Anasayfa / EĞİTİM / YGS BARAJI YÜKSELDİ

YGS BARAJI YÜKSELDİ

YGS BARAJI YÜKSELDİ

YGS BARAJI ÖNLİSANS-AÇIKÖĞRETİM ve ÖZEL YETENEK İÇİN 150’YE YÜKSELDİ

YÖK 140 olan önlisans, açıköğretim önlisans ve açıköğretim lisans, özel yetenek baraj puanını 150’ye yükseltti. Buna göre 2 yıllık bir programa yerleşmek isteyen, açıköğretim bir program hedefi olan ve özel yetenek yoluyla yerleşmek isteyen adayların tercih yapabilmesi için 150 ham puan alması gerekiyor.

Buna göre geçtiğimiz yıl barajı geçmek için adayların 16 soru yapması gerekirken; artık 20 net yapması gerekecek. 2016 YGS verileri 2015 YGS verileri ile benzer olursa bu değişiklik nedeniyle 100-150 bin adayın daha baraja takılması bekleniyor.

LİSANS (4 YILLIK) BARAJINDA DEĞİŞİKLİK YOK

YÖK 180 olan LYS ve Lisans (4 yıllık) barajında ise herhangi bir değişikliğe gitmedi. Buna göre LYS’lere katılmak isteyen adayların, YGS’de en az 180 ham puan alması gerekiyor.

YÖK’ÜN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

24.12.2015 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında önlisans, açıköğretim önlisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan, Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150 puana çıkartılması kararlaştırılmıştır.

Bilindiği üzere, lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak yüzde 20 başarıya tekabül eden 180 baraj puanı, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için 10’luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulanmaktadır

Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması başarı beklentisinin %10’dan %12.5’e çıkması, yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımaktadır.

Bilindiği üzere Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanlar yükseltilirken, bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır.
Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırmıştır.
Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır.
Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun içinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz.

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …