Anasayfa / EĞİTİM / OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ VAR MI?

OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ VAR MI?

OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ VAR MI?

 

 KONU İLE İLGİLİ YOUTUBE VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN :

OLUMLU DÜŞÜNME NEDİR? ve GERÇEKTEN İŞE YARAR MI ?

Olumlu düşünmek ve hedefi olumlu kelimeler ifade etmek başarısı ispatlanmış bir yöntemdir. Bilimsel olarak ‘canlandırma yöntemi’ ya da ‘imgeleme tekniği’ ile ilgili bir çok çalışma yürütülmüş ve hedefe ulaştığınızı hayal etmenin ne kadar etkili olduğu gözlenmiştir. Şimdi bu konuda yapılan yüzlerce çalışmadan ve söylenebilecek şeylerden bazısını anlatalım:

  • Özellikle jimnastik ve atletizm gibi fiziksel yaralanma ihtimali bulunan sporlarda canlandırma tekniği ile hareketin kurallara uygun bir şekilde yapılmış halinin tekrar tekrar seyrettirilerek sporcuya benimsetildiği ve kendisinin de kusursuz bir şekilde yaptığını gözünde canlandırdığı çalışmalar yürütülmektedir.
  • Japon profesör Masaru Emoto’nun su kristalleri ile yaptığı çalışmaların bulunduğu ‘Suyun Gizli Mesajı’ adlı kitabında çok ilginç örnekler vardır. Beynimizin, vücudumuzun ve dünyanın en azından üçte ikisinin su olduğunu düşünürsek bu görseller çok daha anlam kazanmaktadır. Bunu destekleyen verileri ünlü golfçü Tiger Woods’ tan da öğrenebiliriz:  Kendisi, özellikle vuruş stilini değiştirdiği dönemlerde bütün konsantrasyon ve meditasyon yöntemlerini uygulamasına rağmen topu suya düşürdüğü örneklerde fark etmiş ki ‘topu suya düşürmeyeceğim’ diyor; (ki uzmanlarımız bu durumu ‘ters çaba kuralı‘ olarak açıklıyor ve hedefimizi ifade ettiğimiz kelimelerin olumlu/olumsuz olmasının da çok önemli olduğunu vurguluyor..) oysa, hedefini net ve olumlu kelimeler ile ifade ederek ‘topu karşıya geçireceğim’ demeye başlayınca istediği sonuca ulaşmış…
  • Yine Yunus BİLGE hocamızın ‘Başarının Yolu’ kitabında bahsettiği ve aslında Avustralyalı bir psikolog olan Profesör Alan Richardson’ un deneyi çok etkileyicidir: basketbola meraklı olan gençler atış yüzdeleri kaydedildikten sonra üç gruba ayrılmış. Birinci grup okul takımı ile düzenli olarak fiziksel idmanlara katılmışlar. İkinci grup basketbolu bir süreliğine hayatlarından çıkarmışlar, oynamadıkları gibi izlememişler bile.. Üçüncü grup ta birinci grubun idman için bir araya geldiği her zaman diliminde bir araya gelmiş ancak fiziksel idman yerine hedefe ulaştıklarını hayal etmişler, tüm detayları gözlerinde canlandırmışlar, ses-görüntü ve dokunma gibi tüm duyu organlarına hitap eden detaylarının provasını yapmışlar..  Haftalar sonra yinelenen atışlarda elde edilen sonuçlar çok dikkat çekicidir: birinci grubun atış yüzdesi %24 iyileşirken ikinci grupta kayda değer bir gelişme yaşanmamış ama hiç fiziksel idman yapmayan üçüncü grubun atış yüzdesinde %23 iyileşme görülmüş!  Buradan çalışmadan sadece hayal kurun anlamı çıkmıyor tabii J çünkü burada şunu sorabiliriz: acaba dördüncü bir grup yapsaydık da hem fiziksel hem moral ya da hayal idmanı yaptırsaydık %47 veya daha yüksek iyileşme yakalayamaz mıydık ?
  • Daha önce vurguladığımız gibi sınav süreci bizden bazı fedakarlıklar bekler ve biz bunları yaptıkça Simyacı’da anlatıldığı üzere; “Bir şeyi gerçekten istersen, onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar” ki biz o derece isteyince işbirliği yapmasa da olur 😉

KONU İLE İLGİLİ YOUTUBE VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN

Unutmamamız gereken en önemli nokta şudur: Sang H. Kim’ in dediği gibi; ‘Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz’

Biraz da Paulo Coelho’dan birkaç alıntı yapalım:

  • ‘Zamanı satabilirsin ama geri satın alamazsın’ Burada yeri gelmişken dikkatinizi çekelim: biz bile sizin hayallerinizden bahsederken bu kadar heyecanlanıyorsak siz kendi hayallerinizi satmamalı ve vaz geçmemelisiniz !
  • Tekne limanda güvendedir ama teknenin amacı bu değildir!
  • Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak, şimdi tam zamanı! Harekete geçin!

 

BİR SONRAKİ YAZIMIZDA “İSTATİSTİK NE İŞE YARAR VE NASIL YARARLANMALIYIZ” İLE “TURLAMA TEKNİĞİ NEDİR?” KONULARINI İŞLEYECEĞİZ..

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ ve ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN

HasHüsHoca

@hashus78

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …