Anasayfa / EĞİTİM / YGS LYS İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN BAZI SORULAR ve YANITLARI

YGS LYS İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN BAZI SORULAR ve YANITLARI

1- ÖSYM yerleştirme puanında her öğrencide YGS’nin %40, LYS’nin %60’ını baz alarak mı hesaplar?

Hayır, bununla ilgili ayrıntılı bir analiz yaptık. Üstü de olabilir altı da; ancak ortalama %40-%60

 

2- Önü açık diye nitelendirebileceğimiz (önlisans, lisans) bölüm ne tavsiye edersiniz?
Bu sorunun cevabı çok uzun ama çok dile getirilmeyen bölümler yazayım: Önlisans: (Sağlık dışında) Sosyal güvenlik,sosyal hizmet,insan kaynakları yönetimi, aşçılık, at yetiştiriciliği, sivil savunma ve itfaiyecilik, tapu ve kadastro, özel güvenlik vs. Lisans: Raylı sistemler mühendisliği, odyoloji, dil ve konuşma terapisi, özel eğitim öğretmenliği v.s. 
3- Öğretmen liseleri bu yıl ekpuan vermeyecek mi? Geçmiş yıllardan mezun olmuş olanlar bu haktan faydalanamayacak mı?

Ek puan kesin olarak kalktı, mezunlar için veya bir değişiklik olur mu diye ocaktaki kılavuzu beklemek zorundayız.

 

4- Kimsenin yapamadığı soruyu yapmam standart sapmanın etkisi ile beni binlerce kişinin önüne mi geçiriyor gerçekten?
Hayır, bir testteki her sorunun değeri eşittir. Yani örneğin Ygs Türkçe 40 sorunun her birinin değeri aynıdır. Ancak test genel olarak zor olursa, testin genel olarak katkısı artar. Örneğin geçen yıl Ygs Türkçe zordu. Türkiye ortalaması düşük geldi ve katkı oranı arttı…
5- Bu yıl iki yıllık tercih yaptığımda OBP’ım yarıyarıya düşer mi?
Tercih yaptığınızda değil; kazandığınızda düşer. Kazandığınızda puanın düşmemesinin tek yolu ise sınavsız geçişle yerleşmektir…
6- Başka bir bölümü okurken ya da o bölümü dondurup (Örn kamu yönetimi), üniversite sınavına girip başka bir bölümü okuyabilir miyim?
Hayır, aynı anda iki lisans veya iki önlisans okuyamazsınız(açıköğretim hariç). Kazandığınızda diğerinden kaydınızı silmeniz gerekir.

 

7- Okul birinciliğinin  yerleştirme puanına en fazla etkisi ne kadar olur? (Dershane hocam okul puanınla birlikte 60+30= 90 puan katkısı olur dedi.)
Hayır, 3 yıl önce yapılan değişiklikle beraber artık okul birincileri tam puan alamıyor. Diploma notuna göre aldığı OBP değişiyor. Kısa yoldan hesaplamak için, diploma notunuzu 0,6 ile çarpabilirsiniz…
8- YGS ile alan lisans programları ile LYS ile alan lisans programları arasında bir fark mı? Diplomada bir farklılık var mı? (Örn. Fizyoteapistlik hem YGS’den hem de LYS’den alıyor.)

Hayır, hiçbir fark yok. Eğitimin niteliği biraz değişebilir ancak diplomanın işlerliği aynı…

9- Öğrenim kredisi nedir,  herkese çıkar mı? Geri ödemeye ne zaman başlanıyor? Kendi maddi durumumu düşük gösterirsem bana da başbakanlık bursu çıkar mı?
Öğrenim kredisi burs çıkmayan herkese çıkıyor. Geri ödeme mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor, ancak sigortalı bir işe giremediğiniz her yıl için erteleme hakkınız var. Gelirinizi az gösterirseniz burs alamazsınız, alsanız da yalan beyanda bulunduğunuz anlaşılır ve bursunuz kesilir. Aldıklarınızı faiziyle ödersiniz…

 

10- Vakıf üniversitelerinin ücretleri genel olarak ne kadar? %25 burslu derken ne kast ediliyor?
Vakıf ücretleri çok değişken 8-60 bin arası diyebilirim. Önlisanslar biraz daha ucuz, lisanslar biraz daha pahalı. Tıp-Ftr-Pdr gibi popüler bölümler daha pahalıyken, talep az olanlar daha ucuz. 20 bin lira olan bir vakıf üniversitesini %25 burslu kazanırsanız 15 bin ödersiniz…
11- Tam burslu kazandığım bir bölümde ilk yılında alttan dersim kaldığında bursum kesiliyormuş arkadaşlarım öyle söylüyor. Doğruluk payı var mı?
Burs kesilme şartları her vakıf üniversitesinde farklı. Bir çok üniversite 2,00 ortalama istiyor. Bir çoğu ise öğrenim süresini uzatmama şartı koyuyor. Bazıları ise hiçbir şartta burs kesmiyor. Ancak genel olarak bundan 10-15 yıl önceye göre burs kesilme riski çok daha az. ..
12- Yurtdışında üniversite okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?Yurtdışı çok geniş bir konu. Bir cümleye sığmaz. Ancak ben doğru ülke-üniversite seçildiği takdirde gidilmesini öneririm.

13- Okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum. Matematik çalışmam şart mı?
Okul öncesi öğretmenliği Ygs-5 puanı ile alıyor. Bu puan türünde en değerli dersler Türkçe ve Matematik. Ancak Sosyal ve Fen testlerinin de etkisi var. Hiç matematik yapmadan kazanmak zor ancak Türkçe ve Sosyal netleri çok yüksek olursa, çok düşük matematik netiyle de kazanılabilir…
14- Memurluk sınavına da girmek istiyorum. YGS’ye girmem o sınava girmemi engeller mi?
Hayır herhangi bir engel teşkil etmez.
15- Polislik için YGS şartı artık aranmıyormuş. Doğru mudur?
Ygs şartı aranıyor. Geçen sene baraj 270’ti.
16- Kara harp okuluna girmek için YGS’den en az kaç puan almam lazım?

Bu puan her sene değişiyor. Ancak 300 olarak hedef koymanız doğru olur diyebilirim…

17- Diyelim ki bu yıl çalışmama rağmen istediğim bölüme yetecek puanı alamadım. Önümüzdeki yıl en fazla kaç puan artırabilirim. (20-30-40 puan vs.)

Bu aldığınız puan ve çalışma temponuza göre değişir. 100 puan da artırabilirsiniz, daha düşük puan da alabilirsiniz…
18- BESYO’ya girmek için YGS’den ne kadar yüksek puan alırsam o kadar avantajlı mı olurum. Duyduğuma göre geçen yıl BESYO yetenek sınavlarına giren arkadaşlarla birlikte 300 puan üstü alan birçok öğrenci katılmış. Ve onlar oldukça avantajlı durumdalarmış.

Ygs puanı değerlendirmede tabi ki önemli. Ne kadar yüksek olursa o kadar avantajlı olursunuz. Ancak mülakatlarda çok başarısız olursanız Ygs ne kadar yüksek olursa olsun kazanamayabilirsiniz…
19- Üniversite tercih kılavuzunu incelerken  MTOK diye bir şey okudum. Açılımı nedir? Ben bir düz lise mezunu olarak bu bölümleri yazabilir miyim?

Mtok meslek liselilere özel üniversite kontenjanıdır. Düz liseliler başvuramaz.

20- Yanında puanı yazmayan bölümler ne anlam ifade ediyor? Sizce o bölümlere puanım yetmediği halde yerleşebilir miyim?

Puan yazmayan bölüm eğer kılavuza bakıyorsanız, puanı oluşmayan yani barajı geçenlerin kazandığı bir bölümdür. Bunun sebebi ise o bölümün kontenjanını dolduramamasıdır.

21- Kolumda dövme var. Yüzünde ya da vücudunun herhangi bir yerinde yara olanları astsubaylığa almıyorlarmış. Beni de almazlar yoksa? Bu durum engel oluşturur mu?
Bu sağlık kurulunun kararı. Ancak kalıcı dövme ise sorun olabilir. Yüz haricinde bulunan basit iz-yaralanmalar çok önemli değil…
22- Önlisans programı olarak İşletme ile lisans programı olarak işletme mezunu KPSS’ye girdiğinde aynı yerde memur olarak çalışabiliyormuş. Maaşları da aynı imiş.  İki yıllığı okumak daha mantıklı değil mi?
Lisans mezunu iseniz az da olsa maaşınız farklı olur.Ayrıca lisans mezunlarının atanma sayısı önlisansa göre çok daha fazla. Yine lisans mezunu olarak özel sektörde şansınız daha yüksek…
23- İki yıllığı açıköğretimle dört yıllığa tamamlamak, iş imkanını artır mı? Önlisans mezunlarına açıktan tamamlama hakkı YGS’ye girmeden verilen bir hak mıdır?
Tabi ki arttırır. Evet bu hak doğrudan geçiş sağlar. Herhangi bir sınava girmenize gerek kalmaz…
24- Tercih listesini nasıl oluşturmalıyım? Her zaman düşük puanın altına yazdığım yüksek puanlı bölüm ölü tercih mi olur?
Her zaman ölü tercih olmaz. Çünkü baz aldığımız veriler bir önceki sene verileridir. Tercih listesinde ilk 10 sıraya puanınızın üzerindeki, sonraki 10 sıraya puanınız civarındaki, son 10 sıraya ise puanınızın altındaki yerleri yazmanızı öneririm. Ayrıca İlk 5 hayal tercih dediğimiz çok yüksek yerler, son 5 de tampon tercih dediğimiz puanınızın çok altındaki yerler olabilir…
25- Öğretmenliğin önü kapalı mı? Artık tercihlerimizde bu bölüme yer vermemeli miyiz?
Öğretmenlikte her branş için atanma şansı farklı. Ben öğretmenlik kazanabilecek bir öğrencinin daha güzel bir alternatifi yoksa öğretmenlik yazmasını öneririm. Öğretmenlik KPSS atanma puanlarına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.gelecekrehberim.com/genel/ogretmenler-kac-kpss-puaniyla-atandi.html

26- Haftada kaç saat ders çalışmalıyım? İdeal ders saati çalışma süresi var mıdır? (Haftada 35-42 saat gibi vs.)

Bu her öğrenciye göre değişir. İdeal olan hedef konu-soru belirlemek olabilir. Örneğin haftalık her dersten 2’şer konu ve toplamda 2000 soru hedefi koyulabilir. Tabi bu hedeflerin ayrıntılı olarak yazılması gerekir…

27- Okul öncesi öğretmenliği mezunları liselerde görev yapabilir mi, çocuk gelişimi öğretmenleri aralarındaki fark nedir?

Talim terbiyenin çizelgesine göre, şu dersleri verebiliyor okul öncesi öğretmenleri:
-Okul Öncesi Eğitimi
-Özel Eğitim Okul ve Sınıflarında Okul Öncesi
Eğitimi
Dolayısıyla liselerde kadrosu yok. Ancak bazen kız meslek liseleri bünyesinde uygulama anasınıfları açılıyor, orada kadro alabilir. Bir de ihtiyaç durumunda kadrolu değil, görevlendirme olarak kız meslek liselerinde çocuk gelişimi derslerine girebilir.

28- Eğitim fakültelerindeki ikinci öğretimlerin kalkması puanları düşürüp, talepleri artırır mı?

Konuyla ilgili değerlendirmemi toplu olarak ekleyeyim buraya:

 • Kapatılacak ikinci öğretim kontenjanları çok yüksek olmasa da, eğitim fakültelerinin puanları bu düzenleme ile yükselecektir.
 • Formasyona sınırlama getirilmesi nedeni ile Fen-Edebiyat fakültelerindeki programların puanlarında düşme gerçekleşecektir.
 • 2012’de yapılan düzenleme sonrası Pdr-Okul Öncesi için ikinci öğretim programlarında çok büyük bir artış yaşanmıştı. Şu anki düzenleme ile de ikinci öğretim programları kapatılan üniversiteler, eğitim fakültelerinde bulunmayan öğretmenlik programları açma yoluna gidecektir.
 • Öğretmenlik atama KPSS puanlarında bir düşüş olmayacaktır. Düzenleme bu çapta bir düzenleme değildir. Ayrıca kontenjanlar daha fazla düşürülmüş olsaydı bile, öğretmen atama puanlarında bunun etkisini biz en erken 4 yıl sonra mezun verildiğinde görebilecektik.
 • Tahmin edildiği gibi ikinci öğretimlerin kapatılması dışında, diğer kontenjanlarda da kısıtlamaya gidilirse, hem YGS-LYS puanları yükselecek, hem de önümüzdeki yıllar için KPSS öğretmen atama puanları düşebilecektir.
 • Konuyla ilgili daha sağlıklı yorum yapabilmemiz için 2016 Temmuz’da yayınlanacak Tercih Kılavuzu’nda Eğitim Fakültelerinin kontenjanın ne olduğunu görmemiz gerekiyor. 2015 Yılında Eğitim Fakültelerinin toplam kontanjanı ise 49.087 olmuştu. (Fen-Edebiyat bölümleri-İlahiyat Fakülteleri bu sayıya dahil değildir.)
 • Düzenleme yerinde, gerekli, geç kalmış ve genişletilmesi gereken bir düzenlemedir.

https://www.gelecekrehberim.com/genel/egitim-fakulteleri-ikinci-ogretim-programlari-kaldirildi.html

29- Pedagojik formasyonlara kısıtlama getirilmesi fen-edebiyat puanlarını düşürür mü?
Evet kesinlikle düşürür. Zaten çok yüksek değildi puanlar, biraz daha düşecek…

30- Adaletten dgs’yi kullanarak hukuk fakültesine geçilebiliyor mu? Bunda şansım yüzde kaçtır?
Evet geçilebiliyor ve YGS-LYS ile geçişten biraz daha kolay denilebilir. Yüzde olarak başvuran kişi sayısı ile kontenjanı ilişkilendirebiliriz, ancak rakamlar her yıl değişiyor. Örneğin en son DGS yerleştirmelerinde 306 puanla aldı Hukuk

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

30 yorumlar

 1. Merhaba bu yıl lys puanları ve başarı sıralamaları pek beklediğimiz gibi gelmedi açıkçası. Bu yüzden türkiyede istediğim bölümde tutmuyor. Yurtdışında yök denkliği olan bir üniversitede istediğim bölümü okuyabiir miyim? yoksa orası içinde ygs lys etki ediyor mu?

 2. Hocam tm 1 de 235 puanla 510bin sıralamadayım isletme gelirmi?? Ve başarı sıralamalarinda ne kadarlık bi kayma olur çünku dusundüğum universitenin bu bolumunun son iki yıllıni karsılastirdığimda arasındaki başari sıralama farki 50 bin kadar var yine boyle bir durum olur mu

 3. Hocam Tm 1 de 235 puan ve 510bin sıralamayla işletme gelir mi ? ve gecen seneye göre başarı sıralamasında kayma olur mu çünku düsündügum universitenin bu bolümünde yıllar arasında cok farklılık var gerileme açısindan

 4. lys puanım düşük diyelim ücretli olarak yinede hukuk okuyabilir miyim ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Ne kadar düşük olduğuna bağlı, ilk 150 bindeyseniz şansınız var…

 5. yeni eğitim sistemiyle ilgili okulöncesisinin 3 yıl zorunlu olup özel sektöre geçilmesiyle ilgili pek çok yerde haber çıktı.2017 de okulöncesi öğretmenliğinin devletten kaldırılıp erken çocukluk okulu adı altında okulöncesinin özel sektöre bırakılacağı söyleniyor.Bu şartlar altında okulöncesi eğitimcileri devlette çalışan öğretmenlerle aynı haklara sahip olabilir mi ?Bu yeni sistem okulöncesi bölümünü nereye doğru sürükler

 6. kafası karışık öğrenci :(

  uluslararası ilişkiler bölümü iyi bir üniversitede okunursa gelecekteki meslek durumu maaşı ve çalışma koşulları sizce nasıl olur ? Odtü’nün kıbrıs kampüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? ülkemizde iş alanında odtü’nün ankara kampüsünden mezun olanlar kıbrıs kampüsünden mezun olanlarla aynı değeri görür mü ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bence gereksiz sayıda mezun veriyor, iibf’deki diğer programlar daha mantıklı olabilir, Kıbrıs ile Ankara kesinlikle bir tutulmaz…

 7. okul öncesi öğretmenliğinin gelecekteki durumuyla ilgili düsünceleriniz nedir

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Okul öncesi ve çocuk gelişimi gibi, ilkokul öncesine hitap eden mesleklerin, bayanların çalışma oranının giderek arttığı ülkemizde her zaman istihdam alanının olacağını düşünüyorum ki yakın zamanda ana okulu zorunlu eğitim kapsamına alınabilir. (alınmalı)

 8. Benim Ygs 5 im okul puanımla birlikte 320 oluyor sıralamam ise 479 binlerdeyim okul öncesine 15 20 puan açıgım var dogu haric heryeri yazacagım gelme olasılığı düşük mu yuksek mi acaba ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   320’ye okul öncesi imkansız, puanlara değil sıralara bakın…

 9. Hocam benim fende 60 net matematikte de 50 netim var toplam. Okul puanı 54 puan katıcak bana. YGS de 24 binlerdeyim YGS puanım 425.
  tıp fakültesi istiyorum mümkün müdür? Sıralama nasıl olur sizce?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Fende hangi testten kaç net olduğu önemli, umarım biyoloji daha iyidir. Tabi matematik de geometriden daha önemli…

 10. diyelimki okul puanım 65 -70 ama ygs lys oratalamasında 480-490 aldım veya ygs lys ortalamasında ilk bindeyim okul puanım beni geriye atarmı geriye atarsa yaklaşık kaç bin gerilerim?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Tabi ki geriye atar hem de ciddi oranda, örneğin 1.000’inci iseniz YGS-2’de ve diploma notu 65 ise, yerleştirme sıranız yaklaşık 4.500 olur…

   • peki ya okul puanımız 70 75 arasında ve Türkiye genelinde ilk 100de isek ne kadar bir gerileme söz konusu olur ?

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Ygs-2 için 75 olarak hesapladım, 500 civarına geriler…

    • mf-4 için hesaplarmısınız aynı şekilde

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

     Bu tip hesaplamaları puanza-parlakbirgeleck gibi sitelerden kendiniz de yapabilirsiniz arkadaşlar…

 11. Universite tercihlerimde kendi puanimdan yuksek ogrenci alan universiteleri tercih ettigimde kazanma olasiligim var mi (ornegin: benim puanim 300 universitenin taban puani 340)

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bu programa göre değişebilir, ancak bu kadar fark bu sene olmayabilir, sıralamaya bakmak daha mantıklı olur…

 12. Lys den aşçılığa gidebilirmiyim tercih edebilirmiyim ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Aşçılık önlisans programı YGS ile gidiliyor…

 13. Kolumda pusula dövmesi var ygs ye girmemde sorun olur mu

 14. acaba ygs 4 ten alan iki yıllık bölümler hangileridir

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Bununla ilgili sitemizde bir çalışmamızı birkaç günde sunacağız, lütfen takip edin…

 15. 2016 ygs ile ilgili açık uçlu soru sorulacağı ile ilgili söylentiler var. henüz ösym de böyle bir resmi açıklama görmedim. ancak sizin bu konudaki bilginizi alabilir miyim? teşekkürler

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Sizin de dediğiniz gibi, bu konuda bir kesinlik yok. Ösym bunun pilot uygulamasını yaptı ancak arkası gelmedi. Böyle bir uygulama bekleniyor, ancak bu sene değil. Bu konuda bir düzenlemeye gidilirse en azından 1 sene önce haberiniz olur, endişe etmeyin…