Anasayfa / ANALİZ / ÜNİVERSİTELERİN KURULUŞ YILLARI VE GEÇEN SENEKİ ÖĞRENCİ SAYILARI

ÜNİVERSİTELERİN KURULUŞ YILLARI VE GEÇEN SENEKİ ÖĞRENCİ SAYILARI

Merhaba ilgili takipçilerimiz 🙂  tercih dönemi her türlü verinin ve yorumun kıymetli olabildiği bir dönem malum.  Size faydalı olacağını düşündüğümüz ve seçeneklerinizi daha detaylı değerlendirme şansı vermesini beklediğimiz bu çalışmamız ile hem üniversitelerimizin kuruluş yıllarını hem de resmi verilere göre toplam öğrenci sayılarını bir arada görmenize yardımcı olabilmeyi umuyoruz..

kuruluş yıllarının bazısında opsiyonlar var; burada açıklanan bir durum var demek, ya tarihi kuruluş ve modern kuruluş gibi, ya açılma ile öğrenci alma gibi, ya da çok daha öncelerden fakülte iken üniversite olma gibi vs.

Öğrenci sayıları Yök tarafından açıklanan resmi verilerden alınmıştır.. Açık öğretim ve uzaktan öğretim sayıları dahil edilmezken normal ve varsa ikinci öğretim sayıları baz alınmıştır.. Sadece lisans değil tüm aşamalar dikkate alınmıştır.. VE BU SENE İLAN EDİLEN KONTENJANLAR DAHİL DEĞİLDİR ! Daha detaylı veriler Yök’ün resmi sitesinde mevcuttur ve talep olursa daha detaylı bir çalışma da yapabiliriz.

Listemizde vakıf/devlet ayrımına göre, kuruluş yıllarına göre, öğrenci sayılarına göre, illere göre sıralama-filtreleme yapabilirsiniz

Listeye göre; öğrenci sayısı 50 binin üstünde 23 üniversitemiz vardır ve bunların tamamı da 1992 veya öncesinde kurulan üniversitelerdir.. Bu seneki bölünmelerden sonra üniversitelerin pozisyonları değişecektir.

Yine listeye göre geçen sene itibariyle öğrenci sayısı 200 ile 5000 arasında olan 33 üniversitemiz bulunmaktadır.. Galatasaray üniversitesi hariç hepsi de 2005-2006 sonrası kurulan üniversitelerimizdir.

Listede; resmi olarak onay aldığı için Yök’ün veri tabanında bulunan ancak henüz öğrenci almayan üniversiteler de yer almaktadır ve kuruluş yıllarına yer verilmemiştir.

bu liste tek başına asla fikir veremez ! Diğer istatistikler-değerlendirmeler-sayılar ve bilgiler ile birleştirilmelidir !!!

EXCEL FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ…

PDF FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yeni yazılarımızda görüşmek ümidiyle..

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir