Anasayfa / ANALİZ / LYS’YE 4 KALA

LYS’YE 4 KALA

 

LYS’YE 4 KALA

UYKU SÜRESİ ve ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADAR/NASIL OLMALI ?

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

  • Amerikan Uyku Vakfı’ na göre sizlerin yaş diliminde tavsiye edilen süre 8-10 saat gözüküyor ama aslında bu dilim KİŞİYE ÖZEL.. bizim tecrübelerimize göre içinde bulunduğunuz periyotta 6 saatlik uyku ideal gözüküyor, tabii bu dilimi 4 saate düşürdüğü halde performansında azalma olmayan hatta olumlu etkilenen örnekler de mevcut. Sonuçta içinde bulunduğunuz süreç sizden bazı fedakarlıklar bekliyor ve bunlar; uykuyu, gezmeyi, internet-tv-telefonu ve sevdiğiniz/hoşunuza giden bir çok şeyi kapsıyor.
  • Uykuda önemli olan süre değil kalitesi.. düzenli olması, öncesinde veya sonrasında uyumadığımız zamanların yatakta heba edilmemesi gerekiyor. Egzersiz ve kültür-fizik hareketlerin hem uykuya dalmayı kolaylaştırdığı ve kalitesini arttırdığı hem de stresi olumlu etkilediği önemli bir gerçek.
  • Uyku düzenini ve saatini ayarlarken dikkat edeceğimiz nokta; ani ve radikal değişiklikler yapmamak, zamana yayarak ve yumuşak/kademeli bir geçiş planlamak.
  • Çalışma saatlerinde de sınır yok! Ve KİŞİYE ÖZEL.. Çünkü beynimiz çalışmaktan yorulmuyor, yorulan iskelet-kas sistemimiz ve gönlümüz.. yani, aslında uyku-yemek-okul/kurs dışındaki tüm saatler bile olabilir ! Bu konuda size özel zaman dilimleri/çalışma şekilleri geliştirebilirsiniz.. Çok iyi çalıştığınız/yüksek verim aldığınız bir zaman diliminde 1 veya 2 saatlik dilimler şeklinde de çalışabileceğiniz gibi 25-30 dakikalık dilimler şeklinde de çalışabilirsiniz..

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Bir başka sorumuz ise :

NEDEN KAYGILANIYOR/KORKUYORUZ ?

Motivasyon çok önemli ve uzunca bir konu, o yüzden düzenli olarak bu konuda bazı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.  Öncelikle kaygı ve korkuyu konuşmalıyız ki sıra motivasyon ve olumlu düşünmeye gelebilsin.

Önce şu sorunun cevabını detaylıca düşünmeliyiz :

Sınav bizim için ne ifade ediyor ve neden ? Sınav ile nereye varacağız ?    bunun cevabını verdikten sonra şimdi de şunu düşünelim :

Sınav günü senaryolarınızı ele alalım, kaç farklı senaryo gözünüzde canlanıyor ve bunların kaçı olumlu ?  Eğer olumsuz senaryo seçenekleriniz çoğunlukta ise maalesef her ‘SINAV’ ya da ‘SINAV GÜNÜ’ dendiğinde kaygılanacak hatta korkacaksınız demektir.

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Peki neler yapabiliriz ?

Öncelikle sınav kaygısının bizim yeterince çalışmadığımızı düşünen vicdanımızın eseri olduğunu ve aslında bizi kötü sondan korumak isteyen bir dostumuz olduğunu/erken uyarı sistemi görevini yerine getirmeye çalıştığını görmeliyiz..( Erkan KAVAS’ın “STRES DOSTUMUZDUR” adlı makalesi için TIKLAYINIZ…))

Daha sonra ‘Sınav Günü Senaryoları’ mızı bir senarist hatta yönetmen edasıyla yöneterek bolca olumlu seçenek geliştirmeliyiz ki ‘SINAV’ ya da ‘SINAV GÜNÜ’ dendiğinde çağrışım yapabileceğimiz yeterince iyi seçeneğimiz olsun..

GEÇEN HAFTA VURGULADIĞIMIZ ‘HAFTALIK TAKİP’ ve ‘TAKTİKSEL HAZIRLIK’ KONULARININ ÖNEMİNİ HATIRLATIYOR ve  HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK FEDAKARLIK YAPABİLECEĞİNİZİ BİLEREK KENDİNİZE DAHA ÇOK İNANMANIZI-DAHA AZİMLİ OLMANIZI RİCA EDİYORUZ. Hem çalışmalı hem de teknik olarak emek harcadığınız bu çalışmaları/performansınızı analiz ederek profesyonel öğrenciliğe geçmelisiniz J işte taktiksel hazırlık budur.

KONU İLE İLGİLİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Önümüzdeki haftalarda ‘OLUMLU DÜŞÜNCENİN GÜCÜ’ ile ilgili çalışmalardan bahsedeceğiz.

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ ve ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN

 

                                                                       bdee4331-e19e-42b6-b858-6b4ef4bd2746

                                                                                     @hashus78

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …