelerinde yazan tarihlerde gitmek zorunda.

Yüz Yüze Kayıt Yapmak İsteyenler?

Öğrenciler internet üzerinden e-devlet yoluyla kayıt yapabildiği gibi, dilerse kazandıkları üniversiteye sonuç belgelerinde yazan tarihlerde giderek de kayıt yaptırabiliyor. Yüz yüze kayıt için üniversitelere gidecek öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için, üniversitelerinin internet sitelerinde duyurulan “kayıt için gerekli belgeler”i iyi okuması ve eksiksiz olarak kayda gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde, bazı üniversitelerde kayıt tarihi tek gün olduğu için, telafisi olmayan hatalar olabilir. Kayıt evraklarını eksik getiren ve kayıt yaptıramayanlar kayıt hakkından vazgeçmiş sayılırlar.

E-kayıt yapan öğrenciler ise kayıt tarihlerinde üniversiteye gitmek zorunda değil, aynı şekilde yüz yüze kayıt yaptıracak öğrenciler de e-kayıt yaptırmayacak.

Örnek olması açısından Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kayıt için istediği belgeleri aşağıda görebilirsiniz:

Dikkat: Her üniversitenin kayıt için istediği evraklar farklı olabilir.

KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER 

1- Lise Diploması ya da yeni tarihli “Mezuniyet belgesi” (Başarı belgesi mezuniyet  belgesi yerine geçmez.) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleşti-rilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge.(METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.) 

2- Yeni çekilmiş 4.5 x 6 cm. ebadında 12 (on iki) adet fotoğraf. 

3- Sağlık raporu alması gereken Bölüm/Programlar; a) Torbalı MYO Sondaj Teknolojisi Programı, Sağlık Hizmetleri MYO İlk ve Acil Yardım ve Odyometri Programları ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nu kazanan adaylar, 2015 Yükseköğretim Program-ları ve Kontenjanları Kılavuzundaki koşulları sağlamak şartıyla tam teşekküllü resmi bir hastaneden veya Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinden ala-bileceklerdir. b) Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (UOLP-Maine Maritime A), Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (UOLP-Maine Maritime A) Bölümlerini kazanan adayların normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlü-ğü’nden “GEMİADAMI SAĞLIK YOKLAMA BELGESİ” almış olmak. Adayın almış olduğu “GEMİADAMI OLUR” ibaresi taşıyan sağlık raporunu yapılacak olan mülakat ve beden eğitimi sına-vından önce sınav komisyonuna ibraz etmesi gerekir. 

4- Öğrenim ücretinin (İkinci Öğretim Programlarına yerleşen adaylar) yatırıldığına  ilişkin banka dekontu. 

5- ÖSYS Sonuç Belgesi

25692528

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

12 yorumlar

 1. hocam ben celal bayarı kazandım, ama uşak’a gitmek istiyorum, celal bayar sıralama olarak uşaktan yüksek. geçemez miyim

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   İlk dönem sonunda yatay geçiş yolu ile geçiş yapabilirsiniz…

   • ilk dönem derken? yarıyılda mı yoksa birinci sınıfın bitiminde mi? bir de yatay geçiş koşulları vs varmış. tam olarak nasıl oluyor yatay geçiş?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Yarıyılda. Yök yatay geçiş esasları yazın çıkar.

    • Peki celal bayardn daha yuksek bi yere dokuz eylul-ege arada 14bin falan var, oraya gecebilir miyim?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Hayır puanınız tutmayan yere sadece not ortalaması ile ve en erken 2.sınıf başında geçebilirsiniz…

 2. Hocam yurt basvuları ne zamn başlıyor

 3. benim alttan bir dersim var kayıtta nasıl bir yol izlemem gerekiyor acil cevap

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Anlamadım lise mezunu değil misin? Eğer öyleyse size özel sınav açıldı. O sınavı geçmen gerekiyor. Ekayit yaptirdiysan sorun yok…

 4. Zeynep gül kırık

  Hocam ben de e devletten kayıt yaptım okula belge götürmeye gerek var mı acil cevap verin lütfen şimdiden teşekkürler

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Gerek yok eğitimin başladığı hafta götüreceksin evrakları okula…