Anasayfa / ANALİZ / YKS UYARILARI-ÖZEL YETENEK BAŞARI SIRASI(E.KAVAS)

YKS UYARILARI-ÖZEL YETENEK BAŞARI SIRASI(E.KAVAS)

     Dr. Erkan KAVAS’ ın Milliyet Blog’ta yayınlanan yazısında yeni sistem ile ilgili yapılan açıklamalardan yola çıkılarak bazı tespit  ve uyarılarda bulunulmaktadır.  İlgi çekici parçalar ve başlıklar halinde sizlerle paylaşıyoruz…

1-YÖK Eğitim Öğretim Daire Başkanlığı 10.05.2017 tarih 33096 sayılı “Başarı sırası” konulu üniversite rektörlüklerine gönderdiği yazıda özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için YGS puan türlerinden herhangi birinde 240 bininci başarı sırasına sahip olma şartının uygulamasının 2018 ÖSYS den itibaren uygulanacağı belirtilmiştir.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunda alınan ve LYS sırasını YGS ile bir tutan bu karar YGS-LYS arasındaki farkı bilmemenin ürünüdür. Bugünlerde YGS-LYS yerini TYT-AYT almıştır. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için TYT 240 bin başarı sırası şartının devam etmesi özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere kaynak teşkil eden Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi mezunlarının büyük çoğunluğunun bu sınavlara başvuramaması anlamına gelmektedir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuruda başarı sırası şartı uygulanmamalıdır.

yazının tamamı için tıklayın

yükseköğretimkurumlarısınavı.com facebook sayfası için tıklayın

dr. erkan kavas’ ın sitesi için tıklayın

İlginizi Çekebilir

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI?

TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANMALI 2018 YKS Tercih süreci devam ediyor. Bu süreçte size yardımcı olabilecek …