Anasayfa / ANALİZ / EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

EK PUAN GERİ Mİ GELİYOR?

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin önemli bir kısmını ilgilendiren ek puan ile ilgili bu sene birçok söylenti-haber dolaştı.

Öncelikle; Ygs yapılmışken, LYS’ye 1 aydan az bir süre kalmışken, tercihlere 2 ay varken, bu konuda net bir durum oluşmamasının bir yönetim zafiyeti olduğunu, adayların mağdur olduğunu düşünüyorum. Birçok aday bu düzenlemeye bağlı olarak üniversiteli olacak veya olamayacak. Yine birçok aday da bu düzenlemeye bağlı olarak daha yüksek bir puana sahip olacak veya olamayacak, yani daha iyi bir üniversiteye gidecek veya gidemeyecek. Bu konuda net bir durumun olmaması bu adayların psikolojilerini ve doğal olarak sınava hazırlık süreçlerini etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

PEKİ NE OLACAK?

Şu anda mecliste komisyonda bulunan “Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” adlı çalışmada ek puan konusunda önemli bir değişiklik bulunuyor.

Bu değişikliğin tam metnini TBMM resmi sitesinden alarak buraya ekliyoruz:

ek puan

 

Bu madde şunu ifade ediyor: Ek puan geri gelecek ancak sadece önlisans (2 yıllıklar) için. Bu durumda lisans yani 4 ve üzerinde eğitim süresi olan fakülte ve yüksekokullar için ek puan uygulanmayacak. 

Önlisansa ek puan getirilmesinin amacını ise tasarıda şu şekilde açıklamışlar:

ek puan-gerekçe

Bu metinden de şunu anlıyoruz: Sınavsız geçiş kaldırıldı. Sınavsız geçiş kaldırıldığı için meslek liseliler mağdur olması diye, önlisansa (2 yıllıklara) giderken ek puan hakkı verildi.

SONUÇ

Bu maddeden çıkan sonuçlar şöyle:

  • SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILIYOR
  • EK PUAN ÖNLİSANSA (2 YILLIKLARA) GETİRİLİYOR
  • EK PUAN LİSANSA ( 4 YILLIKLARA) GERİ GELMİYOR 
  • 2012 MART İTİBARİYLE LİSEYE KAYITLI OLANLAR LİSANS İÇİN EK PUAN ALABİLECEK

(2016 İÇİN ESKİ MEZUNLAR ALABİLECEK, ŞU ANDA 12.SINIFTA OLANLAR ALAMAYACAK.)

Torba yasa tasarısı içerisinde olduğu için, geçmişte birçok torba yasa meclisten seri bir şekilde geçtiği için; toplumda bu maddeye büyün bir tepki gelmezse, sivil toplum örgütleri gündem oluşturamazsa ve medyada bu maddeye yoğun bir eleştiri olmazsa, bu maddenin geçeceğini düşünüyorum. 

YORUM

Ek puanın lisans için geri gelmesi gerektiğini, önlisans için ek puanın gerekli olmadığını, bunun yerine (Erkan KAVAS’ın söylediği gibi, ancak ben barajın en azından 150 olması gerektiğini düşünüyorum) sınavsız geçiş için bir ygs barajı belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Torba tasarının tam metnini merak edenler:

TORBA TASARI TAM METİN

Mürsel AKGÜNEY

Tercih Danışmanı

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

147 yorumlar

  1. Ygs 5 Ek puanlı puanım 330 genel basarı sıram kac olur hocam cevap verin lütfenn