Anasayfa / EĞİTİM / LYS SON 5 HAFTA YETERLİ Mİ?

LYS SON 5 HAFTA YETERLİ Mİ?

LYS SON 5 HAFTA YETERLİ Mİ?

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Yıllardır sınav ve tercih sürecinde yer alan uzmanlar olarak sizlere samimi bir ortamda sağlıklı bilgiler ulaştırabilmeyi istiyoruz.. Değişik yollarla bizlere ulaştırmış olduğunuz sorularınızı cevaplayabilmek, sizlere önerilerde bulunabilmek ve tecrübelerimizi aktarabilmek ve bunlarla motivasyonunuza katkı sağlayabilmek için eğlenceli paylaşımlar tadında her hafta sizlerle bir araya gelebilmeyi umuyoruz.

Şimdi bazı sorulara bakalım:     Birincisi;

LYS’ ye YAKLAŞIK 5 HAFTA KALDI, BU SÜRE GERÇEKTEN BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİREBİLMEK İÇİN YETERLİ Mİ ?

  • Evet, 17 yıldır profesyonelce sınav ve tercih sürecinin içinde yer almaya çalışan biri olarak söylüyorum ve tekrar tekrar vurguluyorum ki kesinlikle evet !

Çünkü her sene, hem de 1-2 değil onlarca hatta yüzlerce kişide gözlemliyoruz ki YGS ve LYS öncesi 1 aylık dönemi ciddi bir hazırlıkla ve fedakarca geçirenler gerçekten başarıyorlar..

Bu konuda yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz :

  • Hal-i hazırda elinizde bulunan kitaplarınızdan yola çıkarak, onları bitirmek adına bu kitaplardaki konuları/bitireceğiniz testleri bir A4 kağıdına çıkarın, bunu 5’e bölün ve haftalık yükünüz ortaya çıksın.. eğer elinizdeki kitaplardan yola çıkamıyorsanız veya konu listesi 5 haftaya yetişmeyecek kadar uzunsa o zaman GELECEK REHBERİM’ de bulunan LYS SORU TAKİP ÇİZELGESİNDEN yararlanarak önemine-soru sayısına göre öncelikli konularınızı belirleyebilirsiniz.
  • Haftalık hedefiniz/toplam yükünüz ortaya çıkınca yine GELECEK REHBERİM’ de sizler için hazırlanmış olan HAFTALIK TAKİP FORMU’ nu kullanarak daha sıkı bir konu çalışması ve soru çözümü periyodu oluşturabilirsiniz.. bu konuda da şu önerilerimiz olacak :
  • Aynı gün içerisinde sadece tek derse odaklanmanızı önermiyoruz, ideali 3 farklı derse çalışmanız-sorular çözmenizdir. Uzun süre aynı derse çalışmak hem sıkıcı olabiliyor hem de hipnotik etki yaparak verimi çok düşürebiliyor; oysa farklı derslere çalışmak hem beynin farklı bölgelerini aktif hale getiriyor hem de stresi azaltmaya yardımcı oluyor
  • Evde/yurtta; kendiniz, girecek olduğunuz LYS’ lerin en az birer tane denemesini çözmelisiniz. Grup ile denemelere giriyor olsanız bile kendiniz de bu denemeleri yapmalı, her hafta sayısını arttırmalı, sürenizi-net yüzdenizi kontrol etmelisiniz
  • YGS’ deki kadar farklı kaynaktan ve adet olarak çok soru çözmek gerekmese de en az 2 farklı kaynaktan konuları kontrol edebilmek sağlıklı olur.

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Şimdi biraz taktik hazırlıktan bahsedersek :

SINAVA HAZIRLIK 2 AŞAMALIDIR ve SPOR MÜSABAKALARINA ÇOK BENZER..

Bir çok spor müsabakasında maçlara nasıl hazırlanılıyorsa aslında sınavlara da benzer mantıkla 2 aşamalı hazırlanılır. Bunlar; Fiziksel Antrenman ve Taktiksel Antrenman’ dır. Fiziksel Antrenmanlar, konu tekrarları ve soru çözümleri; Taktiksel Antrenmanlar ise Süre Kontrolü, Turlama Tekniği, Zaman Dilimi ve Şekil olarak Sınavın Kopyası ortamlar oluşturma ve de tüm bunlardan sonra denemelerin bu bilgiler ışığında analizini yapmaktır.  Üstelik haftalar ilerledikçe Taktiksel Antrenmanlar, Fiziksel Antrenmanlardan daha önemli ve faydalı hale gelir.

Haftaya cevaplamaya çalışacağımız sorular ise :

NEDEN KAYGILANIYOR/KORKUYORUZ ? ve OLUMLU DÜŞÜNMENİN GERÇEKTEN GÜCÜ VAR MI ?

Bu konu çok önemli ve uzunca bir konu, o yüzden düzenli olarak bu konuda bazı bilgiler paylaşmaya çalışacağız; mesela ‘OLUMLU DÜŞÜNCENİN GÜCÜ’ ile ilgili çalışmalardan da bahsedeceğiz.

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ ve ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN…

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

bdee4331-e19e-42b6-b858-6b4ef4bd2746

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …