Anasayfa / ANALİZ / YGS SÜRECİNDE AKLA TAKILANLAR

YGS SÜRECİNDE AKLA TAKILANLAR

AKLIMIZA TAKILAN BAZI SORULARIN CEVAPLARI

1) Ham puan : OBP (Okul puanı) eklenmemiş olan puan demektir. YGS ‘den hemen sonra OBP (okul puanı) eklenmemiş şekilde açıklanan puan demektir.

Yerleştirme Puanı: OBP (Okul puanı) eklenmiş puan demektir.Temmuz ayında herkesin OBP(okul puanı) eklenince açıklanacak olan puandır.

2 ) Bu ham puan ve yerleştirme puanlarının yanlarında sıralamalar yazacak. Bu sıralamalar sınavda kaçıncı olduğunuzu gösterecek.

3) Sizler üniversitelere ham puanlarınızla değil de Temmuz ayında LYS sonuçları açıklandığı zaman yani OBP (okul puanımız) ekleneceği zaman oluşacak yerleştirme puanınız ile tercih yapacak ve yerleşeceksiniz.

4 ) LYS’ye girmeyecek olanların OBP (okul puanları) ekli olan puanları yani yerleştirme puanları da Temmuz ayında açıklanacaktır.Yani herkesin OBP (okul puanı) ekli puanı LYS’lerden sonra Temmuz ayında açıklanacak.

5) OBP (okul puanımız) eklenmemiş; yani ham puanlar ve sıralamalar önemli değil. Size OBP (okul puanı) eklendiği zaman ki oluşan puana ve sıralamalara bakınız. O sıralama sizin gerçek sıralamanızdır.Tercihleri ona göre yapacaksınız.

6 ) OBP (okul puanı) barajı geçen tüm YGS türlerine de LYS türlerine de eklenecek.YGS sonuçlarında hemen değil de Temmuz ayında eklenmesinin nedeni ise: Mart ayında 1 milyon civarında adayın henüz liseden mezun olamaması, dolayısıyla diploma notlarının belli olmamasıdır. Çünkü OBP (okul puanı) diplomaya bakılıp hesaplanır.O tarihte ise henüz mezun olmadıklarından elde kesin bir diploma notu olmayınca kesin bir OBP (okul puanı) eklenmiyor ve bu yüzden YGS sonuçları açıklanınca değilde mecburen LYS açıklanınca Temmuz ayında, herkesin diploma puanı belli olunca ekleniyor.

7) YGS’nin tek bir sınav olduğunu ve YGS 1-2-3-4-5-6 diye 6 türe ayrıldığını ve bunların hepsinin hesaplanmasının farklı olduğunu anlatmıştım.

İşte bu YGS türlerinin herhangi bir türünde HAM puan olarak 180 puan aldıysanız eğer, tüm LYS’lere katılabilme hakkına sahipsiniz. Yani LYS’de Sayısal – Sözel- Eşit Ağırlık – Dil sınavlarından dilediğinize katılabilirsiniz. Ancak katıldığınız LYS’lerde de ham 180 yapmanız gerekiyor.Ham 180 olmazsa LYS’den de tercih verme hakkınız yoktur. Mesela TM 1 = 170 puan TM 2 = 175 puan TM 3 = 185 geldi diyelim. Siz TM 1 ve TM 2 den tercih veremezsiniz ama TM 3 den verebilirsiniz.

8 ) Eğer hiç bir YGS puanı ham puanda, yani OBP (okul puanı) eklenmeden 180 olmadıysa LYS ‘ye katılamazsınız. Ancak YGS ‘de ham puanda 150’yi geçen türlerden 2 senelik örgün öğretimler ile 2 ve 4 senelik açık öğretim bölümlerine tercih hakkınız olur. Gelir ya da gelmez o kesin değildir.

9) Önceden Açık Öğretim Fakültelerinde kontenjan yoktu ve kazanınca seneye OBP (okul puanı) kırılmazdı; ama artık kontenjan geldi ve Açıköğretimden herhangi bölüm kazananlar seneye sınava girerse OBP (okul puanımızın) yarısı kesilir. Ayrıca sınavsız geçiş ile kazanırsak seneye kesilmez. Özetle: sınavsız geçiş hariç kazanınca okul puanımızın yarısı seneye kesilir.

10) YGS puanının toplam puana etkisi vardır. Bu etki yaptığınız netlere göre değişmekle birlikte ortalama %40’tır.

11) Ama LYS puanı YGS puanını asla etkilemez.

12 ) TM 1*2*3    TS 1*2    MF 1*2*3*4
Bunlar yine aynı türler .Sadece puanlamarı farklı.
Yani herhangi bir TM türü için LYS 1*3 e
Herhangi bir TS türü içi. LYS 3*4 e
Herhangi bir MF türü için LYS 1*2 ye katılacaksiniz.

Ayrıca alanınız hariç diğer türlere katılırsanız ve de eksi nete de duşseniz 80 100 net de yapsanız size ne olumlu ne olumsuz ,hiçbir etkisi yoktur. Alanınızı etkilemez. LYS ‘de sizi sadece alanınızdaki dersler etkiler. Örneğin TM 1-2-3 puanlarını LYS-2-4-5 sınavları asla etkilemez.

13 ) Üniversite taban puanları ,sıralamaları ne zaman belli olur deniliyor. Öğrenciler tercih yapar ve kazandıktan sonra ÖSYM tarafından açıklanır. Yani üniversite kafasına gore bir puan ve sıralama belirlemez. Şu puanı almak zorundasın, şu sıralamadan olmak zorundasın demez. Biz öğrenciler tercih yaparız. Tercih yapanlardan en yüksek sıralamada olanlar kazanır. ÖSYM de bu kazananların en yüksek ve en düşük sıralamasını, puanını açıklar.Yani üniversite ya da Ösym belirlemez, sadece sizin tercihlerinizle oluşan sonucu Ösym açıklar.

Hangi sıralamada hangi puanda olursak olalım ,barajı geçtiğimiz takdirde istediğimiz yeri yazabiliriz. Yani diyelim taban puanı 300; biz 280 aldık yazma hakkımız yok demek değildir. 20 puan aşağı yazsak da gelmez demek değildir bu. Ya da 100 binle kapatan yeri 120 binle yazma hakkımız yok, yazsak bile gelmez diye bir durum asla ve asla söz konusu değildir. Bu yerleşme olayı tamamen bizden öndeki öğrencilerin tercih edip etmemelerine bağlıdır.20 bin ya da 30 puan geride olsak dahi açılan kontenjanın tamamına bizden yüksek alanlar yazmazsa yerleşiriz.Yani asla bu yanlış düşünceye düşmeyiniz.

Hazırlayan : Hamza Polat

Umarım aklınızdaki sorulara cevap bulabilmişsinizdir.

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

10 yorumlar

 1. hocam türkçe28.25 sosal29.25 mat4 net ygs4 sıralaması kaç gelir

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Puanza 2014 verilerine bakın +-%10 değişir diye tahmin ediyorum…

 2. Şükrü Demirci

  Ygs de herhangi bir testen 1doğrumuz bile olmasa barajı geçemex miyiz?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Hayır 2 test yeterli, 4 testten doğrunuz olmak zorunda değil…

 3. Sadettin çelik

  Merhaba, sınav giriş belgesinde ve kimlikte saçlar kısa(tam kısa da değil ) şimdi ise uzun bi sorun çıkar mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Tanınacağınız bir fotoğrafsa sorun olmaz, ancak yine de bu durum sizi strese sokacaksa yarım saatte değiştirebilirsiniz…

 4. Rümeysa Şimşek

  Merhaba 🙂 Ben ygs denemelerimden 60 -70 net arası yapıyorum bazen 80e yaklaşıyorum o değişiyor. Ben nevşehirde meslek yüksekokulu hemşirelik dört yıllık bölüm istiyorum okuldan 40puan veriliyor. Kazanabilir miyim bu mümkün mü? 🙁

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   60-70 neti hangi derslerden yaptığınız önemli. Ayrıca maalesef artık net hesaplaması yapmıyorum…

 5. hocam ygs fen 6-7-8i kapsıyor mu yani bu sınafları hakim olunsa tahmini kaç net bırakılır ?

  • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

   Ortaokul müfredatını çok iyi bilmiyorum ancak YGS ağırlıklı olarak 9’dan biraz da 10’dan gelir…